Łatwiej nie będzie? Rok 2012 na rynku pracy

C

06-10-2011

  To nie będzie łatwy rok - uważa większość analityków. Nastroje poprawia jednak Euro 2012 i pokładane w tym wydarzeniu nadzieje na napędzenie zatrudnienia w niektórych branżach. Według przyjętej przez rząd ustawy budżetowej na 2012 rok, w trakcie nadchodzących 12 miesięcy na rynku zatrudnienia nie będzie ani znacznie gorzej, ani znacznie lepiej niż rok wcześniej. Z ujętych w budżecie prognoz wynika, że poziom bezrobocia rejestrowanego utrzyma się na poziomie zbliżonym do 2011 roku - miernik ma wynieść 12,3%. Projekcje zagranicznych ekspertów dla polskiego rynku pracy  są zbieżne z "wyważonymi" szacunkami rządu. Światowa czołówka analityczno-badawcza prognozuje niewielkie zmiany w poziomie bezrobocia w porównaniu do poprzedniego roku. Przewidywania nie są jednak jednoznaczne. O ile Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapowiadają spadek bezrobocia, OECD przewiduje jego wzrost. Wszystkie organizacje zgodnie twierdzą natomiast, że w 2012 roku stopa bezrobocia w Polsce zatrzyma się na jednocyfrowym poziomie. Mimo wskaźnikowej stagnacji, wielu ekspertów uważa, że dla niektórych branż motorem rozwoju będą mistrzostwa piłkarskie Euro 2012. W związku z końcowymi przygotowaniami do tej imprezy prognozuje się boom rekrutacyjny w branży hotelarsko-gastronomicznej. Dodatkowo, każdy hotel czy restauracja to kilkanaście miejsc pracy w ich otoczeniu - między innymi w transporcie (np. taksówkarze), rolnictwie (np. dostawcy produktów żywnościowych) czy usługach (np. firmy ochroniarskie). Zdaniem analityków przynajmniej do połowy roku na brak pracy nie powinni narzekać zatrudnieni w budownictwie. Możliwe jednak, że potem firmy budowlane odczują skokowy spadek zamówień. Główną przyczyną może stać się brak nowych kontraktów realizowanych obecnie w związku z Euro 2012. Na pełne ręce roboty mogą również liczyć wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Już od kilku lat znajdują się na liście 10 najbardziej poszukiwanych profesji w Polsce i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.  Jaki będzie 2012 rok na rynku pracy? Kto może spać spokojnie, a kto powinien obawiać się o swoją pracę? Jakie zmiany czekają nas w przepisach związanych z rynkiem pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule "Bez zmian czy na plus - Polski rynek pracy 2012" w portalu rynekpracy.pl.

 

To nie będzie łatwy rok – uważa większość analityków. Nastroje poprawia jednak Euro 2012 i pokładane w tym wydarzeniu nadzieje na napędzenie zatrudnienia w niektórych branżach.


PROMOCJA

PROMOCJA

Według przyjętej przez rząd ustawy budżetowej na 2012 rok, w trakcie nadchodzących 12 miesięcy na rynku zatrudnienia nie będzie ani znacznie gorzej, ani znacznie lepiej niż rok wcześniej. Z ujętych w budżecie prognoz wynika, że poziom bezrobocia rejestrowanego utrzyma się na poziomie zbliżonym do 2011 roku – miernik ma wynieść 12,3%.

Projekcje zagranicznych ekspertów dla polskiego rynku pracy  są zbieżne z “wyważonymi” szacunkami rządu. Światowa czołówka analityczno-badawcza prognozuje niewielkie zmiany w poziomie bezrobocia w porównaniu do poprzedniego roku. Przewidywania nie są jednak jednoznaczne. O ile Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapowiadają spadek bezrobocia, OECD przewiduje jego wzrost. Wszystkie organizacje zgodnie twierdzą natomiast, że w 2012 roku stopa bezrobocia w Polsce zatrzyma się na jednocyfrowym poziomie.

Mimo wskaźnikowej stagnacji, wielu ekspertów uważa, że dla niektórych branż motorem rozwoju będą mistrzostwa piłkarskie Euro 2012. W związku z końcowymi przygotowaniami do tej imprezy prognozuje się boom rekrutacyjny w branży hotelarsko-gastronomicznej. Dodatkowo, każdy hotel czy restauracja to kilkanaście miejsc pracy w ich otoczeniu – między innymi w transporcie (np. taksówkarze), rolnictwie (np. dostawcy produktów żywnościowych) czy usługach (np. firmy ochroniarskie). Zdaniem analityków przynajmniej do połowy roku na brak pracy nie powinni narzekać zatrudnieni w budownictwie. Możliwe jednak, że potem firmy budowlane odczują skokowy spadek zamówień. Główną przyczyną może stać się brak nowych kontraktów realizowanych obecnie w związku z Euro 2012. Na pełne ręce roboty mogą również liczyć wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Już od kilku lat znajdują się na liście 10 najbardziej poszukiwanych profesji w Polsce i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. 

Jaki będzie 2012 rok na rynku pracy? Kto może spać spokojnie, a kto powinien obawiać się o swoją pracę? Jakie zmiany czekają nas w przepisach związanych z rynkiem pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule “Bez zmian czy na plus – Polski rynek pracy 2012” w portalu rynekpracy.pl.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C