Nowe ścieżki dostaw zboża

C

10-02-2023

Inwazja na Ukrainę wstrząsnęła łańcuchami dostaw. Niektóre towary przekierowano na inne szlaki handlowe, inne wymagały całkowitej rewizji schematów dostaw. Globalne zakłócenia mocno wpłynęły na handel.

Ukraińskie zboże zostało najbardziej dotknięte rosyjską blokadą eksportu artykułów rolnych. Zwykła, multimodalna droga dostaw na wybrzeże Morza Czarnego na Ukrainie z przeładunkiem na statki morskie nie jest już bezpieczna. Przedstawiciele wielu krajów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych od wielu miesięcy wspólnie pracują nad rozwiązaniem zaistniałej sytuacji.

Pod koniec 2022 roku Ukraina uruchomiła program żywnościowy Grain from Ukraine. Przy wsparciu agencji rządowych, organizacji pozarządowych i prywatnych korporacji zboże trafi do krajów afrykańskich, których mieszkańcy są najbardziej zagrożeni klęską głodu. Dostawa do klientów komercyjnych w innych regionach świata przewidziana jest alternatywnymi szlakami.

– AsstrA-Associated Traffic AG ściśle monitoruje sytuację. Od pierwszego dnia inwazji nasz zespół pracuje nad dostosowaniem szlaków handlowych do dostaw towarów klientom korporacyjnym. Między innymi oferujemy alternatywne drogi transportu zboża – mówi Mark Risenberg, dyrektor rozwiązań zintegrowanych w firmie AsstrA. – Multimodalne przewozy zboża z Ukrainy z dalszym przeładunkiem na statki w portach wybrzeża Bałtyku pozostają optymalny opcją.

Oprócz dostaw transportem specjalistycznym możliwe są dostawy przez bułgarską Warnę oraz porty morskie Stambuł, Rotterdam i Koper z przeładunkiem na terminalu masowym w Polsce.

Specjaliści AsstrA opracowali planu dostawy ładunków z wykorzystaniem własnego magazynu w Błoniu.

– Każda z opcji ma zalety i niuanse, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu transportu. Dla każdego klienta korporacyjnego specjaliści z grupy AsstrA dobierają indywidualne rozwiązanie, uwzględniające specyfikę zlecenia transportowego – podsumowuje Mark Risenberg.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C