Elektryczne zielone ciężarówki

C

20-02-2017

W połowie ub.r. DSV Road rozpoczęło testy elektrycznych ciężarówek, które wykorzystano do realizacji dostaw dla dm-drogerie markt – sieć drogerii w Niemczech. Rozwiązanie to sprawdziło się i zostało na stałe wdrożone do obsługi. 18-tonowe MAN-y typu TGM zostały przerobione, a ich dieslowskie silniki zastąpiono napędami elektrycznymi o mocy 200 koni mechanicznych. Takie rozwiązanie pozwala nowym e-ciężarówkom pokonać dystans nawet 250 km na jednym ładowaniu. W ramach tego przedsięwzięcia DSV zainstalowało też stacje ładujące w swoim terminalu w Weilerswist, dzięki czemu pojazdy mogą uzupełnić swoje baterie w trakcie załadunku. Dodatkowe ładowarki zostały też umieszczone przy części punktów handlowych klienta. Obecnie dostawy z wykorzystaniem elektrycznych ciężarówek są realizowane do sklepów w Kolonii, Euskirchen, Bonn i północnego Eifel.   „Transport wolny od emisji dwutlenku węgla nabiera coraz większego znaczenia, zwłaszcza w przypadku dostaw w obszarach miejskich. Ze względu na rozmiar baterii, a co za tym idzie ograniczony zasięg elektrycznych ciężarówek, dostawy na dłuższych trasach nie są jeszcze w tej chwili możliwe. Jestem jednak przekonany, że w miarę rozwoju technologii pozwalającej na wydłużenie zasięgów będziemy inwestować w wykorzystanie tego rozwiązania również w przypadku dostaw do bardziej oddalonych punktów handlowych"  mówi Harald Klöckner, Kierownik Magazynu w Weilerswist.   Niskie zużycie energii w transporcie miejskim jest możliwe dzięki wykorzystaniu technologii, która pozwala na wykorzystanie energii z hamowania do ładowania baterii. Nawet pomimo wyższej ceny zakupu elektrycznych ciężarówek stanowią one opłacalną inwestycję, ponieważ ich koszt z czasem się zwraca dzięki niższym kosztom eksploatacyjnym i operacyjnym.   „Nasza firma stale poszukuje nowych sposobów na wykorzystanie przyjaznych środowisku rozwiązań, a wykorzystanie elektrycznych ciężarówek stanowi bardzo istotny krok w tym kierunku"  mówi Christian Bodi, CEO, dm-drogerie markt.   „Ogromnie cieszymy się z możliwości połączenia sił z jednym z naszych najstarszych klientów, której rezultatem jest obniżenie emisji dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń generowanych w obszarach miejskich. Jako operator logistyczny jesteśmy zawsze otwarci na tego typu współpracę z naszymi klientami"  mówi Peter Fog-Petersen, CEO, DSV Road Niemcy.   Rozpoczęte w ubiegłym roku testy przyjaznych środowisku elektrycznych ciężarówek stały się możliwe dzięki grantowi przyznanemu DSV przez niemieckie Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej, które aktywnie wspiera projekty związane z elektryczną mobilnością.

DSV Zielony transportW połowie ub.r. DSV Road rozpoczęło testy elektrycznych ciężarówek, które wykorzystano do realizacji dostaw dla dm-drogerie markt – sieć drogerii w Niemczech. Rozwiązanie to sprawdziło się i zostało na stałe wdrożone do obsługi.

18-tonowe MAN-y typu TGM zostały przerobione, a ich dieslowskie silniki zastąpiono napędami elektrycznymi o mocy 200 koni mechanicznych. Takie rozwiązanie pozwala nowym e-ciężarówkom pokonać dystans nawet 250 km na jednym ładowaniu. W ramach tego przedsięwzięcia DSV zainstalowało też stacje ładujące w swoim terminalu w Weilerswist, dzięki czemu pojazdy mogą uzupełnić swoje baterie w trakcie załadunku. Dodatkowe ładowarki zostały też umieszczone przy części punktów handlowych klienta. Obecnie dostawy z wykorzystaniem elektrycznych ciężarówek są realizowane do sklepów w Kolonii, Euskirchen, Bonn i północnego Eifel.

 

„Transport wolny od emisji dwutlenku węgla nabiera coraz większego znaczenia, zwłaszcza w przypadku dostaw w obszarach miejskich. Ze względu na rozmiar baterii, a co za tym idzie ograniczony zasięg elektrycznych ciężarówek, dostawy na dłuższych trasach nie są jeszcze w tej chwili możliwe. Jestem jednak przekonany, że w miarę rozwoju technologii pozwalającej na wydłużenie zasięgów będziemy inwestować w wykorzystanie tego rozwiązania również w przypadku dostaw do bardziej oddalonych punktów handlowych”  mówi Harald Klöckner, Kierownik Magazynu w Weilerswist.

 

Niskie zużycie energii w transporcie miejskim jest możliwe dzięki wykorzystaniu technologii, która pozwala na wykorzystanie energii z hamowania do ładowania baterii. Nawet pomimo wyższej ceny zakupu elektrycznych ciężarówek stanowią one opłacalną inwestycję, ponieważ ich koszt z czasem się zwraca dzięki niższym kosztom eksploatacyjnym i operacyjnym.

 

„Nasza firma stale poszukuje nowych sposobów na wykorzystanie przyjaznych środowisku rozwiązań, a wykorzystanie elektrycznych ciężarówek stanowi bardzo istotny krok w tym kierunku”  mówi Christian Bodi, CEO, dm-drogerie markt.

 

„Ogromnie cieszymy się z możliwości połączenia sił z jednym z naszych najstarszych klientów, której rezultatem jest obniżenie emisji dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń generowanych w obszarach miejskich. Jako operator logistyczny jesteśmy zawsze otwarci na tego typu współpracę z naszymi klientami”  mówi Peter Fog-Petersen, CEO, DSV Road Niemcy.

 

Rozpoczęte w ubiegłym roku testy przyjaznych środowisku elektrycznych ciężarówek stały się możliwe dzięki grantowi przyznanemu DSV przez niemieckie Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej, które aktywnie wspiera projekty związane z elektryczną mobilnością.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C