CSR 2020 w DPD Polska – przyjazna logistyka

C

26-01-2021

DPD Polska realizuje ideę zrównoważonego rozwoju pomimo ograniczeń związanych z pandemią. Firma dąży do usprawnień w logistyce miejskiej i wraz z całą DPDgroup wzmacnia zobowiązanie dotyczące zmniejszenia śladu węglowego.

DPD Polska realizuje ideę zrównoważonego rozwoju pomimo ograniczeń związanych z pandemią. Firma dąży do usprawnień w logistyce miejskiej i wraz z całą DPDgroup wzmacnia zobowiązanie dotyczące zmniejszenia śladu węglowego.

 

Promuje przedsiębiorczość i zachowuje wrażliwość na potrzeby najbliższych społeczności, oferując swoje wsparcie tym, którzy w tym trudnym czasie szczególnie go potrzebują.

 

Bliżej społeczności

– Choć pandemia koronawirusa nieoczekiwanie zmieniła naszą codzienność, nie powstrzymała pracowników DPD przed angażowaniem się w projekty społeczne. Z powodów epidemicznych nie mogliśmy tak jak dotychczas wspierać lokalnych projektów CSR, gdyż większość z nich po prostu nie mogła się odbyć lub przeniosła się do świata wirtualnego. W poczuciu misji społecznej przyjęliśmy jednak rolę partnera logistycznego dla wielu ważnych inicjatyw, które miały na celu wspieranie medyków w walce z COVID-19 i pomoc najsłabszym. Jesteśmy firmą wrażliwą społecznie, dlatego bez względu na okoliczności staramy się nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują – komentuje Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

W tym roku firma DPD Polska aktywnie wspierała walkę z epidemią koronawirusa, nie tylko zapewniając skuteczną i bezpieczną dostawę przesyłek. Firma włączyła się w akcję #SuperBohater, by jako partner logistyczny dostarczyć do szpitali i placówek medycznych paczki pierwszej potrzeby. Zapewniła wsparcie ruchu młodych lekarzy „Korona z głowy”, przekazała w formie darowizny sprzęt ochronny dla personelu medycznego Zagłębiowskiemu Centrum Onkologii oraz została partnerem logistycznym ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Fryzjerzy dla medyków”, transportując w ręce pracowników służby zdrowia vouchery na wybrane usługi fryzjerskie. Zapewniła też transport okularów w ramach akcji „Pogotowie okularowe” AurumOptics mającej na celu zachęcenie do wpłat funduszy na rzecz medyków zaangażowanych w walkę z pandemią. Pracownicy szpitali z rąk kurierów DPD Polska otrzymali także pakiety upominkowe przygotowane przez firmę Nestle.

Spółka wsparła również charytatywnie działania Grupy Essilor jako partner programu „Zobacz Lepszą Przyszłość”, a także poprzez udział w akcji #TestWzrokuChallenge, której celem było przekazanie okularów korekcyjnych dla dzieci z SOS Wioski Dziecięce lub rodzin zastępczych. W tym roku firma już po raz szósty odpowiedziała na „List do Świętego Mikołaja”, w ramach której obdarowała upominkami podopiecznych domów dziecka Towarzystwa Nasz Dom w Olecku i w Skopaniu. DPD Polska była też partnerem logistycznym inicjatywy o nazwie „Każdy może pomóc”, transportując paczki z prezentami dla dzieci z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Udzieliła również wsparcia hospicjum w Częstochowie, m.in. biorąc aktywny udział w biegu charytatywnym „Wybiegaj życie” oraz dostarczyła środki higieny osobistej do Domowego Hospicjum w Białymstoku.

W minionym roku DPD Polska już po raz drugi wzięła udział w rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych dla Fundacji DKMS. Powodem zaangażowania była choroba jednego z kurierów DPD, dzięki czemu w ciągu tygodnia do bazy DKMS zgłosiło się aż ponad 1 000 potencjalnych dawców. Tego lata setki pracowników i współpracowników DPD Polska uczestniczyły także w popularnych zbiórkach połączonych z wykonywaniem pompek (m.in. #Gaszynchallenge, #dlaHani), których celem było zebranie funduszy na leczenie dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni.

DPD Polska wspiera działania na rzecz promocji sportu i aktywnego stylu życia. Jest jednym z partnerów Polskiego Związku Piłki Siatkowej, sponsorem tytularnym klubu ekstraklasy piłki siatkowej kobiet DPD Legionovia Legionowo, partnerem logistycznym Skry Bełchatów i ZAKSY Kędzierzyn Koźle, a także zasłużonego klubu koszykarskiego Stelment Zielona Góra. Współpracuje również z wieloma klubami piłkarskimi – Legią Warszawa, Widzewem Łódź i ŁKS Łódź czy Stalą Rzeszów. DPD Polska w minionym roku po raz kolejny pełniła rolę głównego sponsora wyścigu rowerowego na Śnieżkę – Uphill Race. Regularnie organizuje również wewnętrzne inicjatywy promujące aktywność fizyczną, takie jak akcja „Pozytywnie zakręceni”, mająca zachęcić pracowników firmy do zamiany „czterech kół” na rower lub bieg.

