LCL czyli skrót od angielskiego “Less than Container Load” to po polsku drobnica morska. Jest to rodzaj transportu morskiego, który umożliwia sprowadzenie towaru w cenie niższej od przesyłki lotniczej. Jest to szczególnie opłacalne dla małych przedsiębiorców, którzy nie importują całych kontenerów towaru. Termin drobnica może być często źle interpretowany, ponieważ może to być nawet kilka ton ładunku. Chodzi jednak o to, że taka objętość towaru nie jest w stanie zapełnić całego kontenera.
Co to jest drobnica morska?
Ładunkiem drobnicowym nazywamy przetworzone produkty i wyroby gotowe przeznaczone do transportu statkiem. Towar zazwyczaj jest zapakowany w kartony, skrzynie, bele, worki, niewielkie zbiorniki lub palety. Ze względu na niewielką objętość ładunki tego typu są częścią ładunków zbiorowych. Opłata jest z góry znana i zależy od objętości i masy ładunku. Dodatkowymi składnikami ceny są np. opłaty portowe i celne, podatki, koszt paliwa. Firma spedycyjna łączy nadawane przez wielu nadawców pojedyncze ładunki i wysyła je jako jeden ładunek zbiorowy.
Różnica pomiędzy FCL a LCL
Wyróżniamy dwa rodzaje transportu morskiego ładunków. Pierwszym jest opisany powyżej transport drobnicowy. Drugim z kolei jest transport kontenerem morskim FCL. Jest on przeznaczony dla większych ładunków niż transport drobnicowy. Cały kontener jest wtedy przeznaczony dla jednego odbiorcy i należy uiścić za niego opłatę bez względu na stopień jego zapełnienia. Bez względu na to czy wybrany zostanie transport drobnicowy czy pełnokontenerowy należy liczyć się z czasem transportu co najmniej 30 dni. Długi czas oczekiwania na przesyłkę rekompensuje jednak dużo niższy koszt niż w przypadku transportu lotniczego.
Jak obliczyć koszt transportu
Przybliżony koszt przesyłki można obliczyć poprzez specjalne strony internetowe. W tym celu należy podać port w którym przesyłka zostanie załadowana, oraz port docelowy. Wymagane są również podstawowe parametry przesyłki jak np. wymiary czy waga. W kolejnym kroku należy wybrać opcje dodatkowe jak np. odprawa celna. Pozwoli to na wycenę przesyłki. Pamiętajmy, że takie kalkulatory mają jedynie charakter poglądowy. Aby uzyskać właściwą wycenę zapytanie należy wysłać do firmy spedycyjnej w celu weryfikacji i jej własnej wyceny. Wybierając firmę spedycyjną sprawdźmy jej doświadczenie i partnerów, gdyż za wyższą ceną może iść większe doświadczenie i jakość obsługi.
Zalety drobnicy morskiej
Drobnica morska ma wiele zalet – należy do nich przede wszystkim niższy koszt od transportu morskiego pełnokontenerowego. Kolejnym jest możliwość zachowania większej płynności finansowej przez przedsiębiorców dzięki zamawianiu częściej mniejszych partii towaru.