{modal href=”/images/stories/glass_big.jpg”}
{/modal}
Kierowcy, którzy po 1 lipca 2010 roku spowodują wypadek pod wpływem alkoholu, w którym będą poszkodowani lub zabici dożywotnio stracą prawo jazdy. Surowiej będą karani również ci którzy uciekli z miejsca wypadku oraz recydywiści mający na swoim, koncie wcześniejsze wyroki za jazdę pod wpływem alkoholu.
Nowelizacja w przepisach prawa karnego zaostrza kary z dwóch lat pozbawienia wolności do maksimum 5 za takie wykroczenia jak: jazda pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środków odurzających, ucieczka z miejsca wypadku.
Od zastosowania ww. przepisu sąd będzie mógł odstąpić jedynie w “wyjątkowych wypadkach” uzasadnionych “szczególnymi okolicznościami”.
Przypomnijmy, w 2009 roku nietrzeźwi kierowcy uczestniczyli w 5 346 wypadkach, śmierć w nich poniosło 571 osób, a 6 795 zostało rannych. Najczęściej do wypadków z udziałem nietrzeźwych kierujących dochodzi w weekendy, kiedy dni wolne od pracy sprzyjają spotkaniom towarzyskim, na których jest spożywany alkohol. W okresie wakacyjnym nietrzeźwi kierowcy spowodowali 634 wypadki. Ogółem w 2009 roku zatrzymano 27 878 nietrzeźwych kierowców, więcej o prawie 3 tysiące niż w roku 2008 (źródło: www.policja.pl)
Zaostrzenie przepisów wobec nietrzeźwych kierujących to krok w dobrą stronę. Policja, która również popiera zaostrzenie przepisów wobec nietrzeźwych kierowców przypomina, że prowadzenie auta pod wpływem alkoholu (0,5 promila i wyżej) jest przestępstwem w rozumieniu polskich przepisów prawa. Prawo powinno być jeszcze surowsze, żeby nie dopuszczać do tragedii na drogach mówi młodszy inspektor, Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.
– Równocześnie z zaostrzaniem przepisów powinniśmy zwiększać świadomość dotyczącą zagrożeń związanych ze spożywaniem alkoholu i jego negatywnym wpływem na organizm – mówi Jan Sinarski, założyciel akcji społecznej “Ile Mogę Wypić?”. – Dlatego od 2007 roku staramy się o tym informować poprzez szereg narzędzi umieszczonych na stronie internetowej akcji www.ilemogewypic.pl, na której każdy za darmo może sprawdzić Wirtualnym Alkomatem przybliżony czas potrzebny do spalenia określonej dawki alkoholu.
photo: SXC