Hellmann w I kwartale 2021 r.

C

14-06-2021

Pomimo wyzwań spowodowanych pandemią, Hellmann Worldwide Logistics zamknął zarówno rok finansowy 2020, jak i pierwszy kwartał 2021 z dużym sukcesem, konsekwentnie realizując strategiczne cele firmy i umacniając swoją pozycję na globalnym rynku.

Podczas gdy pierwsza połowa 2020 r. charakteryzowała się spadkami wolumenów, zwłaszcza w zakresie frachtu lotniczego, to w całym roku utrzymywały się one na stabilnym poziomie dzięki elastycznemu zarządzaniu produktami oraz pozyskaniu nowych klientów. Pomimo niewielkiego ogólnego spadku wolumenów, Grupa Hellmann była w stanie zwiększyć roczne przychody o 4,4% do 2,5 mld euro w 2020 r. i osiągnąć dynamikę marży EBIT w wysokości 2,9%. Było to możliwe dzięki umiejętnemu zarządzaniu kosztami i wdrożeniu bardziej efektywnej struktury organizacyjnej.

Pozytywny trend utrzymuje się w bieżącym roku obrotowym we wszystkich produktach, a kluczowe parametry za pierwszy kwartał 2021 r. uzyskują wartości powyżej roku poprzedniego. Fracht lotniczy i morski odnotował znaczny wzrost wolumenu dzięki zwiększonemu popytowi rynkowemu. Segment logistyki kontraktowej rozwija się dzięki realizacji nowych projektów i jest dodatkowo wspierany przez trwający wzrost w sektorze e-commerce. Road & Rail również rozwija się pozytywnie na podstawie trwałego wzrostu wolumenu i popytu na transport lądowy w połączeniu z wysokim zapotrzebowaniem na transport kolejowy między Azją a Europą.

W 2019 roku zarząd firmy wytyczył kurs na zrównoważony wzrost, wprowadzając nową strukturę organizacyjną i wdrażając kompleksową strategię digitalizacji, umożliwiając tym samym znaczny wzrost efektywności. Jednocześnie reorganizacja globalnej sieci Hellmann i utworzenie silnego międzynarodowego zespołu zarządzającego pozwoliły firmie wzmocnić pozycję rynkową we wszystkich obszarach produktowych. Obecnie firma koncentruje się na zwiększeniu poziomu cyfryzacji, w tym na wprowadzeniu nowych systemów zarządzania transportem (TMS), w celu rozszerzenia działalności operacyjnej i utrzymania dalszego rozwoju. Hellmann poszukuje również inwestycji operacyjnych i strategicznie przyszłościowych, np. w zakresie cyfryzacji i wyspecjalizowanych produktów niszowych.

– Rok 2020 był dla Hellmanna stresującym testem, jednak pomimo ogromnych wyzwań osiągnęliśmy nasz cel, jakim był wzrost przychodów i rentowności. Kryzys nas nie spowolnił, właściwie uwypuklił nasze mocne strony: naszą elastyczność, a także ogromne zaangażowanie i motywację wszystkich pracowników. W bieżącym roku finansowym chcemy zrealizować nasze strategiczne cele dotyczące wzrostu firmy i zwiększyć nasz udział w rynku we wszystkich produktach – mówi Reiner Heiken, dyrektor generalny Hellmann Worldwide Logistics.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C