Dachser zdobywcą nagrody GreenIT Best Practice AWARD 2010

C

29-12-2010

  {modal href="/images/stories/dachser4_big.jpg"}{/modal}Firma Dachser otrzymała nagrodę za opracowanie zrównoważonego i efektywnego rozwiązania poprzez połączenie szeregu innowacyjnych koncepcji. W Berlinie przyznano jej zwycięstwo w konkursie GreenIT Best Practice AWARD 2010, premiującym koncepcje o potencjale najlepszych praktyk, w kategorii "Wydajne energetycznie systemy IT".     Nowe centrum danych firmy Dachser oferuje szereg innowacyjnych funkcji. W przypadku pożaru argonowy system przeciwpożarowy usuwa tlen z powietrza. Nie wywiera to negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ argon w postaci obojętnego gazu stanowi zwykły składnik mieszanki gazów, jaką jest znane nam powietrze. Ponadto centrum danych schładzane jest do temperatury 24°C, nie zaś do powszechnie stosowanych 20°C, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii o 15%.   W przypadku wysokowydajnych serwerów zastosowano stojaki chłodzone cieczą. Zoptymalizowane pod względem energetycznym centrum danych zostało skonfigurowane w taki sposób, aby uzyskać strefy ciepłego i zimnego powietrza. Konstrukcja składa się z podłogi podniesionej do wysokości 100 cm oraz przewodów wentylacyjnych, co znacząco zwiększa wydajność chłodzenia.   Początkowo konieczność stworzenia centrum danych wiązała się wyłącznie z tym, iż wraz z wymianą tradycyjnych stacji roboczych zaczęto odchodzić od komputerów osobistych (Personal Computers, PCs) na rzecz systemów Klientów Sieciowych (Network Clients, NCs). W chwili obecnej Dachser posiada około 7000 NCs. Tego typu systemy wykorzystują zaledwie 1/10 energii zużywanej przez typowy komputer osobisty. Pozwala to zaoszczędzić firmie 920 000 kWh energii elektrycznej, a jednocześnie przyczynia się do znacznej redukcji odpadów w postaci zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.   Zastosowanie dwóch wymienników ciepła pozwala na gromadzenie ciepła odpadowego z centrum danych i wykorzystanie go przy ogrzewaniu budynku biurowego, wykończonego w 2010 r. W ten sposób uzyskuje się 300 kW, co stanowi do 50% energii potrzebnej do ogrzania całego budynku. Pozostałe 50% zbierane jest przy użyciu sondy geotermalnej. W rezultacie zyskujemy roczną oszczędność sięgającą 23 000 Euro w zakresie kosztów ogrzewania paliwami kopalnymi, a także obniżenie rocznej emisji CO2 o 144 tony. - Połączenie różnorodnych technik pozwoliło nam na uzyskanie zarówno korzyści środowiskowych, jak i ekonomicznych na rzecz zrównoważenia - powiedział Stefan Selbach, dyrektor działu IT firmy Dachser.

 

{modal href=”/images/stories/dachser4_big.jpg”}{/modal}Firma Dachser otrzymała nagrodę za opracowanie zrównoważonego i efektywnego rozwiązania poprzez połączenie szeregu innowacyjnych koncepcji. W Berlinie przyznano jej zwycięstwo w konkursie GreenIT Best Practice AWARD 2010, premiującym koncepcje o potencjale najlepszych praktyk, w kategorii “Wydajne energetycznie systemy IT”.

 

PROMOCJA

PROMOCJA

 

Nowe centrum danych firmy Dachser oferuje szereg innowacyjnych funkcji. W przypadku pożaru argonowy system przeciwpożarowy usuwa tlen z powietrza. Nie wywiera to negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ argon w postaci obojętnego gazu stanowi zwykły składnik mieszanki gazów, jaką jest znane nam powietrze. Ponadto centrum danych schładzane jest do temperatury 24°C, nie zaś do powszechnie stosowanych 20°C, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii o 15%.

 

W przypadku wysokowydajnych serwerów zastosowano stojaki chłodzone cieczą. Zoptymalizowane pod względem energetycznym centrum danych zostało skonfigurowane w taki sposób, aby uzyskać strefy ciepłego i zimnego powietrza. Konstrukcja składa się z podłogi podniesionej do wysokości 100 cm oraz przewodów wentylacyjnych, co znacząco zwiększa wydajność chłodzenia.

 

Początkowo konieczność stworzenia centrum danych wiązała się wyłącznie z tym, iż wraz z wymianą tradycyjnych stacji roboczych zaczęto odchodzić od komputerów osobistych (Personal Computers, PCs) na rzecz systemów Klientów Sieciowych (Network Clients, NCs). W chwili obecnej Dachser posiada około 7000 NCs. Tego typu systemy wykorzystują zaledwie 1/10 energii zużywanej przez typowy komputer osobisty. Pozwala to zaoszczędzić firmie 920 000 kWh energii elektrycznej, a jednocześnie przyczynia się do znacznej redukcji odpadów w postaci zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

 

Zastosowanie dwóch wymienników ciepła pozwala na gromadzenie ciepła odpadowego z centrum danych i wykorzystanie go przy ogrzewaniu budynku biurowego, wykończonego w 2010 r. W ten sposób uzyskuje się 300 kW, co stanowi do 50% energii potrzebnej do ogrzania całego budynku. Pozostałe 50% zbierane jest przy użyciu sondy geotermalnej. W rezultacie zyskujemy roczną oszczędność sięgającą 23 000 Euro w zakresie kosztów ogrzewania paliwami kopalnymi, a także obniżenie rocznej emisji CO2 o 144 tony.


Połączenie różnorodnych technik pozwoliło nam na uzyskanie zarówno korzyści środowiskowych, jak i ekonomicznych na rzecz zrównoważenia – powiedział Stefan Selbach, dyrektor działu IT firmy Dachser.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C