Prawie 1200 złotych Polacy zamierzają wydać na tegoroczne święta – wynika z danych opublikowanych przez firmę Deloitte. Przynajmniej część z tej kwoty zostanie wydana na prezenty. Dla firm logistycznych oraz ich pracowników grudzień to wyjątkowo wymagający okres, a gdy pojawia się stres i presja czasu – łatwo o wypadek przy pracy.
W Polsce z roku na rok rośnie popularność zakupów przez internet. Dane Eurostatu pokazują, że niemal co drugi dorosły Polak robi zakupy w sieci, a wartość rynku e-commerce szacowana jest na 50mld złotych. Wg raportu Gemius 78 proc. osób deklarujących robienie zakupów online jako formę dostawy preferuje kuriera do domu lub pracy.
Zapracowani Mikołaje
Dlatego końcówka roku jest niezwykle gorącym czasem dla firm kurierskich. W branży KEP grudzień to tak zwany „szczyt paczkowy”. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia to mnóstwo zakupów, a w dobie e-handlu przekłada się to na setki tysięcy dodatkowych paczek. Rekordowe wolumeny w dniach przedświątecznych sięgają nawet 170 proc. średnich ilości z poprzednich miesięcy. – Firmy w tym czasie starają się zadbać zarówno o swoich klientów, jak i pracowników, ogłaszając dodatkowe rekrutacje, aby zapewnić odpowiednią liczbę osób do pracy. W tym roku w DHL Parcel przewidujemy również nową formę współpracy w roli dostawców przesyłek. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą sobie dorobić przed świętami, nie rezygnując z dotychczasowego zajęcia. Dostawca to osoba, która wykonuje zadania podobne do kuriera, w elastyczny sposób wybierając ilość czasu, jaki chce przeznaczyć na pracę – mówi Paweł Pawlik, kierownik Działu BHP w DHL Parcel, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Istotne jest, aby nadawca, dostawca i odbiorca do szczytu przygotowali się wspólnie. Przede wszystkim warto zamówić towary z odpowiednim wyprzedzeniem. Zaoszczędzi to niepotrzebnego stresu wszystkim trzem stronom. – Jeszcze dekadę temu mało kto prócz grupy specjalistów definiował stres jako jeden z psychofizycznych czynników ryzyka. We współczesnych przedsiębiorstwach stres jest prawdziwą plagą. Pracownicy z branż potencjalnie niebezpiecznych, wykonujący prace stresogenne, dla własnego komfortu i bezpieczeństwa, powinni być zaopatrzeni w wysokiej jakości ubrania robocze oraz środki ochrony indywidualnej niwelujące ryzyko – mówi Ewa Gawrysiak, sales & end use market manager Eastern Europe & Russia w TenCate Protective Fabrics.
Negatywnego wpływu czynników psychofizycznych na pracę w tym czasie nie da się jednak wyeliminować. Z raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2016” wynika, że trzy czwarte pracowników fizyczno-umysłowych wśród czynników ryzyka najczęściej wymienia stres. – W DHL ogromną wagę przykładamy do odpowiedniej edukacji w zakresie bezpieczeństwa, choćby załadunku paczek, co przekłada się wprost na bezpieczeństwo podczas rozładunku. Wiedza i doświadczenie w tym zakresie przydają się w szczególności w takich gorących okresach, kiedy łatwo o wypadek. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy bezpieczeństwo – twierdzi Paweł Pawlik.
Minimalizować ryzyko
Grudzień to trudny czas dla firm logistycznych nie tylko ze względu na przedświąteczny, zakupowy szał. Pogoda w tym miesiącu nie należy do najprzyjemniejszych, a niska temperatura, śniegi i gołoledzie mają znaczący wpływ na cały proces logistyczny. Pracownik w tym czasie powinien mieć zapewniony odpowiedni strój roboczy, dostoswany do warunków pogodowych. – Odzież robocza ma bezpośredni wpływ nie tylko na komfort pracy, ale również na bezpieczeństwo i samopoczucie pracownika. Warto z rozwagą podejść do wyboru ubrań dla pracowników, ponieważ ich jakość oraz standard wykonania mają bezpośrednie przełożenie na efektywność ich działań. Od pracownika w kurtce, która nie będzie zapewniała odpowiedniej cyrkulacji powietrza, trudniej oczekiwać wysokiego zaangażowania. Osoba pracująca w źle dobranej odzieży po krótkim czasie będzie wyziębiona. Zatem w interesie pracodawcy jest zapewnienie optymalnych warunków pracy zatrudnionemu – uważa Elżbieta Rogowska, wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych w PW Krystian.