O czym pamiętać, kupując ręczny wózek paletowy?

C

04-05-2023

Ręczne wózki paletowe to nieodzowne narzędzia przede wszystkim na halach magazynowych, w dużych supermarketach czy w centrach logistycznych. Znacząco ułatwiają prace związane z transportem towarów na nieduże odległości.

Kupując taki sprzęt, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Na co warto zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego rodzaju ręcznego wózka paletowego

Ręczne wózki paletowe to bardzo przydatny sprzęt. Najpowszechniejszy jest ich standardowy rodzaj. To uniwersalny paleciak, który pozwala na przewożenie towarów na niewielkim terenie. Sprawdza się, gdy nie trzeba unosić ich przy tym na dużą wysokość. Oczywiście, istnieje wiele modeli takich ręcznych paleciaków, które różnią się poszczególnymi parametrami. Dobry sprzęt tego typu można kupić np. poprzez stronę internetową: https://www.still.pl/produkty/nowe-wozki-widlowe/reczne-wozki-paletowe.html.

PROMOCJA

PROMOCJA

Warto wiedzieć, że istnieją inne typy ręcznych wózków paletowych. Popularny jest tzw. paleciak masztowy. Przyda się on wtedy, gdy istnieje konieczność transportowania towarów w pionie. Sprzęt pozwala bowiem na unoszenie załadunku na wysokość nawet do 3 m (w zależności od modelu).

Kolejnym typem paleciaka ręcznego jest wózek unoszący nożycowy. Wyposażono go w specjalny podnośnik, który pozwala na unoszenie załadunku na wysokość do około 80 cm. Może się to przydać w przypadku pracy przy ciągach technologicznych. Jego widły pełnią też czasem funkcję stanowiska roboczego.

Oprócz tego istnieją niestandardowe ręczne wózki paletowe. Mogą one wyróżniać się np. elementami wykonanymi ze stali nierdzewnej albo być wyposażone w wagę. Taki sprzęt może okazać się potrzebny podczas pracy, która odbywa się w specjalnych warunkach.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując ręczny paleciak?

Wybierając ręczny paleciak, który najlepiej nadaje się do wykonywania konkretnych prac, warto zwrócić uwagę na parametry konkretnych sprzętów. Istotne są przede wszystkim:

  • udźwig – w przypadku ręcznych paleciaków może on wynosić nawet do 3,5 tony. Jeżeli jednak nie potrzeba aż tak dużego udźwigu, można kupić sprzęt, który pozwala transportować ładunki o wadze np. 500 kg, 1200 kg czy 2000 kg;
  • długość wideł – dostępne są zarówno widły krótkie (do 800 mm), jak i długie (do 1600 mm);
  • rozstaw wideł – standardowo wynosi on około 520–550 mm. Są także widły wąskie (140–150 mm) oraz szerokie (do 680 mm);
  • materiał wykonania – dobry wózek paletowy ma konstrukcję wykonaną z wysokiej jakości stali. Ważne jest także to, z czego zrobiono jego koła i rolki – polecane są te nylonowe, gumowe, poliuretanowe oraz z vulkollanu;
  • ergonomiczna budowa;
  • jakość wykonania paleciaka (należy przyjrzeć się m.in. uchwytom i spawom).

Oprócz tego warto oczywiście sprawdzić okres gwarancji, jakim objęty jest sprzęt. Biorąc pod uwagę te wszystkie kwestie, można idealnie dobrać ręczny wózek paletowy tak, by odpowiadał konkretnym potrzebom i oczekiwaniom.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C