Lato i upały, a bezpieczne przewożenie leków

C

29-06-2023

Transport leków to jedno z największych wyzwań branży logistycznej – zwłaszcza latem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury lub dochodzi do istotnych wahań dobowych. Aby zachowały one swoje właściwości lecznicze, muszą być przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach temperaturowych. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia związana z ich sprawnym i szybkim przeładowywaniem.

Zbyt wysoka lub niska temperatura może zmienić właściwości fizyko-chemiczne produktów leczniczych, a przez to mogą one stać się niezdatne do użytku. To właśnie dlatego tak istotny w transporcie leków jest dokładnie zmapowany łańcuch dostaw i profesjonalna logistyka, ale także monitoring całego procesu.

Aktywny zimny łańcuch jako podstawa bezpiecznej farmalogistyki

Odpowiedzialność za produkty lecznicze oraz bezpieczeństwo i zdrowie odbiorców docelowych powinny być najważniejsze dla każdego operatora logistycznego. Dlatego, aby zapewnić lekom odpowiednią temperaturę, przechowuje i przewozi się je w warunkach kontrolowanych, obejmujących szeroki zakres temperatur: 15 – 25°C (ciepły łańcuch), 2 – 8°C (zimny łańcuch), poniżej – 20°C (w suchym lodzie). Jeśli chodzi o zimny łańcuch, możemy wymienić jego dwa rodzaje: pasywny i aktywny. W pierwszym rozwiązaniu do transportu produktów leczniczych wykorzystuje się opakowania termoizolacyjne i wkłady chłodzące, które wpływają na zwiększenie gabarytów przesyłek. Dodatkowo kontrolowanie temperatury jest tutaj utrudnione, co zwiększa ryzyko utraty właściwości leków. W drugim rozwiązaniu zarówno magazyny, jak i flota, którymi dysponuje operator logistyczny, są odpowiednio wyposażone w urządzenia grzewczo-chłodzące i przystosowane do przewozu leków w odpowiednich temperaturach. Pharmalink jako jedna z nielicznych firm branży farmalogistycznej na polskim rynku, wykorzystuje aktywny rodzaj zimnego łańcucha.

W Pharmalink dysponujemy specjalistycznym zapleczem transportowym, w pełni dostosowanym do wymogów logistyki dla branży farmaceutycznej. Posiadamy flotę zmapowanych i kwalifikowanych, jedno i dwukomorowych aut z zabudową izotermiczną, urządzeniami grzewczo-chłodzącymi oraz nowoczesnym systemem monitoringu do kontroli temperatury i innych istotnych parametrów podczas transportu, a także prowadzimy ciągły nadzór GPS. Dodatkowo posiadamy 400 przenośnych lodówek, które służą jako wsparcie bezpieczeństwa w dostawie szczepionek lub innych produktów, dla których wymagane jest zachowanie tak niskiej temperatury, jak nawet – 20°C – wyjaśnia Maciej Orczykowski, Kierownik Działu Temperatur w Pharmalink.

Nie bez znaczenia pozostaje także rozwinięta infrastruktura magazynowa, dzięki której leki są nie tylko przewożone, ale i przechowywane w odpowiednich warunkach, oraz zaufani i przeszkoleni kierowcy, którzy zdają sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma sprawne i szybkie przeładowywanie przesyłek podczas upałów, kiedy temperatura w magazynie i luku ładunkowym jest zdecydowanie niższa niż na zewnątrz.

W Pharmalink dysponujemy doskonale rozwiniętą infrastrukturą magazynową opartą na magazynie centralnym i systemie ośmiu komór przeładunkowych na terenie Polski. Są one wyposażone w chłodnie, co jest niezwykle istotne w aktywnym zimnym łańcuchu, gdzie szereg ściśle określonych czynności i procedur należy wypełniać zarówno podczas załadunku, przewozu czy rozładunku, jak i przechowywania leków. Dodatkowo nasi kierowcy przechodzą szereg szkoleń, dzięki którym wiedzą, jak obchodzić się z towarem, w tym zapewniać mu odpowiednią temperaturę. Mają oni także świadomość, że ich praca nie ogranicza się do dostarczania produktów leczniczych, a zdrowia – dodaje Maciej Orczykowski.

Know-how i kontrola temperatury

W magazynach i autach produktom leczniczym przez cały czas zapewniana jest odpowiednia temperatura, dlatego to sprawne i szybkie przeładowywanie towaru jest najważniejsze podczas upałów. To właśnie podczas obecności na zewnątrz, gdy panują tam wysokie temperatury, leki są najbardziej narażone na zmianę właściwości fizyko-chemicznych, a tym samym ich utraty. – W Pharmalink stawiamy na szkolenia wewnętrze, dzięki którym potrafimy najszybciej jak to możliwe ładować i rozładowywać towar. Dodatkowo dzięki przeprowadzonemu testowi bezwładności paczek, który polegał na badaniu zapakowanych leków w zmiennych warunkach (różnica wynosiła 17°C) mamy świadomość, jak długo produkty lecznicze mogą przebywać poza swoimi warunkami właściwymi, żeby wyjść poza swoje zakresy. Jest to niezwykle istotna informacja w kontekście wysokich temperatur panujących latem na zewnątrz – wyjaśnia ekspert Pharmalink.

Warto dodać, że podczas transportu przez cały czas kontrolowane są temperatury panujące w luku ładunkowym, które są transmitowane do Działu Temperatur. W sytuacji zbliżenia się temperatury do progów alarmowych, tzn. 3°C lub 7°C kierowca otrzymuje alarm. Taka wiadomość jest także wysyłana do pracownika Działu Temperatur. W tym momencie kierowca może zmienić nastawy urządzenia chłodzącego. Po dostarczeniu przesyłki pracownik Pharmalink jest w stanie przekazać odbiorcy wydruk, na którym znajdują się szczegółowe dane dotyczące temperatury otoczenia panującego podczas całego procesu magazynowania i transportowania towaru, dzięki czemu odbiorca ma pewność co do tego, czy leki były przechowywane i przewożone w odpowiednich warunkach.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C