Kierując się postulatem „Bliżej społeczności” firma wspiera najbliższą sobie społeczność kurierów i przewoźników. Pod koniec 2017 r. powstała Fundacja DPD, która ze środków uzyskanych m.in. ze zbiórek publicznych udziela pomocy społecznej kurierom i ich rodzinom w trudnej sytuacji życiowej i zdrowotnej. Przez ponad trzy lata z jej pomocy skorzystało prawie 40 osób, z czego aż 18 w 2020 roku, w tym dzieci przewlekle chore i z niepełnosprawnościami oraz osoby poszkodowane w wypadkach.

 

Przyjazna logistyka miejska

DPD Polska jest świadoma wyzwań związanych z koniecznością zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym wzroście e-commerce, dlatego chcąc ograniczyć wpływ działalności kurierskiej na życie społeczności, doskonali rozwiązania logistyki miejskiej. W 2020 roku rozszerzyła więc sieć nadań i odbiorów DPD Pickup, która obecnie liczy już 3 tys. placówek. Obejmuje ona punkty nadań i odbiorów, automaty paczkowe i punkty odbiorów w niektórych sieciach handlowych. Ważnym elementem sieci są DPD Pickup Oddziały Miejskie pozwalające ograniczyć ruch kołowy w dzielnicach mieszkalnych, biznesowych oraz w centrach miast. Pracujący w nich kurierzy dostarczają przesyłki za pomocą pojazdów nisko lub zero emisyjnych oraz pieszo. DPD Polska rozwija usługi optymalizujące proces dostawy, takie jak aplikacja mojapaczka.dpd.com.pl, która daje konsumentom możliwość sprawnego zarządzania przesyłką. Dopasowanie doręczenia do preferencji odbiorcy zwiększa odsetek doręczeń w pierwszej próbie i tym samym zmniejsza liczbę kursów.

 

Neutralni dla środowiska

W ramach strategii społecznej odpowiedzialności biznesu DrivingChangeTM DPDgroup podejmuje wiele innych działań mających na celu zredukowanie emisji CO2. DPD Polska rozwija model logistyczny, polegający na decentralizacji procesów, co znacząco skraca trasy przejazdów pojazdów LNH i zmniejsza emisje. W tym roku do użytku został oddany jego kolejny, ważny element – sortownia w Rudzie Śląskiej usprawniająca obsługę paczek w południowej części kraju. Obiekt powstał zgodnie z nowoczesnymi standardami energetycznymi – zainstalowano w nim system fotowoltaiczny oraz oświetlanie LED, podobnie jak w wielu innych placówkach firmy, np. w Słupsku i Kaliszu.

– Dążymy do tego, by wszystkie nasze nowo powstające obiekty były jak najmniej uciążliwe dla środowiska. Stosujemy rozwiązania oszczędzające energię i wodę, prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów. Regularnie dokonujemy także certyfikowanych zakupów tzw. „zielonej energii”, co przyczynia się do obniżenia śladu węglowego – komentuje Rafał Nawłoka.

Firma w tym roku zakupiła także 50 elektrycznych furgonów MAN eTGE, które będą dostarczać przesyłki w centrach dużych i średniej wielkości miast. Pierwsze stacje ładowania DPD Polska stanęły w Krakowie i Kaliszu. Kolejne pojawią się m.in. w Gdańsku, Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu.

2020 rok minął pod znakiem zrównoważonych działań na rzecz społeczności także w całej DPDgroup. We wrześniu Grupa zobowiązała się do 2025 r. znacząco obniżyć ślad węglowy doręczeń w wybranych europejskich miastach i zmniejszyć emisje o co najmniej 80% w porównaniu z rokiem 2020. W tym celu rozszerzy flotę o 7000 pojazdów z napędem alternatywnym, zainstaluje 3600 stacji do ładowania, będzie monitorować jakość powietrza w wybranych miastach i uruchomi 80 nowych oddziałów miejskich. Do 2025 roku Grupa zainwestuje łącznie 200 milionów euro, by poprawić jakości życia mieszkańców europejskich miast.

 

Innowacyjna przedsiębiorczość

DPD Polska po raz szósty była partnerem Fundacji Nowych Technologii, organizatora konkursu naukowego „E(x)plory” dla uczniów szkół średnich i studentów, który w tym roku wyjątkowo odbył się w przestrzeni wirtualnej. Celem programu E(x)plory jest wspieranie utalentowanej młodzieży w realizacji innowacyjnych projektów naukowych i inżynierskich oraz promowanie ich osiągnięć na arenie międzynarodowej. Wraz z Towarzystwem Nasz Dom firma kontynuowała program Kierunek Samodzielność zapewniający podopiecznym placówek opiekuńczo – wychowawczych możliwość ubiegania się o kursy, które ułatwiają spełnienie zawodowych marzeń i start w dorosłe życie. W tym roku stypendyści programu dodatkowo przeszli szkolenie z przedsiębiorczości, na którym poznali zasady konstruowania i realizowania budżetu.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C