ATB Truck ma za sobą kolejny ważny etap w realizacji projektu recyklingu zużytych opon

C

27-07-2010

{modal href="/images/stories/recykling_big.jpg"}   {/modal} Spółka ATB Truck SA, przedstawiciel rynku opon bieżnikowanych, podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie projektu "Budowa instalacji do recyklingu odpadów poużytkowych - zużyte opony".     O planowanej instalacji do recyklingu prezes PEKAES SA Jacek Machocki mówił podczas czerwcowej prezentacji strategii Grupy i jej spółek zależnych na lata 2010-2012. - Wartość tej inwestycji to ponad 13 mln zł. Podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oznacza wsparcie projektu środkami unijnymi w wysokości 30% kosztów realizacji, co daje ponad 4 mln zł - mówi Jacek Machocki.   Dofinansowanie ma charakter bezzwrotny i zostało przyznane w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko"  Instalacja do recyklingu zużytych opon powstanie w Śremie, na nieruchomości, która decyzją Rady Nadzorczej spółki PEKAES SA, została przekazana w wieczyste użytowanie ATB Truck SA. Technologia będąca podstawą planowanej linii, pozwoli na odzyskiwanie ze zużytych opon, nienadających się już do bieżnikowania, granulatu gumy, drutu stalowego oraz tekstyliów. Planowana wydajność inwestycji to recykling blisko 9 tys. ton opon złomowych rocznie.     - Budowa instalacji recyklingowej to kluczowy element strategii poszerzerzania oferty ATB Truck. Spółka posiada silną pozycję na rynku bieżnikowania opon,  a kolejna specjalizacja jeszcze dodatkowo wzmocni jej pozycję. Recykling będzie propozycją B2B - mówi Piotr Mądzielewski, prezes spółki.   - Zużyte opony to jeden z najbardziej uciążliwych dla środowiska rodzajów śmieci. Opony wyrzucane do lasu to szkolny przykład braku świadomości ekologicznej, bo znajdą je tam następne pokolenia. Czas rozkładu opony ocenia się na około 80 lat. W związku z tym, że niepotrzebnych opon wciąż przybywa recykling jest naturalną odpowiedzią na istniejący problem - dodaje Włodzimierz Pepeta, wiceprezes spółki, koordynujący prace nad projektem.   W Ameryce, Kanadzie, czy w Skandynawii tego rodzaju inwestycje, jak linia tworzona przez ATB Truck, to część dziedziny gospodarki zajmującej się odpadami. Recykling jest tam postrzegany jako ekologiczna alternatywa na przykład dla spalania opon, czyli ich całkowitej utylizacji, podczas której niszczone są cenne surowce wtórne, mające już dziś zastosowanie w innych procesach produkcyjnych.        Zarząd ATB Truck planuje uruchomienie linii do recyklingu opon w 2Q 2011 roku.
{modal href=”/images/stories/recykling_big.jpg”}

 

{/modal}
Spółka ATB Truck SA, przedstawiciel rynku opon bieżnikowanych, podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie projektu “Budowa instalacji do recyklingu odpadów poużytkowych – zużyte opony”.

 

 

PROMOCJA

PROMOCJA


O planowanej instalacji do recyklingu prezes PEKAES SA Jacek Machocki mówił podczas czerwcowej prezentacji strategii Grupy i jej spółek zależnych na lata 2010-2012. – Wartość tej inwestycji to ponad 13 mln zł. Podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oznacza wsparcie projektu środkami unijnymi w wysokości 30% kosztów realizacji, co daje ponad 4 mln zł – mówi Jacek Machocki.
 
Dofinansowanie ma charakter bezzwrotny i zostało przyznane w ramach Programu Operacyjnego “Infrastruktura i Środowisko” 

Instalacja do recyklingu zużytych opon powstanie w Śremie, na nieruchomości, która decyzją Rady Nadzorczej spółki PEKAES SA, została przekazana w wieczyste użytowanie ATB Truck SA. Technologia będąca podstawą planowanej linii, pozwoli na odzyskiwanie ze zużytych opon, nienadających się już do bieżnikowania, granulatu gumy, drutu stalowego oraz tekstyliów. Planowana wydajność inwestycji to recykling blisko 9 tys. ton opon złomowych rocznie.  

 

Budowa instalacji recyklingowej to kluczowy element strategii poszerzerzania oferty ATB Truck. Spółka posiada silną pozycję na rynku bieżnikowania opon,  a kolejna specjalizacja jeszcze dodatkowo wzmocni jej pozycję. Recykling będzie propozycją B2B – mówi Piotr Mądzielewski, prezes spółki.  


Zużyte opony to jeden z najbardziej uciążliwych dla środowiska rodzajów śmieci. Opony wyrzucane do lasu to szkolny przykład braku świadomości ekologicznej, bo znajdą je tam następne pokolenia. Czas rozkładu opony ocenia się na około 80 lat. W związku z tym, że niepotrzebnych opon wciąż przybywa recykling jest naturalną odpowiedzią na istniejący problem – dodaje Włodzimierz Pepeta, wiceprezes spółki, koordynujący prace nad projektem.  

W Ameryce, Kanadzie, czy w Skandynawii tego rodzaju inwestycje, jak linia tworzona przez ATB Truck, to część dziedziny gospodarki zajmującej się odpadami. Recykling jest tam postrzegany jako ekologiczna alternatywa na przykład dla spalania opon, czyli ich całkowitej utylizacji, podczas której niszczone są cenne surowce wtórne, mające już dziś zastosowanie w innych procesach produkcyjnych.    
 

 

Zarząd ATB Truck planuje uruchomienie linii do recyklingu opon w 2Q 2011 roku.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C