Kosmiczna dostawa Hillebrand

C

17-03-2021

Hillebrand podjął się zorganizowania wyjątkowej dostawy wina. Przewożonym ładunkiem było 12 butelek Bordeaux Grand Cru rocznik 2000, które … były w przestrzeni kosmicznej i odbyły niesamowitą podróż pozaziemską.

Zanim eksperci Hillebrand dostarczyli je z Huston (USA) do Bordeaux (Francja), butelki z winem przebywały w przestrzeni kosmicznej, 400 km od Ziemi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, okrążającej naszą planetę 15 razy dziennie. Butelki z winem Bordeaux Grand Cru rocznik 2000 zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną w ramach projektu CommuBioS, stanowiącego część pierwszego kompleksowego programu badawczego Mission WISE. Za jego realizację odpowiada Space Cargo Unlimited, europejski startup założony przez prywatnych inwestorów i entuzjastów kosmosu. W ramach programu prowadzone są badania naukowe mające na celu sprawdzenie w jaki sposób ekstremalne warunki mogą wpływać na chemiczne i sensoryczne właściwości wina. Podobnym badaniom poddano też 320 pojemników Cabernet. Jak wyjaśnia Space Cargo Unlimited: „Mission WISE jest pierwszym kompleksowym, prywatnym programem badawczym przeprowadzanym w przestrzeni kosmicznej, którego celem jest ponowne zdefiniowanie przyszłości rolnictwa na Ziemi”. W ramach prowadzonych badań mają być opracowane nowe modele i technologie przyszłości dla rolnictwa i żywności, z wykorzystaniem oddziaływania mikrograwitacji na kompleksowe systemy biologiczne.

 

Z kosmosu do Bordeaux

Najpierw wino z Bordeaux zostało załadowane na statek kosmiczny Dragon amerykańskiej firmy SpaceX, startujący z Przylądka Canaveral na Florydzie 2 listopada 2019 roku. Przez 438 dni i 19 godzin znajdowało się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, poruszającej się z prędkością 27 580 km/h, w zerowej grawitacji i pod wpływem dużego promieniowania słonecznego. W tym czasie butelki z winem przebyły dystans ok. 290 000 000 km, co równa się okrążeniu Ziemi 7250 razy.

Tuż po wylądowaniu na Ziemi, wino zostało dostarczone z Huston do Instytutu ISVV (Institut Superieur de la Science et du Vin) w Bordeaux we Francji, gdzie poddawane jest dalszym badaniom i analizie organoleptycznej. Koordynację i przygotowanie specjalnej dostawy z USA do Francji powierzono ekspertom Hillebrand, którzy musieli ją precyzyjnie zaplanować i zadbać o to, aby ładunek bezpiecznie i w określonym czasie dotarł do zespołów badawczych.

– Współpraca z firmą Hillebrand, która od razu pozytywnie zareagowała na naszą szczególną prośbę, była dużą przyjemnością – podkreśla Nicolas Gaume, dyrektor generalny i współzałożyciel Space Cargo Unlimited. – Wartość i sposób obsługi tej niezwykłej przesyłki były rzeczywiście wyjątkowe. Renoma przewoźnika i jakość usług znakomicie spełniły nasze oczekiwania.

 

Ekspert od 177 lat

Najważniejsze znaczenie przy realizacji projektu odegrało doświadczenie i wiedza ekspertów firmy Hillebrand, która od 177 lat specjalizuje się w organizacji transportów i zarządzaniu globalnymi łańcuchami dostaw wina, od pojedynczych butelek po beczki i dostawy masowe. Hillebrand jest też światowym liderem w stosowaniu nowoczesnych oraz zintegrowanych systemów i rozwiązań, słynącym z innowacyjnego podejścia i stosowania opatentowanych technologii gwarantujących bezpieczne dostawy wina oraz innych alkoholi. Przykładem autorskich rozwiązań Hillebrand, stosowanych w transportach masowych, są różnego rodzaju flexitanki, jak flexitank Pulse czy VinLinery, termostatyczne folie, które nie tylko utrzymują stałą temperaturę podczas transportu, ale też minimalizują wycieki i zapewniają ochronę przed zanieczyszczeniem i zapachami.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C