Kosmetyki w rękach ekspertów

C

18-04-2023

Po udanym debiucie we Francji, nowe rozwiązanie branżowe DACHSER Cosmetics Logistics, jest obecnie wdrażane na kluczowych rynkach europejskich. Producenci i dystrybutorzy kosmetyków mogą oczekiwać rozwiązań dostosowanych do ich potrzeb.

Słowo „kosmetyk” pochodzi od starogreckiego “kosmein”, co oznacza “zdobić, upiększać”. Ale tak naprawdę nie ma stałej granicy między upiększaniem a pielęgnacją ciała. Niezależnie od tego, czy są to produkty do pielęgnacji ciała, takie jak tonik do twarzy i krem na noc, czy do makijażu, jak podkład i cienie do powiek, używanie kosmetyków pozwala dbać o siebie oraz dodaje stylu i blasku. Dlatego popyt na nie stale rośnie. Badanie przeprowadzone przez Grand View Research wyceniło globalny rynek produktów do pielęgnacji urody i ciała w 2021 roku na 482,8 mld USD. W latach 2022-2030 analitycy rynku spodziewają się średniorocznego wzrostu na poziomie 7,7 proc.

Transport kosmetyków, z uwagi na delikatność opakowań i skład produktów, wymaga szczególnej uwagi w całym łańcuchu dostaw – od dostawy surowców po dostarczenie produktu do Klienta. Dlatego Dachser wprowadził własne rozwiązanie branżowe: DACHSER Cosmetics Logistics, czyli usługę transportową i logistyczną dopasowaną do potrzeb branży kosmetycznej. Punktem wyjścia do stworzenia rozwiązania branżowego była Francja, uważana za ojczyznę przemysłu kosmetycznego, a obecnie wiodący gracz i czołowy eksporter w tym sektorze na świecie. Kraj ten eksportuje rocznie produkty kosmetyczne o wartości 16 mld euro, z czego około połowa trafia do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch. To duży rynek o potencjale wzrostowym, również dla logistyki.

Obecnie wprowadzamy rozwiązania branżowe DACHSER Cosmetics Logistics w Niemczech i innych krajach europejskich, a nasze pozytywne doświadczenia zdobyte we Francji stanowią najlepszy możliwy punkt wyjścia. Dzięki globalnej sieci, wieloletniemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy branżowej, Dachser pozycjonuje się jako idealny partner w dystrybucji produktów kosmetycznych na wszystkich rynkach europejskich – mówi Jens Wollmann, Head of Corporate Solutions w Dachser.

Początkowo usługa DACHSER Cosmetics Logistics będzie świadczona pod parasolem DACHSER Chem Logistics. – Ponieważ branża kosmetyczna ma swoje specyficzne wymagania, powołaliśmy zespół ekspertów, który pomoże opracować konkretne rozwiązania logistyczne dla dostawców kosmetyków. Obejmą one transport i magazynowanie, dystrybucję miejską, logistykę omnichannel, a także uwzględniają kwestie zrównoważonego rozwoju, audytów i certyfikacji – mówi Bruno Guillard, Department Head DACHSER Cosmetics Logistics

Według Cosmetics Europe Polska z rynkiem detalicznym o wartości 4 mld euro jest szóstym rynkiem w Europie, ustępując Niemcom, Francji, Włochom, Brytyjczykom i Hiszpanom. Produkcja sprzedana przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem wyrobów kosmetycznych i toaletowych (PKD 20.42) w ostatnich kilku latach utrzymywała się na poziomie ok. 7,5 mld zł. – Głównymi kierunkami eksportowymi dla polskich producentów kosmetyków w 2021 r. były kraje europejskie i Kazachstan. Tym bardziej cieszy fakt, że z Polski mamy ponad 80 codziennych linii exportowych do Europy i możemy zaoferować szybkie czasy dostawy przy zachowaniu najwyższej jakości i dbałości o produkt – podsumowuje Ewelina Staszewska-Kobiela, Kierownik Rozwoju Biznesu DACHSER Chem Logistics HO Kempten, Kierownik Rozwoju Biznesu Polska DACHSER Chem Logistics.

