Drugie życie odpadów kartonowych w Gefco w Psarach

C

22-04-2022

Gefco ograniczyło o 60% utylizację odpadów kartonowych w oddziale Psary koło Wrocławia w wyniku uruchomienia własnej produkcji wypełniaczy do przesyłek ekspresowych.

To optymalizacja kosztów i ukłon w stronę ekologii w logistyce, a także poprawa komfortu pracy w magazynie. Dzięki zmianom większość odpadów kartonowych zamiast trafiać do płatnej utylizacji zyskuje drugie życie w nowych procesach logistycznych.

Magazyn Gefco w Psarach koło Wrocławia to jeden z największych polskich oddziałów firmy, w którym funkcjonuje globalne centrum dystrybucyjne dla dużego producenta komponentów i części motoryzacyjnych. Na Dolny Śląsk trafiają elementy układów chłodzenia ze wszystkich fabryk tej firmy na świecie. Odpady kartonowe pochodzą z opakowań zbiorczych oraz zabezpieczeń towarów na paletach. Miesięcznie to około 15 ton kartonu, którego utylizacja w ocenie Gefco nie była wystarczająco efektywna i generowała dodatkowe koszty.

Wcześniej klient Gefco samodzielnie dostarczał do magazynu w Psarach własny papier do wypełniaczy z bloczków papierowych. Z kolei wszystkie odpady kartonowe były ładowane ręcznie do kontenerów ustawionych poza halą magazynową. Względy środowiskowe i perspektywy oszczędności sprowokowały zmianę.

Należało znaleźć inne rozwiązanie i zagospodarować odpady kartonowe, ponownie je wykorzystując oraz zmniejszając koszty utylizacji. Inicjatywa wyszła od kierownika zmianowego, który każdego dnia deleguje pracowników magazynowych do ręcznego porządkowania odpadów kartonowych.

W pierwszej fazie modernizacji oddział w Psarach przeprowadził testy nowej maszyny produkującej wypełniacz do przesyłek ekspresowych. Produkcja dużej ilości wypełniacza kartonowego nie miałaby sensu, gdyby zapotrzebowanie na jego użycie było małe. Tymczasem oddział każdego dnia zarządza dystrybucją ogromnej liczby paczek ekspresowych z produktami motoryzacyjnymi do odbiorców z różnych kontynentów, a wypełniacz to produkt pierwszej potrzeby.

– Nasza nowa nacinarka przerabia odpady kartonowe na doskonały materiał do zabezpieczania towarów w transporcie. Proces załadunku tony odpadów kartonowych do kontenera i wyprodukowanie tony wypełniacza jest podobny. Jednak oszczędności uzyskujemy na koszcie zagospodarowania odpadów. Poza tym poprawiliśmy warunki pracy magazynowej, odciążając naszych pracowników od żmudnej pracy w trudnych warunkach – mówi Tomasz Klimaczak, kierownik oddziału GEFCO Psary. – Obecnie wypełniacz produkujemy z około 60% odpadów kartonowych.

Praktyka dolnośląskiego oddziału GEFCO ma szansę znaleźć naśladowców w innych magazynach operatora logistycznego, które podobnie jak w Psarach generują dużą ilość odpadów kartonowych i zarządzają dystrybucją dużego wolumenu towarów.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C