Międzynarodowa grupa kapitałowa AsstrA-Associated Traffic AG podsumowała wyniki pracy w 2017 roku. Obrót AsstrA w poprzednim roku wyniósł 250 mln euro, co o 35% przewyższa analogiczne wskaźniki z 2016 roku. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 25%. Przewozy kontenerowe plasują się na poziomie 4,3 tys., transport lotniczy – 4 tys., zaś udział przewozów intermodalnych osiągnął wartość 3,9 tys. Zrealizowano również 1,3 tys. zamówień na transport klejowy. Łączny ciężar wszystkich przetransportowanych ładunków zwiększył się o 8,6% w porównaniu do wskaźników z 2016 roku, osiągając wartość 3,8 mln ton.
Grupa AsstrA-Associated Traffic AG oferuje ponad 1100 kierunków transportu na całym świecie. Jak pokazują wskaźniki z 2017 roku, największy popyt odnotowano na następujące kierunki: „Polska-Rosja” – ponad 6 000 przewozów, „Włochy-Rosja” – 4 400, „Rosja-Białoruś” – 3 700, „Niemcy-Rosja” – 3 600 oraz „Włochy-Polska” – 2 700. Podsumowanie roku pokazało, że wśród ładunków transportowanych przez AsstrA największy udział przypadł na produkty przemysłu maszynowego i elektrotechnicznego – 18,28%. Na drugim miejscu znalazły się wyroby przemysłu drzewnego, osiągając wartość 11,34%. Udział 10,65% w ogólnej ilości transportowanych towarów to produkty branży wyrobów gumowych i tworzyw sztucznych.
Specjaliści AsstrA zrealizowali około 5 tys. zamówień na usługę ekspresowej dostawy, zwiększając tym samym wskaźniki do wartości 27 200% w porównaniu do 2016 roku. Wzrost zainteresowania usługą ekspresowej dostawy wynika z rozwoju rynku e-commerce oraz ze wzrostu popytu na szybką dostawę towarów tego segmentu rynku. Znacznie wzrosło również zapotrzebowanie na usługi przyśpieszonych pociągów kontenerowych z Chin – 2,5 tys. przesyłek, co przewyższa zeszłoroczny wynik o 1 900%. O 1 725% wzrosła także ilość zamówień na logistykę projektową ładunków ponadgabarytowych.
Warto zwrócić uwagę na ciągle rosnącą pozycję Chin w gospodarce światowej. Przyśpieszone pociągi kontenerowe to dobra alternatywa dla transportu morskiego pod względem terminów oraz dla transportu lotniczego pod względem kosztów. AsstrA znacząco rozszerzyła swoje kompetencje w danej sferze: aktywnie przyczyniła się do rozwoju usług kolejowych świadczonych przez Kolej Transsyberyjską, za co w 2017 otrzymała podziękowania od Rady koordynacyjnej ds. transportu transsyberyjskiego (CCTT) oraz certyfikat potwierdzający status członka danego stowarzyszenia. Wymienione czynniki przyczyniły się do wzrostu popytu na przewozy kolejowe wśród klientów.
Grupa AsstrA-Associated Traffic AG aktywnie uczestniczy w realizacji dużych projektów, co zwiększyło liczbę zamówień na transport ładunków ponadgabarytowych. Przewozy takich ładunków przyniosły 3% zysku od całkowitego obrotu w 2017 roku. Do końca 2018 roku firm planuje zwiększyć dany wskaźnik do wartości 5%.Rok 2017 był dla nas okresem rozwiązań najbardziej nietypowych i skomplikowanych zadań. Pomogło nam to osiągnąć nowy poziom profesjonalizmu, poszerzyć dotychczasowe horyzonty myślowe oraz zainicjować innowacyjne, perspektywiczne projekty i kierunki, – podsumował ubiegły rok Dyrektor Generalny AsstrA, Dmitry Lagun. W 2018 roku chcemy kontynuować filozofię trade-lane management. Obecnie oferujemy uniwersalne rozwiązania logistyczne na ponad 1100 kierunkach, ale nie osiądziemy na laurach.
Firma AsstrA sformułowała strategię rozwoju na najbliższe trzy lata, w której wyróżnione zostały kluczowe kierunki. Zaplanowano znaczące poszerzenie zasięgu geograficznego nie tylko w Europie i krajach WNP, ale również w Stanach Zjednoczonych. Firma dąży do wzmocnienia pozycji w projektach branżowych, w ramach których specjaliści firmy oferują usługi logistyczne dla konkretnych branż, na przykład dla branży chemicznej, samochodowej, czy hutniczej. W perspektywie rozwoju znajduje się również zwiększenie liczby zamówień na transport sprzętu, produktów rolnych, sprzętu AGD i RTV.