Technologia blockchain jest zdecydowanie największym trendem kształtującym 2018 rok.
Łańcuch bloków może być z łatwością stosowany w każdej branży. Największe światowe korporacje, takie jak Maersk, British Airways, UPS, Walmart, FedEx, Visa, MasterCard, Dell i IBM wdrożyły już technologię blockchain do swoich łańcuchów dostaw.
Szacuje się, że obecnie 6 na 10 firm poszukuje sposobów na zastosowanie technologii blockchain w swojej działalności. Istnieje nawet stowarzyszenie firm transportowych, Blockchain in Trucking Alliance (BiTA), które powstało w odpowiedzi na stosowanie technologii blockchain.
Pojawia się pytanie: dlaczego łańcuchy bloków cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród firm transportowych? Eksperci z międzynarodowej transportowo-logistycznej grupy kapitałowej AsstrA-Associated Traffic AG udzielają odpowiedzi.
Branża transportowo-logistyczna stoi obecnie w obliczu wielu wyzwań – kradzieże ładunków, nieprzejrzyste łańcuchy dostaw, niejasne pochodzenie produktów, złożone procesy z udziałem wielu pośredników, a także brak odpowiedzialności za straty. Vyacheslav Turejko, Chief Business Development Officer w AsstrA, twierdzi, że kradzieże ładunków zazwyczaj nie są zgłaszane, w związku z czym wielkość strat pozostaje nieznana. Technologia blockchain może stanowić idealne rozwiązanie, które pozwoli firmom zautomatyzować procesy zakupowe, czyniąc je szybszymi i bezpieczniejszymi.
„Istnieje wiele sposobów na zastosowanie technologii blockchain w branży spedycyjnej. Łańcuchy bloków mogą przede wszystkim usprawnić transakcje i zabezpieczyć łańcuch dostaw poprzez dodanie znaczników do każdego produktu. Pozwoli to na gromadzenie szerokiej gamy informacji o ładunkach, dotyczących między innymi pochodzenia towaru, aktów własności gruntu i miejsca magazynowania. Łatwy dostęp do tego typu informacji zmniejszyłby ilość kradzieży ładunków w Europie”, zaznacza Vyacheslav Turejko.
Oprócz możliwości śledzenia ładunku, technologia blockchain wspiera również monitoring floty dostawców i ułatwia interakcje między przewoźnikami, producentami, dostawcami i Klientami. Pozwala to na zmniejszenie całkowitego kosztu transportu ładunków.
„Inteligentne rozwiązania oparte na blockchain mogą automatyzować procesy w firmach logistycznych, co pozwoli oszczędzić wiele godzin pracy, jakie poświęcamy biurokracji”, dodaje Vyacheslav Turejko.
Zdaniem krytyków, najnowsze rozwiązania technologiczne staną się łatwym celem dla hakerów. Niemniej dane chronione kryptograficznie mogą być przechowywane na różnych komputerach, co zwiększa bezpieczeństwo informacji. Dla firm działających w branży logistycznej, gdzie proces wymiany informacji przebiega nieustannie, gwarancja bezpieczeństwa jest główną motywacją do jak najszybszego wdrożenia technologii blockchain.