Branża TSL stanowi jedną z najdynamiczniej rozwijających się w kraju. Według Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia w IV kwartale 2014 roku sektor Transport/Logistyka/Komunikacja odnotuje najwyższą wśród badanych branż prognozę netto zatrudnienia wynoszącą +15%.
Na rynku pracy w Polsce poszukiwani są specjaliści oraz menedżerowie do spraw zarządzania procesami logistycznymi. Tym mniej dziwi fakt, że wielu młodych ludzi bardzo wcześnie zaczyna konsekwentnie realizować ścieżkę zawodową wiążąc swoją przyszłość z branżą TSL.
Według statystyk GUS rejestrowane bezrobocie w grupie 25-34 w I kwartale 2014 roku wynosiło 28,8%. Oznacza to, że jedna osoba na cztery w tej grupie pozostawała bez pracy. Jednocześnie na rynku pojawiają się symptomy ożywienia, co przekłada się na większy popyt na pracowników. Jedną z najbardziej chłonnych branż pod tym względem jest sektor logistyczny. Jak wynika z danych pracuj.pl, do kwietnia 2014 liczba ofert pracy w sektorze TSL w ujęciu rocznym wzrosła o 38%.
Więcej pracy, większe wymagania
Transport jest jedną z istotniejszych gałęzi gospodarki. Firm transportowych w kraju jest stosunkowo dużo, niemniej znaczna konkurencja przekłada się na potrzebę optymalizacji kosztów oraz usprawnienia procesu zarządzania flotą, a tu z pomocą przychodzi telematyka. System FMS to jednak nie wszystko. Spedytor musi umieć z niego korzystać.
Studenci wybierają logistykę
Nie bez znaczenia jest też postęp technologiczny towarzyszący rozwojowi firm transportowych. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po rozwiązania telematyczne wspomagające prace zarówno kierowców jak i spedytorów. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości w zakresie optymalizacji zarządzania flotą potrzebne są odpowiednie kompetencje. Dlatego jak grzyby po deszczu wyrastają kierunki oferujące studentom kompleksową edukację w dziedzinie logistyki.
Czego Jaś się nie nauczy…
W Polsce pojawia się także coraz więcej inicjatyw edukacyjnych mających na celu budowanie świadomości czym jest zarządzanie transportem już na etapie szkoły średniej. Jedną z nich jest organizowana przez WSL olimpiada logistyczna dla uczniów techników z całej Polski. Tak jak w przypadku innych olimpiad przedmiotowych, jej laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.