banner frames 128

Najnowsze wydania

TSL Biznes - kwiecień 2017

Czytaj e-wydanie online

Zamów prenumeratę
Zamów egzemplarz

W bieżącym wydaniu miesięcznika TSL Biznes:
 
 

> Logistyka


Sezonowość dyktuje warunki
Branżę budowlaną można zaliczyć do tych, na które ogromny wpływ ma sezonowość. Prace budowlane zaczynają się wiosną i kończą późną jesienią. Do tych potrzeb muszą dostosować się operatorzy logistyczni dostarczający materiały na place budowy i do marketów budowlanych.

 

Skandynawia ważnym odbiorcą materiałów budowlanych
Materiały budowlane, w szczególności prefabrykaty betonowe, konstrukcje stalowe oraz stolarka okienno-drzwiowa obok
autobusów, mebli, artykułów z tworzyw sztucznych i sprzętu RTV, należą do głównych polskich hitów eksportowych do Skandynawii. To ona od lat pozostaje drugim po Niemczech kierunkiem polskiego eksportu.

 

 

 

> Transport drogowy

Z dużym doświadczeniem na rynku budowlanym
Wymagania branży budowlanej nie obce są firmie Dachser, która od lat specjalizuje się w jej obsłudze, a także w pokrewnej branży DIY-Logistics. Świadczy kompleksowe
usługi zarówno marketom budowlanym jak i sieciom sklepów. Jak to wygląda w praktyce, mówi Juliusz Pakuński, kierownik rozwoju biznesu w Dachser DIY-Logistics.

 

Temperatura pod kontrolą
Od ponad 20 lat przechowywaniem i przewozem towarów w niskich temperaturach zajmuje się polski oddział FM Logistic. W początkowym okresie rozwoju logistyki w naszym kraju nikt jeszcze nie korzystał z monitoringu usług, ani nie miał możliwości bezpośredniej kontroli łańcucha dostaw. Usługobiorcą była branża spożywcza, dziś są to głównie sieci handlowe i firmy farmaceutyczne. O rozwoju usług dla tego sektora mówi Robert Błędek, dyrektor platformy FM Fresh.

 

Na trasie liczącej nawet wiele tysięcy kilometrów
Branża spożywcza charakteryzuje się rosnącą dynamiką. Rozwija się sprzedaż eksportowa naszych produktów, które cieszą się coraz większą popularnością wśród odbiorców za granicą. Zgodnie z najnowszymi szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego wartość eksportu polskiej żywności za ubiegły rok wyniosła ponad 24 miliardy euro.

 

Dostawy na cały świat
Współpraca DTW Logistics nie tylko z Agrofood Poland

Firma Agrofood Poland jest jednym z największych polskich eksporterów mięsa, dla której usługi transportu chłodniczego świadczy DTW Logistics. Najpierw były to pojedyncze przewozy, teraz wykonuje co najmniej 600 transportów rocznie. Obie firmy zamierzają rozszerzyć zakres współpracy i zdobyć wspólnie światowe rynki.

 

Logistyka kontraktowa na skalę globalną
Kuehne + Nagel zarządza globalną powierzchnią ponad 10 mln m2 magazynów, optymalizując przepływy towarów oraz łańcuch dostaw swoich klientów. Portfolio kontrahentów Kuehne + Nagel obejmuje swą działalnością obsługę wszystkich branż, takich jak sektor farmaceutyczny, lotniczy, motoryzacyjny, high-tech czy FMCG.

 

W specjalnych warunkach
Logistyką żywności zajmuje się coraz więcej firm, choć wiele produktów spożywczych, zwłaszcza przechowywanych i przewożonych w kontrolowanych temperaturach, wymaga specjalnego traktowania. Operatorzy muszą posiadać odpowiedni sprzęt, wiedzę i procedury.

 

Logistyka kontraktowa dla małych i dużych
Badania wskazują, że zainteresowanie logistyką kontraktową na świecie i w Polsce rośnie. W swojej strategii coraz częściej uwzględniają ją operatorzy logistyczni. Jak to wygląda w firmie Rhenus? – komentuje Rafał Browarski, dyrektor oddziału w Rhenus Logistics S.A.

 

Rozwiązania dla branży automotive
Znaczne zapotrzebowanie na usługę logistyki kontraktowej obserwujemy w branży automotive, gdzie współpraca producentów z ich odbiorcami oparta jest na czasowo określonych kontraktach i charakteryzuje się zmiennością potoków towarów.

 

 

> Logistyka – technologia

Inwestycja w przyszłość
Firma EFAFLEX zafundowała dwie nowoczesne bramy szybkobieżne do nowego centrum technologicznego Wyższej Szkoły w Landshut
Po trwającej zaledwie trzy lata fazie projektowej i budowlanej, Wyższa Szkoła Landshut otworzyła nową filię „TZ-PULS“ w Dingolfing. W należącym do placówki postępowym
centrum technologicznym czterech profesorów i przeszło 20 pracowników pracuje obecnie nad optymalizacją i uporządkowaniem przemysłowych procesów produkcyjnych.

 

 

> Systemy IT

Identyfikowalność w branży spożywczej Obowiązek nie tylko dla producentów?
Niewłaściwe warunki przechowywania czy transportu produktów spożywczych mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na jakość towaru, a tym samym na postrzeganie marki producenta, ale także przyczynić się do utraty zdrowia lub życia konsumentów. Dlatego w tej branży troska o jakość w całym łańcuchu wartości stanowi kluczową odpowiedzialność wszystkich jego ogniw.

