Nowe centrum logistyczne Dachsera w Lizbonie

C

15-06-2022

Inwestycja Dachser Portugal o wartości 13 mln euro w Castanheira do Ribatejo, zwiększa możliwości operacyjne dostawcy usług logistycznych w regionie, a także na rynku krajowym i europejskim.

150 pracowników, którzy dotychczas pracowali w dawnej siedzibie Dachsera w Alverca do Ribatejo, przeniosło się już do nowego centrum logistycznego. Obiekt, którego budowa rozpoczęła się w 2021 r., powstał zgodnie z najwyższymi standardami, jakie obowiązują w najnowocześniejszych oddziałach firmy w Europie.

Strategiczna lokalizacja w środkowej części kraju zapewnia lepsze połączenie z rozległą europejską siecią transportową Dachsera.

– Z naszego oddziału w Lizbonie zapewniamy bezpośrednie, codzienne połączenia z Francją (Dachser Eurohub w Clermont-Ferrand) i Niemcami (Dachser Eurohub w Überherrn), a także ze wszystkimi prowincjami Hiszpanii – wyjaśnia Ricardo Carvalho, dyrektor oddziału w Lizbonie. Ponadto centrum logistyczne ma cotygodniowe połączenia z praktycznie całą Europą.

Zbudowany na działce o powierzchni 59 200 metrów kwadratowych obiekt umożliwia szybszy i bardziej wydjany transport towarów przemysłowych i konsumpcyjnych. Liczący 7396 mkw. terminal z 65 stanowiskami przeładunkowymi, który w przyszłości może zostać powiększony o dodatkowe 3796 mkw i kolejnych 40 doków, został zaprojektowany w oparciu o wydajny, zautomatyzowany model. Infrastruktura do obsługi i transportu towarów w magazynie korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań, między innymi do operacji cross-dockingu, poprzez system sorterów do kompletacji zamówień, a także automatyczny system transportu palet.

Obiekt został również zbudowany z myślą o optymalizacji obsługi pojazdów: wjazd samochodów ciężarowych na załadunek i rozładunek jest w pełni zautomatyzowany dzięki systemowi rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Centrum logistyczne dysponuje parkingiem na ponad 110 pojazdów, a także poczekalnią dla 15 ciężarówek. Na terenie nowego oddziału znajduje się również dwupiętrowy budynek biurowy o łącznej powierzchni 1411 mkw.

 

Rozwój w Portugalii

Centrum logistyczne wyposażone jest w instalację fotowoltaiczną, a także aerotermalną do podgrzewania wody, energooszczędne systemy oświetlenia i klimatyzacji z inteligentnym sterowaniem zwiększające efektywność energetyczną.

– Dzięki naszemu nowemu centrum logistycznemu w Lizbonie, które spełnia standardy konstrukcyjne i organizacyjne najnowocześniejszych placówek Dachsera w Europie, będziemy mogli jeszcze szybciej, skuteczniej i lepiej reagować na potrzeby naszych klientów na rynku krajowym i europejskim. Strategiczna lokalizacja oddziału zapewnia klientom z regionu tzw. Wielkiej Lizbony optymalny czas tranzytu na główne rynki europejskie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości usług – podsumowuje Celestino Silva, dyrektor European Logistics Iberia w Dachserze.

Nowe centrum logistyczne w Lizbonie jest drugim tego typu obiektem zbudowanym od podstaw przez Dachsera w Portugalii, pierwszym było Condeixa-a-Nova w Coimbrze. Mając obecnie sześć oddziałów w Portugalii, z których pięć zajmuje się transportem lądowym (dwa oddziały w Porto, Coimbra, Lizbona i Faro), a jeden transportem lotniczym i morskim (Porto), firma zamierza rozszerzyć swoją działalność w tym kraju. Zgodnie z planem inwestycyjnym w perspektywie średnioterminowej planowane jest otwarcie nowego centrum w Faro, ze zmodernizowaną infrastrukturą i większego od istniejących obiektów.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C