Gumowe płyty drogowe – czy warto?

C

04-07-2022

Szukasz nowoczesnego rozwiązania, które pozwoli Ci szybko i w prosty sposób wybudować drogę wewnętrzną, parking czy tymczasowe lądowisko? Być może więc zastanawiasz się nad zastosowaniem gumowych płyt drogowych. Sprawdź co warto o nich wiedzieć i czy sprawdzą się one w praktyce!

Co wyróżnia gumowe płyty drogowe?

Jakie są cechy charakterystyczne płyt drogowych gumowych? Kluczowy jest oczywiście materiał, który odróżnia je od klasycznych płyt z betonu. Sprawia on, że gumowe płyty drogowe są odporne na większość czynników atmosferycznych i zewnętrznych, takich jak wysokie temperatury, promieniowanie UV, wilgoć, oleje, paliwa czy substancje ropopochodne. Dzięki temu płyty drogowe gumowe są wytrzymałe i mogą posłużyć przez dłuższy czas.

Dla wielu osób, podczas ostatecznego wyboru produktów duże znaczenie mają także długość i szerokość gumowych płyt drogowych. Wymiary dostępnych obecnie na rynku płyt, różnią się między sobą. Z łatwością można więc znaleźć zarówno dłuższe, szerokie płyty, jak i ich mniejsze wersje. Warto przed zakupem płyt dobrze przemyśleć tę kwestię, bo wymiary, jakie mają płyty drogowe (waga również) bardzo często znacząco wpływają na tempo prowadzonych prac oraz liczbę zaangażowanych w nie osób i sprzętu budowlanego.

 

Gumowe płyty drogowe – cena

Ważnym parametrem dla każdego inwestora jest też cena. Na rynku znajdziesz zarówno tańsze, jak i droższe płyty drogowe z gumy. Wynikają one z zastosowania różnych mieszanek do produkcji, grubości płyt oraz ich przeznaczenia. Pamiętaj jednak, że cena nie powinna być głównym czynnikiem wpływającym na Twoją decyzję. Bardzo ważna jest także jakość zastosowanych materiałów, bo to one wpłyną ostatecznie na komfort korzystania z drogi oraz żywotność. Licząc koszty zawsze powinieneś też zwrócić uwagę na cenę montażu

Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję i postanowisz skorzystać z oferty konkretnej firmy produkującej gumowe płyty drogowe, warto też sprawdzić, czy inne dostępne na rynku rozwiązania nie okażą się lepiej dostosowane do Twoich potrzeb.

 

Gumowe płyty drogowe – opinie użytkowników

Co o płytach drogowych gumowych sądzą osoby, które zdecydowały się już skorzystać z tego rozwiązania? Wiele z nich radzi wziąć pod uwagę to jak guma zachowuje się pod wpływem bardzo wysokich temperatur albo mrozu. W czasie upałów może ona stać się bardziej miękka i utrudniać poruszanie się po drodze – zwłaszcza cięższym pojazdom. Zimą z kolei drogi wykonane z tworzywa gumowego mogą okazać się bardzo śliskie. Wówczas jazda po nich nie należy do bezpiecznych i wymaga od kierowcy skupienia oraz precyzji.

Niektóre osoby zwracają także uwagę na to, że gumowe płyty drogowe nie sprawdzą się, jeśli zamierzasz ułożyć je na terenie błotnistym albo takim, na którym znajdują się głębokie koleiny. W takiej sytuacji przed ułożeniem drogi konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża.

Niektóre płyty gumowe nie wytrzymują też zbyt dużego obciążenia. Jeśli więc po drodze mają poruszać się pojazdy większe niż samochody osobowe, płyty gumowe nie są najlepszym wyborem.

Pułapką może się też okazać postawienie na najtańsze płyty gumowe o niskiej jakości. Te mogą dość szybko ulegać odkształceniom czy nawet murszeniu.

 

A może płyty drogowe polietylenowe?

Płyty z gumy mają więc swoje zalety, jednak na pewno nie są idealną opcją. Musisz więc wiedzieć, że takie płyty drogowe na podjazd lub drogę wewnętrzną możesz zastąpić innym rozwiązaniem. Jakim? Doskonałą propozycją mogą okazać się płyty drogowe z tworzywa sztucznego – znajdziesz je w ofercie Roadsystem. Takie płyty są równie wytrzymałe, jak inne rodzaje płyt drogowych. Lepiej jednak niż płyty gumowe znoszą działanie wysokich temperatur oraz mrozu. W ich przypadku nie ma też problemu z poślizgami.

Co więcej, płyta drogowa z tworzywa jest lekka i ma niewielkie rozmiary. Układaniem drogi może zająć się więc już zespół 2-3 osób. Do montażu wystarczą zaś podstawowe narzędzia, co zdecydowanie obniży koszty.

A co z wytrzymałością płyt? Produkty z tworzywa sztucznego, zależnie od rodzaju, wytrzymują równomierne obciążenie na całej powierzchni do 100 ton! Może więc bez obaw wjechać na nie zarówno samochód osobowy, jak i większość maszyn budowlanych. Płyty takie sprawdzą się także jako nawierzchnie tymczasowych pasów startowych czy lądowisk dla helikopterów.

Gumowe płyty drogowe, choć są rozwiązaniem dość nowoczesnym, mają swoje wady. Nie oznacza to jednak, że musisz zdecydować się na budowę drogi wewnętrznej z wykorzystaniem tradycyjnych, ciężkich płyt betonowych! Sprawdź ofertę producentów płyt drogowych z tworzywa sztucznego – być może to właśnie one są tym, czego szukasz!

 

autor zdjęcia: Tomasz Warszewski
źródło: stock.adobe.com

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C