Bezpieczeństwo ładunków intermodalnych

C

28-02-2023

Seris Konsalnet jako jedna z pierwszych firm branży security wprowadziła usługi monitorowania wszystkich typów ładunków intermodalnych. Usługi wykonywane są z wykorzystaniem najwyższej jakości elektronicznych plomb i kłódek oraz satelitarnych trackerów.

Światowy rynek zabezpieczeń GPS rośnie w szybkim tempie. W ciągu najbliższych 3 lat już co czwarty transport będzie zabezpieczony profesjonalnym monitoringiem GPS. Nic dziwnego, skoro złodzieje są zdolni nawet do okradania transportów, będących w ruchu.

Dostawa na inny kontynent za pomocą różnych metod transportu: kołowego, kolejowego, lotniczego i morskiego to tzw. transport intermodalny. Ponad 80% towarów w handlu międzynarodowym przewożonych jest drogą morską, zaś straty, związane z kradzieżami towarów, szacowane są na 50 mld dol. rocznie. Wpływa na to skala: w transporcie używanych jest ok. 17 milionów kontenerów.

Transport narażony jest na wiele niebezpieczeństw, spowodowanych zarówno przez siły natury, jak i działalność człowieka. Należy więc przesyłkę zabezpieczyć. Wpadnięciu kontenera do morza trudno zapobiec, ale przed jego zaginięciem lub niepowołanym otwarciem można się uchronić.

 

Pawel Turniak

Wzrost ryzyka

– W ostatnim okresie nasiliły się kradzieże i włamania do ciężarówek oraz kontenerów na terenie Polski i Europy – mówi Paweł Turniak, dyrektor ds. systemów GPS w Seris Konsalnet Security. – Złodzieje działają w coraz bardziej wymyślny sposób, okradane są nawet transporty będące w ruchu. Trudno w to uwierzyć, ale dochodzi do kradzieży towarów z pojazdów ciężarowych jadących z prędkością autostradową.

Dla dyrektorów logistyki bezpieczeństwo przewożonego ładunku staje wyzwaniem większym niż kiedykolwiek wcześniej. Dodatkowo monitorowanie i planowanie dostaw (ETA) ładunków oraz ich aktualny status jest istotniejsze niż kiedykolwiek z uwagi na konieczność zachowania łańcuchów dostaw. Niestety procesy produkcji oraz dostawy towarów z fabryk do magazynów pośrednich lub użytkowników końcowych zostały znacząco utrudnione w ostatnich latach z uwagi na pandemię i wojnę w Ukrainie.

 

Elektroniczny trop

W związku z tym firma Seris Konsalnet wprowadziła jako pierwsza na rynku usługę monitorowania wszystkich typów ładunków intermodalnych za pomocą elektronicznych plomb, kłódek oraz satelitarnych trackerów.

– Zabezpieczenia wykorzystujące systemy satelitarne oraz telemetryczne ładunków intermodalnych rosną w tempie blisko 50% rocznie – mówi Paweł Turniak. – Oczekujemy, że do 2025 roku liczba aktywnych urządzeń wzrośnie do 10 mln. Wtedy blisko co czwarty kontener (24%) będzie miał zainstalowany system satelitarnego śledzenia transportu intermodalnego.

Dzięki zastosowaniu urządzeń do satelitarnego śledzenia ładunku można nie tylko fizycznie zabezpieczyć np. kontener, ale także monitorować jego bieżąca pozycję oraz inne parametry, np. temperaturę i wilgotność w jego wnętrzu. W zakres takiego monitoringu wcodzi m.in. położenie kontenera, powiadomienia, gdy zacznie poruszać się poza wyznaczoną trasą; alert, gdy zostanie naruszona elektroniczna plomba na ładunku lub ktoś nieuprawniony spróbuje złamać zabezpieczenia elektronicznej kłódki. Co więcej, dokładnie wiadomo, jak długo przebiega transport, jak zmieniały się temperatura i wilgotność, czy pojawiły się niezaplanowane postoje. Podczas kontroli celnej pan można zdalnie otworzyć ładunek do inspekcji, a potem – również zdalnie – go zabezpieczyć. Ponadto zabezpieczenia, stosowane przez Seris Konsalnet mają certyfikat ATEX (zabezpieczenie ładunków zagrożonych wybuchem).

– Po wdrożeniu zintegrowanej ochrony ładunków intermodalnych przez naszych klientów otrzymujemy od nich informację zwrotną o znacznym obniżeniu poziomu kradzieży i poprawie informacji logistycznych – podsumowuje wdrożenie usługi Paweł Turniak. – Ta poprawa dotyczy całego łańcucha dostaw, czyli jest zauważalna zarówno dla producenta, przewoźnika, jak i odbiorcy końcowego.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C