CHEP Polska oraz jeden z największych producentów pieczywa Aryzta rozwijają współpracę w ramach zrównoważonego łańcucha dostaw. W 2020 CHEP rozpoczął dostawy palet wielokrotnego użytku, na których pieczywo jest transportowane do jednego z klientów detalicznych.
Kontrakt obejmuje 120 000 palet rocznie. Współpraca CHEP z Aryztą ma na celu optymalizację łańcucha dostaw partnera, zwiększenie jego efektywności i neutralności pod względem emisji CO2.
Aryzta Polska, będąca częścią Grupy Aryzta działającej na wszystkich kontynentach, zaopatruje w pieczywo miliony ludzi na całym świecie w domach i restauracjach. W Polsce firma zatrudnia 700 osób, a pieczywo produkowane jest w zakładach w Grodzisku Mazowieckim, Michałowie-Reginowie i Strzegomiu. CHEP wspiera partnera w zarządzaniu paletami i optymalizacji łańcucha dostaw.
Rozwiązania CHEP tworzone są na podstawie analizy i znajomości wyzwań sektora piekarniczego w Polsce. Dzięki wykorzystaniu palet wielokrotnego użytku, które podlegają ścisłym kontrolom jakości, można wydłużyć czas użytkowania nośników, a co za tym idzie ograniczyć ilość odpadów. Współpraca z CHEP oznacza również uproszczenie procedur administracyjnych związanych z zarządzaniem paletami, co pozwala producentowi ograniczać nakłady finansowe oraz optymalizować wykorzystanie czasu pracowników.
Będąc częścią obiegu zamkniętego CHEP (tzw. „pooling” palet), producent nie jest obciążony kosztami przechowywania czy naprawy palet i nie ponosi skutków zakłóceń w łańcuchach dostaw wynikających z niedoszacowania potrzebnej liczby nośników, co często się zdarza w przypadku fluktuacji popytu na rynku produktów FMCG.
– Naszymi partnerami są największe sieci handlowe oraz firmy sektora FMCG ponieważ usługa poolingu CHEP w pełni odpowiada na potrzeby tego sektora. Nasza elastyczność operacyjna pozwala obsługiwać dostawy towarów o szybkiej rotacji, takich jak pieczywo, bez zakłóceń i na czas, przy wsparciu sieci liczącej obecnie 300 centrów serwisowych na terenie całej Europy, co ma szczególne znaczenie w przypadku firmy, która znaczną część swojej produkcji przeznacza na eksport, takiej jak Aryzta – mówi Izabella Maczkowska-Ciborowska, dyrektor generalny na Polskę i kraje bałtyckie, CHEP.
Współpraca Aryzty i CHEP przynosi również wymierne korzyści środowiskowe takiej jak zmniejszenie emisji CO2, ilości odpadów oraz użytkowania drewna.