20 lat Forum Przewoźników Ekspresowych

C

30-11-2016

W tym roku Forum Przewoźników Ekspresowych obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Jubileusz stał się doskonałą okazją do podsumowania dwóch dekad działalności FPE oraz do dyskusji na temat obecnej roli branży kurierskiej w gospodarce i jej otoczeniu.   Zarząd Forum Przewoźników Ekspresowych oraz zaproszeni goście – przedstawiciele organów administracji państwowej, celnej, samorządowej oraz środowiska akademickiego - spotkali się we wtorek, 29 listopada br. w hotelu Marriott w Warszawie na konferencji poświęconej znaczeniu rynku usług kurierskich. Dotychczasowe osiągnięcia Forum i jego wkład w kształtowanie współczesnego rynku KEP, przedstawił Wojciech Arszewski, prezes Forum Przewoźników Ekspresowych.   Zdaniem Wojciecha Arszewskiego, do najistotniejszych dokonań FPE na przestrzeni ostatnich lat należą prace nad regulacjami pocztowymi (zwłaszcza tzw. III unijną Dyrektywą Pocztową), której efektem jest obecnie obowiązująca ustawa Prawo pocztowe, czy też implementacja regulacji związanych ze zmianami w systemie kontroli bezpieczeństwa przesyłek lotniczych. Arszewski, podkreślając zaangażowanie FPE w sprawy celne i podatkowe, wspomniał również o pracach nad regulacjami finansowymi związanymi z usługą pobraniową za przesyłkę i staraniach Forum podczas kształtowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.   Panel dyskusyjny na temat roli branży kurierskiej w gospodarce polskiej i światowej, poprowadził Robert Sulich, współzałożyciel i były prezes zarządu FPE. Zdaniem Roberta Sulicha dziś o znaczeniu branży dla funkcjonowania wielu sektorów gospodarki nie trzeba już nikogo przekonywać.     „Dzisiaj przed Forum Przewoźników Ekspresowych stoi wiele wyzwań i celów" – dodaje Wojciech Arszewski. „W najbliższym czasie szczególną uwagę zamierzamy poświęcić aktualnym tematom, mającym bezpośredni wpływ na całą branżę KEP. Należą do nich ustawy o zakazie handlu w niedzielę oraz o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Wraz z dynamicznym rozwojem e-handlu, wyzwaniem dla firm logistycznych staje się dostosowywanie usług do potrzeb rosnącej grupy odbiorców, a to niesie ze sobą zmianę w uwarunkowaniach regulacyjno-prawnych. Niezwykle ważny dla dużej części przewoźników jest handel międzynarodowy, który stanowi ogromny potencjał wzrostu, zaś aktualny klimat na świecie wpływa na spowolnienie jego rozwoju."  

FPEW tym roku Forum Przewoźników Ekspresowych obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Jubileusz stał się doskonałą okazją do podsumowania dwóch dekad działalności FPE oraz do dyskusji na temat obecnej roli branży kurierskiej w gospodarce i jej otoczeniu.

 

Zarząd Forum Przewoźników Ekspresowych oraz zaproszeni goście – przedstawiciele organów administracji państwowej, celnej, samorządowej oraz środowiska akademickiego – spotkali się we wtorek, 29 listopada br. w hotelu Marriott w Warszawie na konferencji poświęconej znaczeniu rynku usług kurierskich. Dotychczasowe osiągnięcia Forum i jego wkład w kształtowanie współczesnego rynku KEP, przedstawił Wojciech Arszewski, prezes Forum Przewoźników Ekspresowych.

 

20leciae

Zdaniem Wojciecha Arszewskiego, do najistotniejszych dokonań FPE na przestrzeni ostatnich lat należą prace nad regulacjami pocztowymi (zwłaszcza tzw. III unijną Dyrektywą Pocztową), której efektem jest obecnie obowiązująca ustawa Prawo pocztowe, czy też implementacja regulacji związanych ze zmianami w systemie kontroli bezpieczeństwa przesyłek lotniczych. Arszewski, podkreślając zaangażowanie FPE w sprawy celne i podatkowe, wspomniał również o pracach nad regulacjami finansowymi związanymi z usługą pobraniową za przesyłkę i staraniach Forum podczas kształtowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

 

Panel dyskusyjny na temat roli branży kurierskiej w gospodarce polskiej i światowej, poprowadził Robert Sulich, współzałożyciel i były prezes zarządu FPE. Zdaniem Roberta Sulicha dziś o znaczeniu branży dla funkcjonowania wielu sektorów gospodarki nie trzeba już nikogo przekonywać.

 

20lecie1

 

„Dzisiaj przed Forum Przewoźników Ekspresowych stoi wiele wyzwań i celów” – dodaje Wojciech Arszewski. „W najbliższym czasie szczególną uwagę zamierzamy poświęcić aktualnym tematom, mającym bezpośredni wpływ na całą branżę KEP. Należą do nich ustawy o zakazie handlu w niedzielę oraz o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Wraz z dynamicznym rozwojem e-handlu, wyzwaniem dla firm logistycznych staje się dostosowywanie usług do potrzeb rosnącej grupy odbiorców, a to niesie ze sobą zmianę w uwarunkowaniach regulacyjno-prawnych. Niezwykle ważny dla dużej części przewoźników jest handel międzynarodowy, który stanowi ogromny potencjał wzrostu, zaś aktualny klimat na świecie wpływa na spowolnienie jego rozwoju.”

 

20lecie

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C