EBI wspiera modernizację polskich kolei kredytem w wysokości 268 mln EUR

C

05-06-2014

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił kredytu w wysokości 268 mln EUR PKP Polskim Liniom Kolejowym SA (PLK) na modernizację 58 km linii kolejowej z Katowic do Krakowa.             Dzięki wsparciu EBI modernizacja linii na tym odcinku obejmie szeroki zakres zmian, w szczególności wymienione zostaną tory, podkłady oraz sieć trakcyjna, a także odnowiony zostanie system zasilania. Przebudowa kilku stacji zapewni lepszą dostępność dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Na zmodernizowanym odcinku pociągi pasażerskie będą mogły osiągać prędkość do 160km/h, natomiast pociągi towarowe do 120 km/h. Ograniczenie negatywnego wpływu ruchu pociągów na środowisko naturalne zapewnią m.in.ekrany akustyczne, odwodnienia i przejścia dla zwierząt. Modernizacja rozpocznie sięjeszcze w tym roku i potrwa do końca2016 r.     Jednym z zadań EBI jest promowanie konkurencyjnych i przyjaznych środowisku usług transportowych. Inwestycja ta zatem nie tylko poprawi jakość usług polskiej kolei, ale także pozwoli na zmniejszenie kosztów eksploatacji pociągów oraz skrócenie czasu podróży. W rezultacie przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności kolei wobec innych środków transportu.     Wsparcie dla modernizacji odcinka Katowice ? Kraków jest kontynuacją długoletniej współpracy EBI z PLK. Łączna suma dziesięciu kredytów EBI na modernizację kolei w całej Polsce wynosi 1,9 mld EUR. Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania, spółka PLK będzie mogła skorzystać z niższych kosztów finansowania oraz długiego okresu spłaty kredytu na modernizację polskiej kolei.     W roku 2013 wysokość wsparcia finansowego udzielonego Polsce przez EBI wyniosła 5,7 mld EUR, z czego 18 proc. było przeznaczone na projekty dotyczące transportu kolejowego i komunikacji miejskiej. EBI wspiera inwestycje kolejowe w Polsce już od 24 lat ? dzięki kredytom EBI modernizowana jest zarówno infrastruktura kolejowa, jak także zakupione zostały nowoczesne tabory kolejowe.  

ebi-logoEuropejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił kredytu w wysokości 268 mln EUR PKP Polskim Liniom Kolejowym SA (PLK) na modernizację 58 km linii kolejowej z Katowic do Krakowa.

 

 

 

 

 

 
Dzięki wsparciu EBI modernizacja linii na tym odcinku obejmie szeroki zakres zmian, w szczególności wymienione zostaną tory, podkłady oraz sieć trakcyjna, a także odnowiony zostanie system zasilania. Przebudowa kilku stacji zapewni lepszą dostępność dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Na zmodernizowanym odcinku pociągi pasażerskie będą mogły osiągać prędkość do 160km/h, natomiast pociągi towarowe do 120 km/h. Ograniczenie negatywnego wpływu ruchu pociągów na środowisko naturalne zapewnią m.in.ekrany akustyczne, odwodnienia i przejścia dla zwierząt. Modernizacja rozpocznie sięjeszcze w tym roku i potrwa do końca2016 r.
 
 
Jednym z zadań EBI jest promowanie konkurencyjnych i przyjaznych środowisku usług transportowych. Inwestycja ta zatem nie tylko poprawi jakość usług polskiej kolei, ale także pozwoli na zmniejszenie kosztów eksploatacji pociągów oraz skrócenie czasu podróży. W rezultacie przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności kolei wobec innych środków transportu.
 
 
Wsparcie dla modernizacji odcinka Katowice ? Kraków jest kontynuacją długoletniej współpracy EBI z PLK. Łączna suma dziesięciu kredytów EBI na modernizację kolei w całej Polsce wynosi 1,9 mld EUR. Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania, spółka PLK będzie mogła skorzystać z niższych kosztów finansowania oraz długiego okresu spłaty kredytu na modernizację polskiej kolei.
 
 
W roku 2013 wysokość wsparcia finansowego udzielonego Polsce przez EBI wyniosła 5,7 mld EUR, z czego 18 proc. było przeznaczone na projekty dotyczące transportu kolejowego i komunikacji miejskiej. EBI wspiera inwestycje kolejowe w Polsce już od 24 lat ? dzięki kredytom EBI modernizowana jest zarówno infrastruktura kolejowa, jak także zakupione zostały nowoczesne tabory kolejowe.
 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C