Czas na cyfrowego bliźniaka

C

11-10-2018

Zdaniem naukowców niebawem wszystko, co nas otacza, będzie miało swój odpowiednik w postaci wirtualnej kopii – cyfrowego bliźniaka.

Zdaniem naukowców niebawem wszystko, co nas otacza, będzie miało swój odpowiednik w postaci wirtualnej kopii – cyfrowego bliźniaka.

Postęp technologiczny już dawno przewyższył najśmielsze oczekiwania społeczeństwa. Internet rzeczy (IoT), możliwość śledzenia towarów i digitalizacja produkcji pozwalają obecnie na kompleksowe zarządzanie cyklem życia produktów. Pozyskując dane z urządzeń, z jakich korzystają klienci, przedsiębiorstwa otrzymują informacje pozwalające na udoskonalania projektu. Działania z wykorzystaniem cyfrowych bliźniaków są jednym z elementów tego procesu.

Cyfrowy bliźniak

Koncepcja cyfrowych ekwiwalentów nie jest nowa. Modele w wymiarach 2D i 3D wykorzystywane są przy projektowaniu wspomaganym komputerowo (CAD) już od ponad 30 lat. Niemniej dopiero od pewnego czasu zaczęto używać określenia „cyfrowy bliźniak” (ang. digital twin). Krótko mówiąc, cyfrowy bliźniak to wirtualna kopia każdego fizycznego obiektu, urządzenia, maszyny, procesu produkcji, czy procesu przemysłowego, jaką możemy posiadać na naszym komputerze.

Logistyczny bliźniak

W logistyce koncepcję digital twin można stosować od samego początku procesu. Jak zauważa Maciej Tyburczy, Lean Manager & Data Protection Officer w AsstrA-Associated Traffic AG: „Cyfrowe bliźniaki przydatne są na wszystkich etapach procesu. Poczynając od projektowania opakowania dla wyrobu, które pozwoli zminimalizować zużycie materiału oraz zmniejszy rozmiary opakowania. Dobrym przykładem jest np. pakowanie elementów mebli przez Ikea. Kolejny etap procesu, czyli transport towaru, również można optymalizować z wykorzystaniem wspomnianego podejścia. Chodzi tu np. o projektowanie ciężarówek, aby jeszcze lepiej wykorzystać ich ładowność. W ten sposób planuje się również sposób rozłożenia towaru, kontynuuje ekspert AsstrA. Możliwości magazynów także można analizować z wykorzystaniem digital twin i to jeszcze na etapie projektowania. Dzięki temu dostępna powierzchnia pod magazyn zostanie wykorzystana w najlepszy sposób, a procesy przebiegające wewnątrz magazynu będą optymalne”.

Uniwersalne zastosowanie

Cyfrowy bliźniak jest kojarzony przede wszystkim z przemysłem motoryzacyjnym, gdzie wykorzystuje się go podczas projektowania i budowy pojazdów oraz linii technologicznych. Niemniej technologie związane z cyfrowym odwzorowaniem rzeczywistości wykorzystywane są praktycznie w każdej branży. Digital twin idealnie sprawdza się przy obsłudze i serwisowaniu maszyn. Pracownik wykonujący montaż, przegląd lub naprawę może bezpośrednio użyć dokładnych informacji oraz instrukcji w czasie rzeczywistym i zweryfikować swoją pracę. System wskaże mu, jaki element powinien sprawdzić, przedstawi jego położenie, oraz poinformuje o potrzebnych narzędziach i częściach zamiennych.

Zgodnie z przewidywaniami światowych ekspertów, w 2020 roku liczba firm, które będą korzystały z cyfrowych bliźniaków, wzrośnie o 30% w stosunku do roku 2000. Zdaniem analityków poprawi to wskaźniki przedsiębiorstw związane z wprowadzaniem innowacyjnych produktów oraz wydajnością całych organizacji, podnosząc ich zyski nawet o 25%. Niemniej, aby osiągnąć sukces, przedsiębiorstwa muszą nieustannie opracowywać nowe modele ekonomiczne i biznesowe, pamiętając, że cyfrowy bliźniak to nie wszystko.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C