Czy informatyków trzeba przytulać?

C

14-02-2023

67% pracowników branży informatycznej chce, żeby pracodawca angażował się w tematy związane ze zdrowiem psychicznym. Przy tym aż 77%. badanych czuje, że otrzymałoby wsparcie przełożonego, gdyby o nie poprosili. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez HearMe i Bitnoise.

Eksperci HearMe i Bitnoise stawiają tezę, że zapewnienie odpowiedniego komfortu pracy i dbałość o zdrowie psychiczne pracowników mogą pomóc polskiej branży IT w pokonaniu aktualnych wyzwań.

 

Doceniajcie programistów!

Branża technologiczna od lat utożsamiana jest z wysokimi wymaganiami i dużą odpowiedzialnością. Pogoń za przełomowymi rozwiązaniami i presja ze strony klientów skutkują często stresem i długimi godzinami w pracy. Dlatego firmy z branży IT, a także firmy z dużymi działami cyfrowych innowacji, pracują nad zapewnieniem pracownikom narzędzi do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i kształtowaniem wspierającego środowiska pracy.

Jak wynika z raportu „Dwie strony medalu. Dynamiczna branża IT a zdrowie psychiczne”, przeprowadzonego przez HearMe, platformę oferującą wsparcie psychologów w firmach oraz Bitnoise, polską firmę technologiczną, która tworzy oprogramowanie w pełni odpowiadające biznesowym potrzebom międzynarodowych klientów:

– 59,3% badanych czuje otwartość na rozmowy o zdrowiu psychicznym w swoim miejscu pracy;

– 33% pracowników twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy często doświadczało wsparcia ze strony przełożonego, a 23,7% bardzo często;

– nie mniej ważne jest wsparcie zespołu: 73,8% badanych potwierdza, że może się zwrócić o pomoc do kolegów i koleżanek z pracy.

Jak zauważa Kasia Gryzło, dyrektor generalna HearMe:

– W 2022 roku nie ma już miejsca na stygmatyzację zdrowia psychicznego. Liderzy i managerowie są odpowiedzialni za stworzenie bezpiecznego, autentycznego środowiska, otwartego na dyskusję o zdrowiu psychicznym. Tylko w atmosferze otwartego dialogu pracownik może czuć się komfortowo, co przełoży się na dobre samopoczucie i ogólną satysfakcję z pracy. Tak samo ważnymi czynnikami są wsparcie od przełożonego i zespołu oraz ogólne poczucie docenienia. Z badania wynika, że aż 62,7 proc. pracowników czuje się docenianych w miejscu pracy. To dobry sygnał, bo doceniony pracownik to pracownik bardziej zmotywowany, zaangażowany i odpowiedzialny za swoją pracę.

 

Dobre nawyki

Pracownicy branży IT wskazują też na aspekty wymagające poprawy. Co drugi programista doświadcza problemów z koncentracją w czasie pracy. Z kolei ponad 38% odpowiedziało, że często na koniec dnia czują się wykończeni. Połowa badanych twierdzi, że największą frustrację wywołuje u nich chaos komunikacyjny w firmie. Na drugim miejscu jest poczucie bezsensu (31,4%), a na trzecim monotonia (27,1%).

– Wyzwania i presja. To dwa słowa klucze, które najczęściej słyszę w gabinecie psychologicznym, gdy profesjonaliści z branży IT opisują swoją codzienność. Negatywnie na płynność pracy mogą wpływać też nieaktualne wersje narzędzi pracy, powtarzające się usterki, opóźnienia wynikające z niewywiązania się ze swojej części projektu przez innych członków zespołu lub sprzeczne komunikaty od przełożonych. To z kolei, dodatkowo obciąża emocjonalnie pracowników. Dlatego tak ważne jest zadbanie o zdrowe nawyki np. pracowanie w blokach, robienie przerw, zadbanie o odpowiednią ilość snu i promowanie takich postaw przez managerów – mówi Magdalena Jelonkiewicz-Bałdys, psycholożka, psychoterapeutka Gestalt i trenerka biznesu w HearMe.

Z odpowiedzi wynika też, że pracownicy branży technologicznej uważają, że są obarczeni ryzykiem wypalenia zawodowego (48,3%).

 

Klucz do rozwoju

Prawdziwy rozwój to domena tych organizacji, które w pracowniku widzą przede wszystkim człowieka, o którego trzeba dbać. Benefity związane ze zdrowiem psychicznym są coraz częściej brane pod uwagę przez pracowników.

Połowa badanych odpowiedziała, że najchętniej korzystałaby z opcji anonimowych konsultacji z psychologiem, 33,9% wskazało na kursy mindfullness i medytację, natomiast aż 57,6% badanych pracowników stwierdziło, że obecność darmowej opieki psychologa wpłynęłaby na decyzję o wyborze miejsca pracy, a 42,4% pomogłaby podjąć decyzję o pozostaniu w obecnej firmie.

– Dobrze wiemy że owocowe czwartki i praca w młodym dynamicznym zespole dawno przestały być atrakcyjne, bo nie wnoszą żadnej konkretnej wartości w życie pracownika. Natomiast warto pamiętać, co pokazują również wyniki naszego raportu, że świadomość jak ważne jest zdrowie psychiczne ciągle rośnie. Wyniki badania HearMe i Bitnoise pokazują, że pracownicy branży tech uważają anonimowe wsparcie psychologiczne za jeden z trzech najchętniej wybieranych benefitów well-beingowych, zaraz po elastycznym czasie pracy i możliwości pracy zdalnej – podsumowuje Magdalena Malesińska, odpowiedzialna za budowanie wizerunku pracodawcy w Bitnoise.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C