25 lat QAD w Polsce

C

21-11-2019

Firma QAD, jeden z liderów w zakresie systemów IT dla przemysłu, obchodzi jubileusz 25 lat obecności w naszym kraju. W tym czasie firma zrealizowała prawie 500 projektów dla firm produkcyjnych, zapewniając im optymalizację procesów operacyjnych. Dzisiaj QAD chce zaoferować najkorzystniejszy sposób na podniesie efektywności biznesowej swoich klientów rozwijając nowe rozwiązania w technologii chmurowej. W związku z nowymi produktami, celem firmy jest podwojenie przychodów w ciągu kolejnych 5 lat i utrzymanie rocznego zwiększenia sprzedaży subskrypcji oprogramowania o 30% w każdym roku działalności.

Firma QAD, jeden z liderów w zakresie systemów IT dla przemysłu, obchodzi jubileusz 25 lat obecności w naszym kraju. W tym czasie firma zrealizowała prawie 500 projektów dla firm produkcyjnych, zapewniając im optymalizację procesów operacyjnych. Dzisiaj QAD chce zaoferować najkorzystniejszy sposób na podniesie efektywności biznesowej swoich klientów rozwijając nowe rozwiązania w technologii chmurowej. W związku z nowymi produktami, celem firmy jest podwojenie przychodów w ciągu kolejnych 5 lat i utrzymanie rocznego zwiększenia sprzedaży subskrypcji oprogramowania o 30% w każdym roku działalności.

Stabilny wzrost
QAD zostało założone w 1979 roku w Santa Barbara, w USA. Początkowo QAD było małą firmą o charakterze start-up’u, który miał rozwiązać problem dużej luki w kompleksowym, zintegrowanym oprogramowaniu biznesowym dla firm produkcyjnych. Dziś firma obecna jest w ponad 100 krajach i wspiera firmy produkcyjne w drodze do uzyskania maksymalnej efektywności.
“Do Polski zawitaliśmy w 1994 r. Były to czasy intensywnych przemian w kraju. Prywatna wytwórczość dopiero zaczynała pojawiać się na rynku, a państwowe przedsiębiorstwa musiały przejść gruntowne przemiany, by stać się konkurencyjne w gospodarce kapitalistycznej. Droga do nowoczesnych przedsiębiorstw wydawała się bardzo daleka, jednak polscy menedżerowie szybko oswoili się z nową rzeczywistością i dostosowali do nowych uwarunkowań. My mieliśmy zaszczyt inspirować i pomagać polskim firmom w drodze do pełnej efektywności” – mówi Tim Conlon, vice president EMEA Channels QAD.

Polskie przedsiębiorstwa produkcyjne w połowie lat 90-tych potrzebowały rozwiązań, które obniżą koszty i zapewnią konkurencyjność na rynku. Procesy związane z planowaniem produkcji, zarządzaniem surowcami czy logistyką realizowane często były za pomocą kartki i ołówka lub prostych arkuszy kalkulacyjnych.
“Jedną z pierwszych implementacji w Polsce było wdrożenie oprogramowania klasy ERP, dostarczonego przez QAD, wtedy pod nazwą MFG/Pro w firmie Phillips Polska w Białymstoku. System znacznie przyczynił się do poprawy efektywności w obszarach produkcji i logistyki. Nasze rozwiązania szybko zadomowiły się na rynku, również dlatego, że stale dostosowywaliśmy je do potrzeb naszych partnerów i klientów” – dodaje Tim Conlon.

Everything as a service
Obecnie, polski sektor produkcyjny wszedł w fazę dojrzałości. Przedsiębiorstwa z powodzeniem konkurują z zagranicznymi firmami. Do tej pory główną przewagą polskich spółek była tania siła robocza. Jednak rynek pracy w kraju uległ sporym przeobrażeniom, których konsekwencją jest ciągłe zrównywanie się płac w porównaniu z Europą Zachodnią. Menedżerowie z firm produkcyjnych duży nacisk zaczęli kłaść na dalszą optymalizację procesów.
“Niestety, przestarzałe systemy ERP nie spełniają dziś wygórowanych wymogów rynkowych. Nawet lokalni polscy dostawcy oprogramowania, które wydawało się niezwykle nowoczesne 20 czy 15 lat temu, nie nadążają za zmianami. Każdy, kto ma doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań wspomagających zarządzanie może potwierdzić, że problemy z długim okresem implementacji i aktualizacji oraz skomplikowany proces dostosowywania generują wysokie koszty. Duże ryzyko zakłóceń w biznesie pojawia się za każdym razem, gdy w grę wchodzi konieczność zmian w głównych komponentach systemu” –  wyjaśnia Piotr Rojek, prezes zarządu DSR S.A.