Rozwiązania dopasowane do potrzeb

W ramach DACHSER Cosmetics Logistics wszystkie procesy realizowane w łańcuchu dostaw są cyfrowo kontrolowane i dokumentowane w czasie rzeczywistym. Na szczycie listy priorytetów znajdują się kwestie związane z bezpieczeństwem i ochroną produktów kosmetycznych. Na przykład ekskluzywne kosmetyki mogą być specjalnie chronione i przechowywane w specjalnie przygotowanych, oddzielnych magazynach. Polityka plombowania i regularnej kontroli pojazdów, a także stosowanie zdalnego nadzoru wideo, zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Z kolei zautomatyzowane procesy magazynowe, standardowe procedury załadunku oraz skuteczne zabezpieczenie ładunku, pomagają zminimalizować ryzyko uszkodzenia tego cennego towaru w drodze do sprzedawców. Ponadto Dachser posiada certyfikat AEO w zakresie “uproszczeń celnych, bezpieczeństwa i ochrony” oraz została oceniona przez EcoVadis pod względem różnych aspektów środowiskowych, społecznych i etycznych.

Specjalista na każdą ewentualność

Opcje oferowane przez DACHSER Cosmetics Logistics obejmują szeroki wybór usług o wartości dodanej: dostawy pojazdami zero-emisyjnymi, róże opcje dostawy dostosowane do wymagań Klienta, np. dostawa do godziny 10:00 czy planowanie dostaw i zarządzanie zwrotami w transporcie, specjalne rozwiązania w zakresie opakowań, monitorowanie i uzupełnianie stanów magazynowych. – Mamy rozwiązanie na niemal wszystko, czego mogą sobie życzyć klienci z branży kosmetycznej – dodaje Bruno Guillard, Department Head DACHSER Cosmetics Logistics

W zgodzie z naturą

Zrównoważony rozwój ma coraz większe znaczenie w branży kosmetycznej. Z pewnością dotyczy to Groupe Rocher, międzynarodowej grupy firm z siedzibą w La Gacilly we Francji, która koncentruje się na produkcji i sprzedaży kosmetyków naturalnych i produktów do pielęgnacji ciała. Jean-Louis Lamidon, Logistics Director w Groupe Rocher Operations, zwraca uwagę, że DACHSER rejestruje i zmniejsza ślad węglowy swoich klientów związany z transportem. Na przykład w ramach DACHSER Emission-Free Delivery przesyłki nieschłodzone są dostarczane w dwunastu centrach miast i obszarach miejskich w Europie wyłącznie za pomocą pojazdów ciężarowych i furgonetek z napędem elektrycznym, a także e-rowerów cargo.

Dostawy za pomocą e-rowerów cargo

– Dla branży kosmetycznej, gdzie wiele produktów ma niewielkie rozmiary, jak kremy do pielęgnacji skóry lub przybory toaletowe, dystrybucja miejska z zerową emisją jest ważnym elementem w drodze do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju – mówi Jens Wollmann, Head of Corporate Solutions w Dachser

Zaufanie i bezpieczeństwo

W przemyśle kosmetycznym takie rozumienie logistyki jest bardzo ważne dla branży i jej (końcowych) klientów. Alexandra Pauly, Supply Chain Manager w firmie Sederma, specjalizującej się w kosmetykach organicznych, mówi: – Jako firma rodzinna, Dachser uosabia wartości zrównoważonego rozwoju i dbałości o produkty, które są tak istotne dla przemysłu kosmetycznego. Zdaniem Alexandra Pauly rozwiązanie branżowe DACHSER Cosmetics Logistics, oznacza coś “niezbędnego w sektorze kosmetyków i pielęgnacji osobistej: zaufanie i bezpieczeństwo.”

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C