Wózki widłowe elektryczne
Wózki widłowe z napędem elektrycznym cechują się kompaktowym rozmiarem i łatwością obsługi. W przeciwieństwie do odpowiedników zasilanych benzyną nie emitują spalin; dzięki temu doskonale spisują się w zamkniętych pomieszczeniach, np. w magazynach czy na halach produkcyjnych. Ponadto podczas pracy są niemal bezgłośne, przez co gwarantują operatorowi wysoki komfort użytkowania.
Ze względu na mało skomplikowaną budowę elektryczne wózki widłowe rzadziej ulegają awariom. Ponadto w nowych urządzeniach tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe zastępuje się mniej szkodliwymi dla środowiska i efektywniejszymi litowo-jonowymi, które:
- zapewniają możliwość ładowania przy dowolnym poziomie baterii bez wpływu na żywotność akumulatora;
- pozwalają na szybkie i łatwe naładowanie;
- gwarantują dużą wytrzymałość i mają małe zapotrzebowanie na prace serwisowe;
- cechują się małym spadkiem wydajności przy pracy w niskiej temperaturze.
Bezpieczne i wydajne akumulatory litowo-jonowe stosuje w swoich wózkach widłowych m.in. Toyota.
Wózki widłowe spalinowe
Wózki widłowe z napędem spalinowym są wyposażone w silnik zasilany olejem napędowym lub LPG. Powstają z myślą o zastosowaniu na zewnątrz i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dopuszcza się możliwość ich wykorzystania również w halach przemysłowych i magazynach, o ile pomieszczenia te mają odpowiedni system wentylacji. Wózki spalinowe cechują się niższym kosztem początkowym niż pojazdy z napędem elektrycznym. Ponadto często charakteryzują się większą mocą i są zdolne do podnoszenia cięższych ładunków.
Silniki spalinowe:
- gwarantują wydajny i długi czas pracy;
- po zużyciu paliwa zapewniają możliwość szybkiego tankowania i niemal natychmiastowego powrotu do wykonywania obowiązków służbowych.
Wózki widłowe spalinowe są dostępne w ofercie wielu światowej klasy producentów.
Wózki widłowe elektryczne czy spalinowe: co lepsze?
Wózki widłowe do zastosowań przemysłowych muszą cechować się niezawodnością i wytrzymałością. Niezależnie od rodzaju napędu powinny spełniać restrykcyjne wytyczne co do jakości zastosowanych technologii i materiałów. Wybór typu zasilania wózka widłowego warto poprzedzić analizą kilku czynników. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba wziąć pod uwagę dostępność środków finansowych oraz specyfikę środowiska, w którym ma pracować pojazd.
Obecnie coraz więcej przedsiębiorców inwestuje w wózki widłowe elektryczne, doceniając ich mniejszą szkodliwość dla środowiska. Jeśli od długiego czasu zastanawiasz się nad wyborem, możesz skorzystać z doradztwa specjalistów lub rozważyć wynajem krótkoterminowy. Używanie przez pewien czas jednego z typów wózków widłowych pozwoli Ci lepiej ocenić jego parametry i dostosować rodzaj zasilania do potrzeb oraz możliwości własnej firmy.