Bezpieczne wypożyczenie samochodu – co musi zawierać umowa wynajmu samochodu?

C

12-04-2019

Umowę najmu samochodu podpisuje się w każdej wypożyczalni, która działa w sposób legalny. Warto wiedzieć, co powinno się znaleźć w takiej umowie, aby mieć pewność, że nie pojawią się żadne dodatkowe, nieprzewidziane koszty. Jest to bardzo ważne, ponieważ istnieją podmioty, w których stosowane są nieuczciwe zapisy.

Umowę najmu samochodu podpisuje się w każdej wypożyczalni, która działa w sposób legalny. Warto wiedzieć, co powinno się znaleźć w takiej umowie, aby mieć pewność, że nie pojawią się żadne dodatkowe, nieprzewidziane koszty. Jest to bardzo ważne, ponieważ istnieją podmioty, w których stosowane są nieuczciwe zapisy.

Jakie są ogólne zasady wynajmowania samochodów?

Umowę najmu zawiera się między klientem a firmą, która wypożycza samochód. W dokumencie tym znajdują się wszystkie warunki najmu. Dopiero po jego podpisaniu wydawane są kluczyki do samochodu. Niestety wiele osób, chcąc zaoszczędzić czas, w ogóle takiej umowy nie czyta, tylko składa swój podpis. Nie jest to najlepszy pomysł – lepiej poświęcić kilka minut i dokładnie sprawdzić całą umowę, niż narazić się na niekorzystne zapisy i nieoczekiwane problemy.

PROMOCJA

PROMOCJA

Podpisanie umowy stanowi potwierdzenie, że klient ją przeczytał, zrozumiał oraz zgodził się na znajdujące się w niej warunki. W dokumencie wyjaśnione są m.in. kary, na które narażony jest najemca w przypadku naruszenia warunków umowy. Po złożeniu podpisu klient przejmuje odpowiedzialność za samochód na czas najmu.

Umowa wynajmu samochodu – co się w niej znajduje?

Każda z istniejących wypożyczalni, w tym m.in. wypożyczalnia samochodów Carfree.pl, ma własne druki umów, zawierające konkretne warunki. Kontrakt najczęściej zawiera takie informacje, jak:

• marka, model oraz silnik samochodu;

• szczegóły związane z okresem najmu, np. opcja przedłużenia najmu po kontakcie telefonicznym;

• polityka paliwowa, np. obowiązek zwrotu pojazdu z pełnym bakiem;

ograniczenia kilometrowe, np. zakaz opuszczania pojazdem granicy kraju;

• szczegóły dotyczące istniejących uszkodzeń samochodu;

• wyszczególnienie opłat za wynajem, wraz z opłatami dodatkowymi i warunkami płatności;

• szczegóły związane z ochroną ubezpieczeniową;

• kwestie dotyczące zrzeczenia się odpowiedzialności ze strony najmującego bądź firmy ubezpieczeniowej – więcej na ten temat w artykule Jak wygląda bezgotówkowy wynajem samochodów z OC sprawcy?;

numery kontaktowe do wypożyczalni w razie nagłych wypadków i sytuacji awaryjnych;

wysokość kaucji za pojazd oraz dokładne warunki jej odzyskania.

Warunki najmu – dlaczego warto zapoznać się z nimi wcześniej?

Umowę najmu samochodu trzeba dokładnie przeczytać – to nie ulega wątpliwości. Niestety bywa to bardzo trudne, zwłaszcza jeśli napisana jest drobnym drukiem, a pracownicy wypożyczalni oczekują szybkiej decyzji. Przeszkodą są często również oczekujący klienci, którzy niecierpliwią się w kolejce. Z czytania umowy łatwo też zrezygnować, gdy komuś spieszy się np. na wakacje czy służbowy wyjazd. Z tego właśnie względu, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, warto z wyprzedzeniem sprawdzić warunki wypożyczenia samochodu. Umowę najmu często można sprawdzić na stronie wypożyczalni, dzięki czemu można jeszcze w domu dowiedzieć się, jakie są jej warunki oraz co oznacza dokonanie rezerwacji.

Wcześniejsze przeczytanie umowy to szansa na uniknięcie niekorzystnych zapisów oraz zapoznanie się z usługami, które są dodatkowo płatne. Tym sposobem można też zabezpieczyć się przed dodatkową odpowiedzialnością finansową.

PROMOCJA

PROMOCJA

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C