Od kilku lat obserwujemy rosnący trend sprzedaży wózków magazynowych typu VNA, który jest bezpośrednio związany ze zwiększonym zainteresowania regałami wysokiego składowania, co z kolei wynika z koniecznością maksymalnego wykorzystania kubatury powierzchni magazynowych w wielu dynamiczne rozwijających się przedsiębiorstwach. Taki system magazynowy pozwala nawet dwukrotnie zwiększyć ilość miejsc paletowych w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Należy mieć świadomość, że praca na wysokościach sięgających kilkunastu metrów wiąże się z wieloma zagrożeniami. „Zastosowania wózków magazynowych z podnoszoną kabiną operatora pociągają za sobą poważne wyzwania technologiczne: znaczne wysokości, ładunki z mocno przesuniętym środkiem ciężkości, pracownik podnoszony na wysokość składowania przy manewrowaniu ładunkami niewiele szerszymi niż wózek czy sam proces kompletacji na wysokości kilkunastu metrów” – mówi Aleksandra Kalinowska, Specjalista ds. Marketingu w firmie WDX.
Pomyśl nad wyposażeniem magazynu na etapie projektowania budynku
Dostosowując magazyn do wózków systemowych, należy brać pod uwagę przepisy i normy regulujące bezpieczną pracę tych urządzeń. Inwestorzy zastanawiający się nad budową magazynu powinni zwrócić uwagę na wymagania dotyczące posadzki. Najważniejszym parametrem posadzki jest jej równość określana normami TR34 lub DIN 18185. Wózki VNA wymagają posadzki o podwyższonym stopniu równości. Istotnymi parametrami są również nośność oraz chropowatość. Należy również uwzględniać wymagania wózka. Nieodpowiednie dostosowanie posadzki do parametrów urządzenia (wysokości podnoszenia oraz prędkości jazdy) mogłoby skutkować uszkodzeniem regałów lub samej maszyny. Aby ruch w wąskich korytarzach roboczych odbywał się bezpieczne zarówno dla operatora i przewożonego towaru prowadzenie wózka VNA odbywa się za pomocą pętli indukcyjnej. W przypadku takiego rozwiązanie ważne jest aby odległość pomiędzy przewodem generującym pole magnetyczne a metalowym zbrojeniem posadzki nie była mniejsza niż 50 mm. Istotnymi czynnikami są również rodzaj zbrojenia, osłabienie posadzki wynikające z nacięcia betonu, okucia dylatacji, rury oraz przewody umieszczane w posadzce.
Korytarz roboczy elektrycznych wózków magazynowych VNA
Podstawową zaletą wózków VNA jest możliwość pracy w wąskich korytarzach roboczych, które z kolei powalają na maksymalne zwiększenie stref składowana. Dlatego wielkość korytarza roboczego jest kluczowym parametrem podczas projektowania magazynu. Przykładowo, wózki systemowe marki Crown mogą pracować w korytarzach o szerokości zaledwie 165 cm. Podstawową zasadą bezpieczeństwa mówi, że podczas pracy w wąskich korytarzach systemu wysokiego składowania, w których pracują wózki, w tym samym czasie nie powinni znajdować się inni pracownicy. Dodatkowo stosuje się specjalne systemy ochronne takie jak osłony stałe, zabezpieczenia techniczne przy wejściach do korytarzy, zabezpieczenia techniczne na wózkach. Istnieje możliwość zamontowania głowic skanujących monitorujących przestrzeń wokół maszyny. Pozwala to na zatrzymanie wózka w momencie natrafienia na przeszkodę w postaci osób lub rzeczy znajdujących się w torze jazdy wózka.
Seria wózków magazynowych z podnoszoną kabiną operatora TSP marki Crown
Doskonałym przykładem wózków VNA dostępnych na polskim rynku jest seria TSP marki Crown. Modele Crown TSP 6500 i TSP 7000 to wózki VNA typu men-up, czyli unoszące do góry kabinę operatora oraz ładunek. Bezpieczeństwo serii TSP marki Crown gwarantuje niezwykle mocny, opatentowany maszt Monolift. Na jego konstrukcję składają się ciężkie stalowe belki dwuteowe połączone ze sobą za pomocą masywnych poprzecznic. Komfort pracy operatora zostaje znacząco poprawiony poprzez zredukowanie skręcania i kołysania wózka. Ponadto amerykański producent wózków stawia na solidną i mocną konstrukcję. Seria TSP charakteryzuje również ergonomiczna, kabina wyposażona w obracany i składany fotel MoveControl z sterowaniem w podłokietnikach. Wyłącznym dystrybutorem elektrycznych wózków magazynowych Crown w Polsce jest firma WDX S.A