DB Schenker otwiera nowy terminal w Toruniu

C

15-05-2023

DB Schenker do swojej sieci terminali w Polsce włączył osiemnastą placówkę. Nowa inwestycja, warta ponad 50 mln zł, zlokalizowana jest w Toruniu w strefie inwestycyjno-logistycznej i składa się na nią blisko 5 tys. m kw. powierzchni operacyjnej wraz z nowoczesnym biurem, na ponad 4 hektarowej działce.

W oficjalnym otwarciu terminalu, które miało miejsce 12 maja, udział wzięli przedstawiciele DB Schenker, władze samorządu lokalnego, reprezentanci uczelni i mediów, jak i goście specjalni, w tym Jowita Michalska, założycielka Digital University, organizatorka konferencji Masters&Robots oraz ambasadorka Singularity Group w Polsce.

Obiekt zlokalizowany jest tuż przy węźle Lubicz autostrady A1. Znajduje się w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych, z dogodnym połączeniem praktycznie w każdym kierunku, co ma wpływ na sprawne i niezakłócone dostawy towarów. Terminal wyposażony jest w 54 doki dla pojazdów ciężarowych oraz specjalną rampę, służącą do ich odśnieżania. Dodatkowo, na terenie obiektu znajduje się stacja ładowania samochodów elektrycznych. Budynek został wyposażony m.in. w zintegrowany system sygnalizacji świetlnej, obejmujący rampę i doki, aby wzmocnić bezpieczeństwo przy rozładunku czy załadunku przesyłek. W projekcie uwzględniono rozwiązania oszczędzające wodę czy np. energooszczędne, automatyczne oświetlenie LED. Terminal wyposażony jest w nowoczesny system BMS (Building Management System), pozwalający na sprawne monitorowanie i zarządzanie zasobami energii.

Budynek powstawał zgodnie z zasadami BREEAM i jest obecnie w trakcie certyfikacji. Nie licząc kierowców – dostawców firmy – pracować będą tam 53 osoby. Terminal został wybudowany we współpracy z Panattoni.

–  Cieszę się, że Toruń wzmacnia naszą sieć dystrybucyjną, stając się jednocześnie kolejną poważną inwestycją w ciągu ostatnich czterech lat w tym obszarze. We wszystkich przedsięwzięciach stawiamy sobie trzy istotne cele: aby budowane obiekty były przyjazne i bezpieczne dla pracowników, aby były maksymalnie wydajne pod kątem operacyjnym i służyły biznesowi oraz, co ważne, aby spełniały najwyższe środowiskowe standardy. To jest powód do dumy, ale też nasz wkład w realizację ambitnego globalnego celu, czyli osiągnięcia zeroemisyjności do roku 2040 – mówi Piotr Zborowski, CEO North & East Europe w DB Schenker.

Nowy oddział w naszej sieci logistycznej nie tylko zwiększa możliwości operacyjne firmy, ale stwarza również szanse na rozwój biznesu obecnych i potencjalnych klientów. Dzięki nowej lokalizacji jeszcze bardziej zwiększamy częstotliwość połączeń i skracamy logistyczny dystans pomiędzy nadawcami i odbiorcami przesyłek, zwłaszcza w centralnej Polsce. Terminal cross-dockinowy w Toruniu wyróżnia doskonałe położenie, w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych, z dogodnym połączeniem praktycznie w każdym kierunku. Nowy obiekt to też nowoczesne, przyjazne i bezpieczne miejsce pracy dla naszych pracowników, kierowców i przewoźników – mówi Władysław Kiczak, Vice President Land Transport Cluster Northeast Europe w DB Schenker.

Na uczestników wydarzenia czekała również wycieczka po nowym terminalu, podczas której mogli z bliska zobaczyć, jak funkcjonuje ten nowoczesny obiekt zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii oraz z myślą o ograniczaniu wpływu na środowisko. Już w drugiej połowie 2023 r. terminal w Toruniu będzie wykorzystywał wyłącznie zieloną energię pochodzącą w 100% z farm wiatrowych i fotowoltaicznych. To już piętnasty terminal DB Schenker napędzany zieloną energią. Obiekt ubiega się o certyfikację BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), która określa najwyższe standardy w zakresie ekologii i komfortu użytkowania.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C