3 kwietnia 1973 roku liderzy przemysłu spożywczego w USA wybrali jeden standard do identyfikacji produktów, który teraz znany jest na świecie jako kod kreskowy GS1. Decyzja ta była początkiem powstania globalnego języka biznesu, który do dnia dzisiejszego zapewnia przejrzystość w łańcuchach dostaw w wielu sektorach.
Rok później (26 czerwca, 1974 roku o 8:01), został zeskanowany pierwszy kod kreskowy w USA, w Troy, Ohio. Czterdzieści lat później każdego dnia skanowanych jest ponad 5 miliardów produktów na całym świecie. Kodowanie produktów stało się czymś więcej niż tylko ich oznaczaniem kodem kreskowym i skanowaniem – umożliwiło rozwój globalnego handlu.
Kody kreskowe dzisiaj są już codziennością, elementem dobrze znanej technologii. Warto jednak zdać sobie sprawę, że to właśnie one stały się zapowiedzą nadchodzącej ery masowego i otwartego handlu. Ich wynalezienie nie tylko zrewolucjonizowało sposób prowadzenia handlu detalicznego i wygenerowało miliardy dolarów zysków, ale także wywołało potrzebę współpracy i budowania konsensusu między dotychczasowymi konkurentami.
– GS1 odegrało ogromną rolę w kształtowaniu historii globalnego handlu przez ostatnie 40 lat, ponieważ liderzy organizacji widzieli ogromny potencjał we współpracy w zakresie standardów, którą umożliwiało zastosowanie kodów kreskowych w całym łańcuch dostaw – podkreśla Miguel Lopera, prezydent GS1 & CEO.
GS1, udostępniając standard traceability, ułatwia wprowadzanie rozwiązań w firmach zapewniających pełną przejrzystość oraz spełnienie wszystkich wymogów prawnych oraz wymogów systemów zapewnienia jakości. Standardy GS1 pomagają poprawić bezpieczeństwo produktów, gdyż ułatwiają śledzenie żywności i jej składników na skalę globalną bez względu na ilość przedsiębiorstw, dostawców czy na ilość granic, które przekracza produkt od powstania aż do samego konsumenta. W połączeniu z rozwiązaniem GS1 Recall ułatwiają firmom bardziej efektywne i szybsze wycofanie produktu z rynku.
Standardy GS1 zaczynają odgrywać coraz większą rolę także w Ochronie Zdrowia. Organizacja GS1 tworzy platformę współpracy dla szpitali, firm farmaceutycznych, producentów wyrobów medycznych, firm transportowych i innych, którzy rozwijając standardy chcą poprawić bezpieczeństwa pacjenta poprzez zmniejszenie błędów medycznych oraz poprawę śledzenia ruchu i pochodzenia leków i wyrobów medycznych.
Firmy z sektora TSL zyskują przewagę konkurencyjną dzięki stosowaniu standardów GS1 do monitorowania ruchu przesyłek. Osiągają wymierne korzyści poprawiając swoją wydajność, przejrzystość w łańcuchu dostaw i zarządzanie zapasami. Stosowanie standardów GS1 pomaga również zwiększyć bezpieczeństwa dystrybucji oraz szybkość dokonywanych operacji.