Reflex wspiera rozwój Grupy Raja

C

20-04-2022

Francja, Belgia i Wielka Brytania już stosują system zarządzania magazynem Reflex WMS. Teraz Grupa Raja wprowadzi go w Polsce, Hiszpanii i Szwecji. Wdrożenie to planowane jest na lata 2022 i 2023.

Grupa Raja zastosuje rozwiązanie do zarządzania magazynami Reflex w nowych centrach dystrybucji w Europie. Wybierając rozwiązanie Reflex WMS, firma Raja postawiła na optymalizację i zharmonizowanie narzędzi, przepływów i procesów logistycznych Grupy w skali ogólnoeuropejskiej. Tym samym chce zrealizować dwa główne założenia: zagwarantować dostępność 300 000 sprzedawanych produktów i zapewnić ich dostawę w terminie od 24 do 48 godzin w całej Europie.

Projekt nowych wdrożeń jest okazją do zbudowania głównego modelu funkcjonowania (core model) w całej grupie oraz daje możliwość zintegrowania nowych funkcji, takich jak automatyzacja planowania i dynamiczna realokacja zasobów w ciągu dnia.

 

Wszystkie w całej Europie

Raja to firma rodzinna założona w 1954 roku. Przez lata pracy osiągnęła pozycję europejskiego lidera dystrybucji opakowań, materiałów biurowych i wyposażenia dla firm. Obsługuje ponad milion klientów, do których należą zarówno bardzo małe firmy, jak i koncerny międzynarodowe działające w zróżnicowanych branżach w 19 krajach w Europie. W ofercie ma 300 000 artykułów sprzedawanych przez strony internetowe, katalogi produktów i centra obsługi telefonicznej. Sprzedażą zajmują się także przedstawiciele handlowi zarówno stacjonarni, jak i terenowi. Działalność bazuje na 15 centrach dystrybucji o łącznej powierzchni 400 000 mkw. magazynowej, co pozwala realizować dostawy w całej Europie w ciągu 24/48 godzin.

Grupa Raja przejęła w ostatnich latach kilka europejskich firm: JPG, Bernard, Mondoffice i Kalamazoo (2019) oraz Viking (2021), dzięki czemu wzmocniła swoją pozycję. W związku z tym podjęto decyzję o udostępnieniu całej szerokiej gamy oferowanych produktów w wszystkich powiązanych spółkach.

– Wszystkie gamy produktów będą teraz sprzedawane przez wszystkie spółki grupy. To oznacza, że trzeba powiązać ze sobą 15 centrów dystrybucji, aby nadawać towar z odpowiednich platform logistycznych. W tym celu musimy zharmonizować nasze narzędzia informatyczne: program ERP, system zarządzania zamówieniami (OMS), system zarządzania magazynem (WMS), system zarządzania transportem (TMS) czy zarządzanie trasami – wyjaśnia Anthony Saussaye, dyrektor ds. logistyki w Grupie Raja.

 

Potwierdzenie wyboru Reflex WMS

W 2021 roku określono plan działania: w całej grupie będzie stosowany jednolity program OMS i ERP, natomiast systemy zarządzania magazynem, transportem i trasami zostaną racjonalnie dostosowane do potrzeb.  Krytycznej analizie poddane zostały produkty różnych wydawców stosowane dotychczas w grupie. W efekcie podjęto decyzję o wyborze firmy Hardis. Program Reflex WMS wydany przez Hardis Group funkcjonował już w trzech oddziałach we Francji (od 2000), w jednym – w Belgii (od 2012) i jednym – w Wielkiej Brytanii (od 2020).

– Reflex spełniał nasze potrzeby bieżące i przyszłe. Ważnym argumentem była też zdolność Hardis Group do zapewnienia wsparcia globalnie i lokalnie – tłumaczy Anthony Saussaye.

W praktyce narzędzie Reflex WMS będzie wdrożone w 2022 i 2023 roku w oddziałach, które nie miały jeszcze oprogramowania WMS w Polsce, Szwecji i Hiszpanii. Natomiast w oddziałach, w których był już używany, wprowadzona zostanie najnowsza aktualizacja, aby wszyscy mogli stosować najbardziej zaawansowane rozwiązania.

 

Model przyspieszający wdrożenie

Projekt wdrożenia oprogramowania Reflex WMS rozpoczęty w 2021 roku będzie realizowany w kilku etapach.

– W tym momencie określamy model działania dla oddziałów, w których są najmniejsze wydajności, a przepływy i procesy – najmniej złożone. Kiedy model będzie gotowy, będziemy mogli szybciej wdrożyć Reflex w pozostałych oddziałach. Tym bardziej, że po Hiszpanii, Polsce i Szwecji, w planie jest wprowadzenie systemu Reflex w nowym magazynie na południu Francji oraz w kolejnych planowanych magazynach w Europie – stwierdza Anthony Saussaye.

We wszystkich wdrożeniach Grupa Raja wprowadza moduł Exlabel do edycji etykiet, dokumentów przewozowych i elektronicznej wymiany dokumentów (EDI) zgodnie ze specyfikacjami wszystkich europejskich przewoźników i kurierów, z którymi współpracują poszczególne oddziały. Ten projekt jest dla dystrybutora okazją do zoptymalizowania strategii planowania i relokacji zasobów w celu zarządzania przygotowaniami przy napływie zamówień. Te oczekiwania będą spełnione przez rozwiązania wprowadzone ostatnio do programu Reflex. Są to moduł Labour Management System, automatyzacja planowania, dynamiczna realokacja zasobów w ciągu dnia oraz funkcja Order Flow Balancing. Przy tej sposobności Grupa Raja zmieniła także sposób hostingu dla rozwiązania i od 2021 roku Reflex WMS jest obsługiwany przez infrastrukturę chmurową Hardis Group.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C