Elektryczny ciągnik terminalowy w Dachserze

C

16-03-2023

W duńskim oddziale Dachsera w Hvidovre koło Kopenhagi od niedawna wykorzystywany jest pierwszy elektryczny transporter nadwozi wymiennych i naczep. Wkrótce pojawi się więcej takich pojazdów w innych oddziałach.

Terberg BC202-EV, jest wyposażony w dwa zestawy akumulatorów o pojemności 74 kWh, co daje łącznie 148 kWh. Oznacza to, że teoretycznie może on pracować przez ponad osiem godzin na jednym ładowaniu. W oddziale w Hvidovre pojazd będzie obsługiwał 41 bram i przemieszczał po terenie terminala do 200 nadwozi wymiennych i naczep dziennie. Na miejscu powstała już odpowiednia infrastruktura ładowania, aby zasilać zieloną energią elektryczną rosnącą e-flotę.

Dostawa pierwszego elektrycznego ciągnika terminalowego jest następstwem wieloletniej współpracy z firmą Terberg. Już w 2012 roku w oddziałach Dachsera w Herne i Hamburgu odbyły się pierwsze jazdy próbne ciągnika z napędem akumulatorowo-elektrycznym.

W Niemczech Dachser korzysta z programu dofinansowania „Przyjazne dla klimatu pojazdy użytkowe i infrastruktura” prowadzonego przez Federalny Urząd ds. Logistyki i Mobilności. Celem programu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zastosowanie alternatywnych napędów i paliw w transporcie drogowym. Rząd federalny przyznaje dotacje, m.in. na zakup lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych z alternatywnymi, przyjaznymi dla klimatu napędami.

PROMOCJA

PROMOCJA

– W ramach programu „Przyjazne dla klimatu pojazdy użytkowe i infrastruktura” złożyliśmy już wnioski o 27 elektrycznych ciągników terminalowych firmy Terberg, przeznaczonych dla naszych różnych oddziałów w Niemczech. Niektóre z nich zostały już zatwierdzone – mówi Andre Bilz, lider zespołu zajmującego się wyposażeniem terminali i pojazdami ciężarowymi.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C