Dachser testuje egzoszkielety

C

18-08-2022

Dachser po raz pierwszy przetestował aktywne egzoszkielety produkowane przez German Bionic w codziennej pracy w magazynie. Wkrótce zostaną wdrożona w kolejnych placówkach.

Aktywne egzoszkielety zostały poddane testom w magazynie magdeburskiego centrum logistycznego Dachsera. Celem było zebranie danych empirycznych i uzyskanie opinii pracowników. Urządzenia Cray X zapewniają pomoc podczas przyjmowania towaru, kompletacji zamówień i przy stole do pakowania. Egzoszkielet pomaga w przenoszeniu i podnoszeniu ciężarów, odciążając pracownika nawet o 30 kilogramów.

– Korzyści wynikające ze stosowania egzoszkieletów szybko stały się oczywiste. Nasi pracownicy są wspomagani podczas przenoszenia cięższych ładunków, a także mają zapewnioną zewnętrzną stabilizację ciała. Zapobiega to nadmiernemu wysiłkowi i ogranicza ryzyko kontuzji. Dodatkową zaletą urządzeń jest łatwość obsługi, co sprawiło, że testerzy zaakceptowali je w mgnieniu oka – mówi Stephan Heinemann, dyrektor logistyki kontraktowej w Dachserze w Magdeburgu.

W przyszłości w magdeburskim centrum logistycznym będą regularnie używane trzy aktywne egzoszkielety. Wdrożenie ich planuje jesienią również centrum logistyczne Dachsera w Ulm.

Praca w magazynie nadal wiąże się z dużą ilością pracy fizycznej, na przykład podczas rozładunku towarów. Dachser od dawna stara się zapewnić pracownikom wsparcie techniczne, które ułatwi im wykonywanie tych zadań. Egzoszkielety są szczególnie obiecujące. W medycynie tego rodzaju rozwiązania są używane od dawna. W przemyśle natomiast jest coraz więcej urządzeń gotowych do wprowadzenia na rynek.

Już w 2019 roku Dachser przeprowadził w magazynach wstępne testy, głównie egzoszkieletów pasywnych z mechanicznymi systemami sprężyn, szynami lub ciężarkami, które pomagają w podnoszeniu ładunków. W międzyczasie aktywne egzoszkielety osiągnęły poziom dojrzałości, który również może usprawnić procesy magazynowe. Aktywne egzoszkielety wykorzystują urządzenia zasilane bateryjnie, aby ułatwić operacje podnoszenia, znacznie odciążając dolną część pleców osób, które obsługują cięższe ładunki. Ponieważ użytkownicy odczuwają mniejsze zmęczenie, są w stanie utrzymać prawidłową postawę ciała.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C