Zdając sobie sprawę z konieczności sprawnego i szybkiego działania przy wszelkich zmianach wymuszonych przez nowe wymagania rynku, firma QAD przez ostatnią dekadę nieustannie usprawniała swoje oprogramowanie. Zmiany polegały na dostosowaniu oprogramowani rozwiązań do możliwości chmury obliczeniowej, unowocześnieniu komunikacji z użytkownikiem, wprowadzeniu ulepszonej struktury modułowej oraz stworzeniu adaptacyjnej platformy wspierającej uzupełnianie i aktualizację oprogramowania bez konieczności dodatkowego programowania zmian. W efekcie zmiany modelu oferowania swojego systemu, QAD co roku zwiększa liczbę subskrypcji oprogramowania ERP w chmurze o 30% co jest uznawane przez analityków śledzących indeks NASDAQ za sukces w branży

W celu zautomatyzowania oraz uelastycznienia skomplikowanych procesów biznesowych, wykorzystano najnowocześniejsze technologie, takie jak Cassandra Data Lake czy algorytmy uczenia maszynowego Spark. Te zmiany doprowadziły do powstania pakietu QAD Adaptive Applications, obejmującego, jako główne rozwiązanie, QAD Adaptive ERP wraz z modułami, m.in. do planowania popytu i podaży, planowania wykorzystania zasobów produkcyjnych, zarządzania zamówieniami, zarządzania jakością czy zarządzania sprzedażą i logistyką.
“Firmy produkcyjne stoją dziś w obliczu przeobrażeń, począwszy od zmieniających się preferencji klientów i modeli biznesowych, a skończywszy na nowych wymogach ekonomicznych i regulacyjnych. Tradycyjne systemy ERP nie nadążają za szybkimi zmianami. Klienci oczekują, że rozwiązania IT, w które inwestują będą w pełni dostosowane do ich potrzeb. Najnowsza wersja QAD Enterprise Applications jest kompleksowym, elastycznym rozwiązaniem działającym w chmurze, umożliwiającym dostosowanie się firmy z niej korzystającej do dowolnych wymagań rynku. Platforma daje użytkownikom szybszy dostęp do spersonalizowanych informacji i umożliwia zwiększenie produktywności i wydajności operacyjnej oraz łatwego łączenia się z innymi rozwiązaniami w firmie. Te nowe możliwości mają zastosowanie w procesach produkcyjnych, ale także w innych obszarach, takich jak logistyka, zarządzanie klientami czy finansami” – dodaje Piotr Rojek.

Czwarta rewolucja przemysłowa staje się faktem i zmiany z tym związane będą postępowały w szybkim tempie. Rozpoczyna się więc era systemów ERP czwartej generacji, ułatwiających producentom elastyczne dostosowywanie się do zmian.

Case study
Nexteer to globalny producent układów kierowniczych i napędowych do samochodów osobowych. Firma posiada 27 zakładów produkcyjnych, pięć regionalnych centrów inżynierskich oraz 14 centrów obsługi klienta rozmieszczonych w strategicznych lokalizacjach w Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Europie. Wśród klientów Nexteer znajdują się największe koncerny motoryzacyjne, takie jak BMW, Ford, GM, PSA, Toyota czy Grupa Volkswagen.

Ciągły rozwój na wielu rynkach międzynarodowych spowodował, że firma potrzebowała rozwiązania elastycznego i skalowalnego. Stacjonarny system ERP nie sprostał tym wyzwaniom, dlatego spółka zdecydowała się zaimplementować rozwiązanie QAD Cloud ERP – rozbudowany system planowania zasobów przedsiębiorstwa działający w chmurze obliczeniowej. Rozwiązanie funkcjonujące w chmurze ma tę przewagę, że na bieżąco jest uaktualniane i dostosowywane do zwiększających się zasobów firmy. Ta elastyczność i ciągłe zmiany nie generują dodatkowych kosztów i nie wymagają prac implementacyjnych. Co więcej, system jest dostosowany do prawodawstwa krajów, w których funkcjonuje, co znacznie ułatwia ekspansję. Korzystanie z chmury wiąże się również z niższym wskaźnikiem TCO (całkowity koszt posiadania).

Nexteer bardzo szybko odnotował wymierne korzyści z funkcjonowania rozwiązania QAD Cloud ERP. Spółka w pierwszej połowie 2017 r. (kilka miesięcy po wdrożeniu) zanotowała wzrost przychodów o 2.6 proc. r/r oraz zysk brutto w wysokości 371,5 miliona USD, co dało wzrost na poziomie 11,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzedzającym.

QAD – dalszy rozwój i ekspansja chmury
QAD planuje e, że dzięki nowym produktom i usługom, m.in. QAD Adaptive Application, firma osiągnie dwukrotny wzrost sprzedaży na przestrzeni najbliższych 5 lat.
“W perspektywie najbliższych trzech do pięciu lat naszym celem jest wzrost przychodu z rozwiązań chmurowych powyżej 30% oraz wypracowanie marży EBITSA w wysokości 15%, a także podwojenie przychodów z działań partnerów. Oceniamy, że procentowy wzrost sprzedaży rozwiązań chmurowych w Europie może przewyższyć ten z USA” – twierdzi Steve Gardner SVP EMEA QAD.

W Polsce QAD opiera swój rozwój i ekspansję na współpracy z wrocławską spółką DSR S.A., która odnotowuje stały wzrost przychodów generowanych wyłączne na rynku przedsiębiorstw produkcyjnych.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C