Dachser w 2020 roku: satysfakcjonujące wyniki

C

16-04-2021

W 2020 roku, naznaczonym pandemią, Dachser praktycznie nie odnotował spadku przychodów, a mocne drugie półrocze zrównoważyło wpływ częściowego zamknięcia europejskiej gospodarki w kwietniu i maju.

Skonsolidowane przychody netto jednego z największych operatorów logistycznych wyniosły 5,61 mld euro, co oznacza niewielki spadek (0,9%) w porównaniu z rokiem 2019. W tym samym czasie firma zainwestowała w sumie 190 mln euro w rozwiązania poprawiające wydajność, wyposażenie techniczne i systemy cyfrowe.

Dachser utrzymywał globalne łańcuchy dostaw bez zakłóceń, oferując elastyczne rozwiązania problemu wąskich gardeł, szczególnie w transporcie międzynarodowym. Jednocześnie operator zadbał o ochronę zdrowia pracowników, a także wspierał w tym zakresie swoich partnerów serwisowych w Europie.

W przeciwieństwie do działu Road Logistics, który odnotował spadek o 2,2%, dywizja Air & Sea Logistics osiągnęła wzrost o 5,2%. Dla tego obszaru działalności korzystne okazało się posiadanie własnej sieci połączeń lotniczych, jak również wysokie stawki frachtowe w transporcie międzykontynentalnym. Na poziomie grupy liczba przesyłek spadła o 2,5%, do 78,6 mln, a tonaż o 2,9%, do 39,8 mln ton.

– Po solidnym pierwszym kwartale zamknięcie gospodarek w wielu krajach europejskich oznaczało niekiedy drastyczne zmniejszenie liczby przesyłek w transporcie lądowym. Od czerwca nastąpiła jednak wyraźna poprawa, a wolumeny utrzymywały się mniej więcej przez cały czas powyżej poziomów z 2019 roku – podkreślił Burkhard Eling dyrektor generalny Dachsera.

 

Rozwój poszczególnych obszarów

W 2020 roku Road Logistics, obejmujący transport i magazynowanie towarów przemysłowych i konsumpcyjnych (European Logistics) oraz żywności (Food Logistics), po raz kolejny nie stracił na dynamice wzrostu. Jednak nawet pod koniec roku nie udało się w pełni zrekompensować spowodowanego lockdownem spadku wolumenu w Europie w kwietniu i maju. Najbardziej ucierpiały oddziały European Logistics we Francji i na Półwyspie Iberyjskim. Spowodowało to spadek skonsolidowanych przychodów netto segmentu Road Logistics o 2,2%, do poziomu ok. 4,5 mld euro.

O ile obszar European Logistics odnotował spadek o 3,2%, do 3,52 mld euro, o tyle Dachser Food Logistics zwiększył swoje przychody do 982 mln euro, co oznacza wzrost o 1,9%. Rok 2020 był dość burzliwy dla tego obszaru działalności, naznaczony z jednej strony panicznymi zakupami w supermarketach, a z drugiej strony powtarzającym się czasowym zamykaniem firm z branży gastronomicznej, hotelarskiej i organizującej różnego rodzaju wydarzenia w Niemczech. Pomimo to udało się zrekompensować spadek dostaw w tych branżach poprzez pozyskanie nowych klientów i zwiększenie obrotów dzięki współpracy z detalistami w branży spożywczej. W ciągu roku Dachser Food Logistics zwiększył tonaż przewiezionych przesyłek o 1,6%.

Na ubiegłoroczne przychody Air & Sea Logistics korzystny wpływ miały niedobory zdolności przewozowych w transporcie lotniczym i morskim oraz odpowiadający im wzrost stawek. Dzięki działalności w Azji obroty wzrosły o 5,2%, do 1,2 mld euro.

Sytuacja w zakresie frachtu morskiego nie była lepsza, ponieważ ograniczone zdolności przewozowe i dotkliwy brak pustych kontenerów spowodowały niestabilność rynku i gwałtowny wzrost stawek frachtowych. Najbardziej skorzystało na tym LCL, czyli tzw. przesyłki drobnicowe.

 

Stabilność i konsekwencja

Jak podkreślił Burkhard Eling, Dachser nie pozwolił, aby kryzys związany z koronawirusem odbił się na jego działaniach. Dotyczy to zarówno zmiany pokoleniowej w zarządzie, przygotowanej w 2020 roku a przeprowadzonej od 1 stycznia 2021 roku, jak i planowania inwestycji.

– W ubiegłym roku zainwestowaliśmy w naszą globalną sieć logistyczną 142,6 mln euro. W tym roku przeznaczamy około 190 mln euro na zwiększenie możliwości w zakresie logistyki kontraktowej oraz kontynuację digitalizacji procesów i modeli biznesowych – zapowiedział Burkhard Eling.

Ważną rolę w tym zakresie odgrywać będzie nowo utworzona jednostka IT & Development, którą pokieruje Stefan Hohm, Chief Development Officer.

Zdaniem Burkharda Elinga wysoki wskaźnik kapitału własnego na poziomie 61,6% oraz przywiązanie udziałowców do rodzinnej firmy zapewniają Dachserowi wsparcie, którego potrzebuje, aby kontynuować wypróbowaną politykę rozwoju z wykorzystaniem własnych zasobów. Co więcej, koronakryzys wzmocnił zaangażowanie firmy w szkolenia, szczególnie dla kierowców i pracowników logistyki. W 2020 roku, pomimo ograniczeń wynikających z pandemii, w Niemczech 625 stażystów i studentów studiów dualnych rozpoczęło swoją karierę w Dachserze.

– Naszym celem jest zachowanie mocnych stron organizacji przy jednoczesnym zwiększeniu jej elastyczności. Innymi słowy, przyspieszamy integrację naszych sieci i wprowadzamy technologie cyfrowe do użytku w takich dziedzinach jak uczenie maszynowe czy lokalizacja nadwozi wymiennych. Będziemy również nasilać działania w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu. W ciągu najbliższych dwóch lat zamierzamy rozszerzyć koncepcję Dachser Emission-Free Delivery na co najmniej jedenaście europejskich miast, wprowadzając jednocześnie więcej ciężarówek z napędem elektrycznym i rowerów towa­ro­wych ze wspomaganiem elektrycznym. Co więcej, jako członek Niemieckiego Stowarzyszenia Wodoru i Ogniw Paliwowych, aktywnie wspieramy badania i testy napędów wodorowych w pojazdach ciężarowych – ogłosił Burkhard Eling.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C