 

 

> Kierunek Europa Wschodnia

Na wschód od Polski
Polscy przewoźnicy drogowi są jednymi z niewielu z Unii Europejskiej, którzy wożą ładunki do krajów położonych na wschodzie Europy, jak Rosja, Ukraina i Białoruś. W jaki sposób embargo wprowadzone przez Rosję na produkty z Unii Europejskiej i konflikt zbrojny na Ukrainie wpłynęły na ich działalność – mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia
Międzynarodowych Przewoźników Drogowych  w Polsce.

 

Ekol Ukraina – największa spółka poza Turcją
Dzięki temu, że w 2012 r. Ekol przejął jedno z większych lokalnych przedsiębiorstw działających na Ukrainie, wszedł na ten rynek. W tej chwili Ekol Ukraina zatrudnia blisko
700 osób, dysponuje ponad 60 tys. m2 magazynów oraz ponad 1000 środków transportów.

 

Wschodnie azymuty
Po rozpadzie byłego Związku Radzieckiego i przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, kolejowe przewozy towarowe kierowane przez nasze wschodnie przejścia graniczne do Rosji, na Białoruś i na Ukrainę nabrały nowego tempa i znaczenia. Stały się dla przewoźników kolejowych obiecujące, ale zarazem bardziej wymagające. Jak podkreśla Jarek Król, prezes zarządu CTL Logistics – aby być skutecznym na rynku białoruskim, ukraińskim czy rosyjskim trzeba być zorientowanym w realiach gospodarczych, administracyjnych i politycznych tych krajów, mieć wypracowane relacje, znać i rozumieć specyfikę tego rynku.

 

 

> Transport drogowy

Ta sprawa wymaga szybkiego rozwiązania
O problemie braku kierowców w Polsce obszernie pisaliśmy w styczniowym numerze TSL Biznes. Ostatnio temat ten podjęło Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników
Drogowych w Polsce podczas spotkania z dziennikarzami, jakie miało miejsce 28 lutego w siedzibie firmy.

 

Baza eksploatacyjna
Przedsiębiorca, chcąc prowadzić działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego, przed jej rozpoczęciem musi przejść całą ścieżkę proceduralną oraz spełnić szereg wymogów administracyjnych. Jednym z nich jest obowiązek posiadania, a tak naprawdę wskazania siedziby – bazy eksploatacyjnej.

 

Rabaty do 200 rubli na stacjach Gazpromneft w sieci DKV
Wraz z dołączeniem do sieci DKV 1200 stacji Gazpromneft przewoźnicy po raz pierwszy mogą liczyć na bardzo konkurencyjne ceny paliw na Wschodzie, ale w standardzie rozliczeń zachodnioeuropejskich.

 

VIAON – nowa marka na polskiej mapie transportowej
Europejski rynek transportu drogowego, pomimo że cechuje się sporym rozdrobnieniem, ma wciąż jednego lidera – Polskę. W rękach naszych przewoźników znajduje się ok. 25% transportu na terenie Starego Kontynentu. Sytuacja ta sprzyja tworzeniu się nowych marek, oferujących kompleksowe rozwiązania dla branży TSL. Czy VIAON – nowy gracz na rynku transportowym wpłynie na branżę?

Jedyny taki rok dla branży
2016 był bardzo dobrym rokiem dla producentów samochodów ciężarowych. Volvo Trucks Polska osiągnęło rekordowy wynik sprzedaży – już w październiku firma przekroczyła swój historyczny rekord 3399 sprzedanych pojazdów o dmc 16 t i powyżej, a zamknęła rok liczbą 45 9 sztuk sprzedanych w tym najważniejszym dla niej segmencie. Natomiast udziały rynkowe Renault Trucks urosły o 36,4%, czyli o 16% więcej niż rynek.

 

> Transport kolejowy

PKP Cargo nadrabia straty
Miniony rok był dla PKP Cargo trudny, podobnie jak dla całego niemal krajowego rynku towarowych przewozów kolejowych.

 

> Prawo

 

Kontrola przez inspektora transportu drogowego w siedzibie przedsiębiorcy
Poza szeroko rozumianymi kontrolami na drodze, ITD posiada również uprawnienia do przeprowadzania kontroli w siedzibie przedsiębiorcy lub w miejscu wykonywania działalności gospodarczej.

 

Analiza i rozliczanie kierowców w pigułce... cz. 4
Na łamach miesięcznika TSL Biznes przybliżamy Państwu najważniejsze zagadnienia dotyczące czasu pracy kierowców oraz rozliczania ich składników wynagrodzeń. W dzisiejszym artykule powrócimy do tematyki drogowej i zachowania się kierowcy w sytuacji potrzeby wydłużenia czasu jazdy lub pracy i praktycznych zasadach wykorzystania art. 12 z Rozp. 561/2006.

 

 

> Wydarzenia

 

TRANSPORTEX i LOGISTEX razem w Expo Silesia
Tradycyjnie wiosną Expo Silesia zaprasza na Targi Transportu i Spedycji TRANSPORTEX oraz Salon Logistyki i Magazynowania LOGISTEX. Tym razem odbędą się w dniach 26-27 kwietnia w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu.