Rok 2018 zapowiada się rokiem dużych zmian w służbie celnej. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rozszerzyła działalność instytucji Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO). Głównym celem wprowadzanych zmian miało być usprawnienie pracy oddziałów celnych i zwiększenie ich skuteczności, a jak jest w rzeczywistości?
Narzędzie CUDO polega na rozdzieleniu faktycznego miejsca przedstawienia towaru do odprawy od miejsca elektronicznej obsługi zgłoszenia celnego. System ten wprowadzono w części oddziałów celnych już w 2014 r. Od 2 stycznia 2018 roku programem CUDO objęto wszystkie oddziały celne wewnętrzne – z wyłączeniem oddziałów granicznych i pocztowych – w ramach danego urzędu celno-skarbowego. Wdrożenie CUDO wymaga odpowiednich zmian w pozwoleniach na stosowanie uproszczeń takich jak: wpis do rejestru zgłaszającego, zgłoszenie uproszczone, odprawa scentralizowana oraz uproszczenia w tranzycie w zakresie określenia oddziału właściwego do obsługi elektronicznych komunikatów. Zmiany obejmują również pozwolenia na procedury specjalne. Dotyczą one numerów oddziałów celnych, na adres których przesyła się elektroniczne komunikaty, a nie zmian w realizacji samego pozwolenia.
CUDO i odziały satelickie nie zawsze pracują w tych samych godzinach i dniach (przeważnie satelity pracują krócej i bez sobót), a to powoduje konieczność korzystania z głównego CUDO – przedstawianie towarów, legalizacja świadectw, obsługa TIR. Niektóre czynności są wyłączone z zakresu obowiązków oddziałów obsługowych, więc trzeba je i tak realizować bezpośrednio w CUDO np.: wnioski, potwierdzenia wywozów, procedura awaryjna, itp. Przejęcie spraw z kilku satelit przez jedną jednostkę CUDO powoduje problemy komunikacyjne np. ciężko dodzwonić się do dyspozytora, kierownika. Niektóre działania oddziałów obsługowych są uzależnione od CUDO lub wymagają współpracy z CUDO, a ta współpraca, jak dotąd układa się średnio dobrze. Kolejnym minusem jest sposób prowadzenia kontroli, które przeprowadzane są zarówno przez CUDO, jak i oddziały satelickie – w przypadku decyzji o kontroli odprawa znacznie się wydłuża – komentuje wprowadzenie zmian Grzegorz Banyś, Dyrektor Regionu w agencji celnej Rusak Business Services.