Volvo Trucks, Ikea i Grupa Raben wdrażają elektryczne ciężarówki

C

14-09-2022

Volvo Trucks, Ikea Industry i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zeroemisyjnym transporcie. Ikea wprowadzi elektryczne ciężarówki Volvo do obsługi wewnętrznych przepływów transportowych w dwóch swoich fabrykach w Zbąszynku, w Polsce, które będą obsługiwane przez Grupę Raben.

Wnioski z pilotażu zostaną wykorzystane do elektryfikacji operacji transportowych na duża skalę w większej sieci transportowej.

Informacje na temat dostawy Volvo FM Electric do fabryki Ikei w Zbąszynku zostały upublicznione podczas Kongresu Nowej Mobilności w dniu 14 września 2022 r. W trakcie wydarzenia został także zaprezentowany ciągnik, który zasili flotę firmy Raben. Była to pierwsza w Polsce prezentacja ciągnika elektrycznego, który zostanie zarejestrowany jeszcze we wrześniu tego roku. Podczas Kongresu Nowej Mobilności, w panelach dyskusyjnych i prelekcjach, wzięli udział przedstawiciele Ikei, Rabena oraz Volvo Trucks w tym Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska oraz Grösfjeld Per-Anders, dyrektor elektryfikacji w Volvo Trucks.

Elektryczne ciężarówki będą wykorzystywane do obsługi wewnętrznego przepływu towarów pomiędzy dwiema fabrykami Ikea Industry położonymi w odległości 14 kilometrów od siebie w Zbąszynku i Babimoście w zachodniej Polsce.

Pojazdy będą ładowane w zakładach Ikea Industry odnawialną energią elektryczną z zewnętrznego źródła. Pierwsza elektryczna ciężarówka rozpocznie pracę jesienią, a plan zakłada rozbudowę floty w oparciu o wnioski z pilotażu.

– Z przyjemnością ogłaszamy tę współpracę, która ma na celu przyspieszenie naszego przejścia na bardziej zrównoważony transport drogowy. Ten projekt umożliwia nam zbadanie i poznanie wyzwań i możliwości we wdrażaniu operacji transportu elektrycznego na duża skalę i jego współzależności w większej sieci transportowej” – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, dyrektor zarządzający Ikeą Industry Zbąszynek.

– Jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy z Ikeą i Grupą Raben w kierunku bardziej zrównoważonych transportów ciężarowych. Ten projekt dostarczy nam cennych spostrzeżeń i stanowi dobrą podstawę do rozszerzonej współpracy w przyszłości – mówi Robert Grozdanovski, starszy wiceprezes na Europę Środkową i Wschodnią w Volvo Trucks.

– Jesteśmy jedną z pierwszych firm logistycznych w Europie, która podjęła ambitne wyzwanie wprowadzenia do floty elektrycznej ciężarówki współpracującej z 24-tonową naczepą – mówi Piotr Banasiak, dyrektor zarządzający firmą Raben Transport.

Volvo Trucks rozpoczęło seryjną produkcję elektrycznych ciężarówek w 2019 roku. Dziś ma sześć modeli takich pojazdów w produkcji seryjnej na całym świecie. Celem firmy jest, aby do 2030 roku połowa jej całkowitej sprzedaży samochodów ciężarowych była elektryczna.

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C