Wraz z końcem 2018 roku, stojan generatora, jeden z najważniejszych elementów nowego bloku parowego EC Żerań w Warszawie, zakończył swoją podróż z portu w Gdyni do terenu inwestycji. Cała operacja dostawy komponentów konstrukcyjnych stanowi kolejny projekt dla branży energetycznej w portfolio ESA logistika, należącej do grupy kapitałowej Hitachi Transport System.
Stojan generatora, którego producentem jest Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd., opuścił fabrykę w Japonii i do portu w Gdyni dopłynął pod koniec listopada. Jego produkcja trwała ponad rok, a sama podróż morska z Japonii do Polski zajęła niemal dwa miesiące. Stojan generatora to ładunek o wadze 306 ton z nadkrytycznymi wymiarami przekraczającymi parametry skrajni kolejowej. Razem z innymi ważnymi elementami konstrukcyjnymi (wirnik i turbina), stojan stanowi jeden z kluczowych komponentów bloku o mocy 490MW w Elektrociepłowni PGNIN TERMIKA Żerań.
Hitachi Transport System, przy współpracy z polską spółką-córką ESA logistika, odpowiadał za transport wszystkich części generatora i turbiny w związku z czym musiał nie tylko uzyskać liczne zezwolenia na transporty drogowe, ale także wiele innych specjalnych pozwoleń ze względu na przewóz ponadgabarytowego ładunku. Wyjątkowo na potrzeby transportu stojana generatora, wynajęty został 32-osiowy specjalistyczny wagon kolejowy typu dziobowego, który umożliwia przewóz ładunków ważących do 500 ton.
Ten projekt jest szczególny i pomimo wszystkich obostrzeń i wymagań, stanowi dla naszego zespołu motywujące wyzwanie. Dzięki doświadczeniu w zarządzaniu logistyką project cargo, od samego początku pracowaliśmy nad bardzo precyzyjnym planem działania. Przygotowanie systemu procedur bezpieczeństwa stanowiło dla nas priorytet. Bardzo dużo uwagi poświęciliśmy także kalendarzowi dostaw i zorganizowaniu go w taki sposób, by wyeliminować jakiekolwiek ryzyko opóźnień czasowych – komentuje Damian Popek, Business Unit Manager Działu Special Transport w ESA logistika, firmie reprezentującej Hitachi Transport System na rynku środkowo-wschodniej Europy.
Po zabezpieczeniu ładunku między dwoma ramionami specjalistycznego wagonu dziobowego, stojan generatora zgodnie z planem rozpoczął podróż koleją z portu w Gdyni i dotarł na stację „Warszawa Praga” 11 grudnia 2018. Następnie skład kolejowy został skierowany na teren Elektrowni Żerań, gdzie w wyznaczonym punkcie przeładunkowym stojan generatora został przemieszczony na wieloosiową samobieżną naczepę modułową za pomocą podnośników hydraulicznych oraz przy użyciu systemu belek ślizgowych w celu dalszego transportu na miejsce finalnego podnoszenia i montażu.
Link do video z transportem stojana do EC Żerań: https://www.youtube.com/watch?v=YPEDr8SzGCU