Bilet do ekologicznej strefy

C

24-11-2017

W belgijskich strefach ekologicznych przed wjazdem do strefy (Low Emission Zone LEZ) obowiązkowe jest zarejestrowanie pojazdu. Starsze pojazdy potrzebują dodatkowo biletu ekologicznego. Po tym jak Antwerpia w tym roku wykonała pierwszy krok i wprowadziła strefę ekologiczną, to od 1.01.2018 podąży za nią Bruksela!

W belgijskich strefach ekologicznych przed wjazdem do strefy (Low Emission Zone LEZ) obowiązkowe jest zarejestrowanie pojazdu. Starsze pojazdy potrzebują dodatkowo biletu ekologicznego. Po tym jak Antwerpia w tym roku wykonała pierwszy krok i wprowadziła strefę ekologiczną, to od 1.01.2018 podąży za nią Bruksela!

Kolejne miasta dołączą do nich w trakcie roku. Stolica wykluczy z ruchu najpierw pojazdy ze spalinową normą EURO 0 i 1. Dla tych pojazdów można wykupić zezwolenie wyjątkowe, jednak tylko jako bilet dzienny. Dotrzymanie reguł będzie kontrolowane inteligentnymi kamerami monitorującymi ruch. Każdy pojazd będzie skanowany przy wjeździe do strefy ekologicznej i porównywany z miejską bazą danych. Nawet mandat będzie wysyłany automatycznie, jeśli pojazd nie został zarejestrowany lub jest za stary na wjazd do strefy LEZ. Dlatego rejestracja koniecznie musi nastąpić przed wjazdem do strefy.

Green-Zones formułuje wszystko jasno

Green-Zones gromadzi wszystkie informacje o strefach ekologicznych LEZ, przejmuje kompletnie proces rejestracji dla swoich klientów (czas trwania 2-10 dni) i wizualizuje wszystkie konieczne informacje dotyczące indywidualnie wystawionej plakietki rejestracji. W ten sposób wszyscy właściciele zagranicznych pojazdów posiadają każdorazowy podgląd sytuacji i mogą uniknąć w monitorowanych kamerami strefach ekologicznych wysokich mandatów. Kto chce także mobilnie mieć zawsze aktualny stan, ten może dodatkowo pobrać bezpłatną Aplikację Green-Zones, aby podczas jazdy samochodem móc kontrolować granice belgijskich jak i innych europejskich stref ekologicznych albo poznać regulacje każdorazowego miasta, które jest następnym celem podróży!

Wyjątkowa regulacja: bilet ekologiczny

Pojazdy, które nie spełniają odpowiednich norm EURO, mogą poprzez bilety ekologiczne uzyskać wyjątkowe pozwolenie i dzięki temu wjechać do strefy ekologicznej LEZ. W zależności od typu pojazdu i wieku samochodu można nabyć bilet na jeden dzień lub dłuższy okres. Jakie normy EURO zostaną wykluczone z ruchu i na jaki okres może zostać nabyty bilet ekologiczny, o tym rozstrzyga każde z miast osobno. Może się tak wydarzyć, że tym samym pojazdem będzie można wjechać do jednej strefy, a do innej nie. Także jaki bilet ekologiczny będzie oferowany dla tego pojazdu – dzienny, tygodniowy czy miesięczny – zmienia się w zależności od strefy ekologicznej, zwłaszcza że regulacje będą z roku na rok się zaostrzać. Nie istnieje centralny rejestr dla zagranicznych pojazdów, dlatego zagraniczne pojazdy muszą rejestrować się dla każdego z miast osobno. Spory nakład czasu przy wzrastającej liczbie stref ekologicznych w Belgii!

W 2018 już cztery strefy ekologiczne

Obok Antwerpii i Brukseli w 2018 strefy ekologiczne pojawią sie co najmniej jeszcze w Willebroek i Mechelen. Także Gandawa (Gent) uchwaliła już wprowadzenie strefy ekologicznej. Tak więc wkrótce trzy największe belgijskie miasta, do których wjeżdżają turyści, firmy logistyczne i przewoźnicy autobusowi, będą posiadały strefy ekologiczne z bardzo różnymi zezwoleniami wjazdów.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C