Zielona współpraca na linii Bonduelle – Raben

C

06-05-2021

Bonduelle rozszerza współpracę z Grupą Raben. Firmy łączy nie tylko wspólny rozwój, ale również zrównoważone podejście do prowadzenia biznesu.

Bonduelle i Grupa Raben już od 2011 roku rozwijają współpracę na Węgrzech, w ramach takich usług jak dystrybucja lokalna, dostawy drobnicowe, czy dostawy z magazynu klienta do jego odbiorców. Nic więc dziwnego, że poszukując partnera biznesowego w Polsce, oczy Bonduelle zwróciły się właśnie ku Rabenowi.

Agnieszka Haik

– 30% naszego biznesu to obsługa branży spożywczej, mamy także duże doświadczenie w dostawach do sieci handlowych, dlatego doskonale wiemy, w jaki sposób możemy wspierać naszych klientów w tworzeniu bezpiecznego i zrównoważonego łańcucha dostaw. Z Bonduelle łączy nas wieloletnia współpraca na rynku węgierskim, dlatego cieszę się, że teraz rozszerzamy ją o rynek polski – komentuje Agnieszka Haik, dyrektor rozwoju w Grupie Raben. – Od lutego 2021 r. rozpoczęliśmy obsługę magazynową w jednym z naszym nowo otwartych ekologicznych centrów logistycznych, przeznaczonym do obsługi produktów spożywczych w Rudzie Śląskiej.

PROMOCJA

PROMOCJA

W ramach świadczonych usług magazyn w Rudzie Śląskiej zasilany jest realizowanymi przez Raben dostawami z fabryk klienta. W Polsce Bonduelle realizuje produkcję na rynek polski i eksport w 2 fabrykach zlokalizowanych w Gniewkowie i Ruchocicach. Wśród innych świadczonych serwisów jest także dystrybucja do sieci handlowych, a wkrótce także szereg usług dodanych związanych m.in z pakowaniem.

 

Kompleksowość i doświadczenie

Kluczowymi elementami, które zadecydowały o wyborze Rabena były kompleksowość usług świadczonych przez operatora oraz ugruntowane doświadczenie w obszarze obsługi branży spożywczej oraz w realizacjach dostaw do sieci handlowych. Istotne jest także zbieżne podejście do kwestii środowiska naturalnego.

– Chętnie rozwijamy współpracę z partnerem, który oprócz konkurencyjnej oferty rynkowej, pokazuje zrównoważone podejście do biznesu – podkreśla Robert Firlik, dyrektor łańcucha dostaw w Europie Centralnej w Bonduelle.

 

Robert Firlik

Robert Firlik

Zielone magazyny

Raben Logistics Polska dysponuje obecnie ok. 500 000 mkw. powierzchni magazynowej. Każdego roku inwestując w nowe obiekty i modernizując starsze, firma stawia na efektywność energetyczną. W jej obiektach stosowane są m.in takie rozwiązania jak: oświetlenie LED i systemy automatycznego sterowania oświetleniem (poprzez detekcję ruchu i pomiar ilości światła dziennego) w połączeniu ze świetlikami zapewniającymi dostęp do naturalnego światła; ogrzewanie gazowe oparte o promienniki z podwyższoną sprawnością radiacyjną; izolacje termiczną platform ramp hydraulicznych; wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła, a także agregaty prądotwórcze, pokrywające 100% zapotrzebowania w energię elektryczną.

– Dbamy o pełne wypełnienie naczep, tworzymy punkty konsolidacyjne, regularnie mierzymy CO2. Systematycznie wymieniamy tabor na nowy, który spełnia najnowsze wymagania w zakresie emisji gazów cieplarnianych oraz stosujemy szereg ekologicznych rozwiązań w magazynach w zakresie oszczędności surowców naturalnych. Dodatkowo, neutralizujemy nasz wpływ na środowisko poprzez akcje sadzenia drzew. Zakupiliśmy także energię na 2021 i 2022 z gwarancją pochodzenia ze źródeł odnawialnych, co umożliwi nam redukcję o ok. 30% w zakresie emisji bezpośrednich i pośrednich oraz pozwoli w 100% zasilać nasze własne obiekty zieloną energią elektryczną – mówi Agnieszka Haik.

Oprócz rozwiązań stosowanych w innych lokalizacjach, dodatkowo w Rudzie Śląskiej, w magazynie Rabena w Prologis Park, znajdują się kolektory słoneczne ogrzewające wodę, która jest wykorzystywana w częściach biurowych parku, a obszary zewnętrzne zasilane są m.in., przez hybrydowe latarnie wykorzystujące panele słoneczne i energię wiatrową.

 

Po drodze z ekologią

Raben stawia także na nowoczesne technologie, które są energooszczędne: baterie Li-Ion w wózkach widłowych, autonomiczne wózki widłowe, sortery, roboty; a także stale usprawnia procesy (nowe systemy, IoT, optymalizacje), aby zwiększyć ich efektywność operacyjną. Ponadto, od kilku lat operator logistyczny inwestuje w nowe rozwiązania flotowe, w obrębie przestrzeni załadunkowej (naczepy z podwójną podłogą, nadwozia wymienne i kontenery, naczepy dostosowane do ruchu miejskiego CityLiner). Te rozwiązania pozwalają na większą elastyczność w planowaniu tras, umożliwiają załadowanie 2 razy więcej palet (podwójna podłoga w naczepach i nadwoziach wymiennych) lub pozwalają zastąpić 2 mniejsze samochody jedną naczepą typu CityLiner, która ma taką konstrukcję, że może operować w terenie zabudowanym.

Obie firmy działają na rzecz rozwoju zrównoważonego łańcucha dostaw, dlatego stawiają na ekologię i odpowiedzialny transport.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C