Dlaczego firmy transportowe lubią leasing

C

20-12-2021

Najbardziej popularną formą finansowania w przypadku przedsiębiorców zajmujących się transportem drogowym jest leasing operacyjny. Dotyczy to również pojazdów używanych. Co decyduje o tym, że firmy preferują leasing? ‒ odpowiedzi udzielają przedsiębiorcy w badaniu MAN Financial Services.

W listopadzie 2021 r. MAN Financial Services przeprowadził badanie na losowo wybranej grupie firm. Odpowiedzi udzielali decydenci i top managerowie w przedsiębiorstwach, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy dokonały zakupu nowych samochodów ciężarowych.

– Najpopularniejszą formą finansowania pojazdów był wśród badanych leasing operacyjny, który może przyjąć dwie główne formy: finansowania całego pojazdu i wykupienia go na koniec umowy za niską ostatnią ratę oraz leasingu z rynkową wartością końcową, niższymi miesięcznymi ratami i możliwością zwrotu pojazdu na zakończenie kontraktu. – mówi Piotr Suwała, kierownik sprzedaży w MAN Financial Services.

Pierwsze rozwiązanie wybierają przede wszystkim firmy, którym zależy na rozbudowie własnej floty – chcą przejąć pojazd na własność i dalej go eksploatować. Według nich leasing ten daje duże możliwości konfiguracji pod względem kluczowych parametrów, takich jak wpłata wstępna, okres umowy, wartość wykupu. W ten sposób można uzyskać preferowaną wysokość rat lub zakładaną wartość wykupu.

PROMOCJA

PROMOCJA

Niektóre z firm, choć jest ich mniej, decydują się na leasing operacyjny z rynkową wartością końcową, ale z niższymi miesięcznymi ratami. Za takim rozwiązaniem przemawiają nie tylko niższe niż w leasingu z niskim wykupem raty, ale i możliwość rozłożenia na kolejne raty pozostałej do spłaty wartości pojazdu lub oddania go na zakończenie umowy.

Obydwiema formami leasingu można sfinansować także używane pojazdy. – W MAN Financial Services oferta i proponowane rozwiązania dla kilkuletnich samochodów są takie, jak w przypadku nowych pojazdów marki MAN. Leasing używanych ciężarówek przekona przede wszystkim klientów, dla których ważne są jak najniższe raty. I rzeczywiście, miesięczne obciążenia są odczuwalnie niższe niż przy nowych pojazdach. Dodatkowo w okresie zahamowania produkcji nowych modeli, samochody używane stają się naturalnym wyborem każdego przedsiębiorcy. – wyjaśnia Piotr Suwała.

Leasing, na którym bazuje oferta MAN Financial Services, jako najkorzystniejszy dla przedsiębiorców sposób finansowania pojazdów w firmie, jest częściej wybierany niż gotówka czy kredyt. – Z punktu widzenia leasingobiorcy do najważniejszych korzyści oferty leasingu operacyjnego MAN FS należą nie tylko aspekty finansowe, takie jak raty w rozsądnej wysokości, brak dodatkowych kosztów czy elastyczny okres finansowania, od 24 do 60 miesięcy. Kolejne atuty to możliwość załatwienia wszystkich formalności w jednym miejscu, czyli tzw. One stop shopping, szybkie i proste procedury, a także kompleksowa obsługa dedykowanego opiekuna MAN Financial Services. – wymienia Piotr Suwała z MAN FS.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C