Fabryka dla Danfoss Poland na ukończeniu

C

28-09-2021

Panattoni kończy budowę zakładu dla Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim.

Powstało już 12 000 m kw., a w budowie pozostaje jeszcze obiekt magazynowy oraz 1000 m kw. części produkcyjnej. Sprawna realizacja pozwala na efektywną relokację linii produkcyjnych i środków firmy Danfoss z Danii oraz utrzymanie ciągłości produkcji.

Na 9000 m kw. części produkcyjnej powstanie aż 45 linii, na których Danfoss Poland będzie wytwarzać m.in. energooszczędne przemysłowe i chłodnicze zawory elektromagnetyczne. Powierzchnia biurowo-socjalna zajęła 2300 m kw., zaś 1300 m kw. budynek techniczny.

Budowa nowego obiektu przebiega sprawnie mimo pandemii.

PROMOCJA

PROMOCJA

– Niemal cały proces dotychczasowej budowy odbywał się podczas kolejnych fal pandemii, co utrudniało koordynację projektu i wymagało dostosowania się do zaostrzonych przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Mimo niedogodności udaje się nam sprawnie realizować nowy zakład, co pozwala również na skuteczną relokację poszczególnych linii produkcyjnych z Danii do Polski przez firmę Danfoss. Tym samym firma zachowuje ciągłość produkcji. Kolejny raz Panattoni staje się gwarancją stabilności, w niepewnych czasach – mówi Marek Foryński, dyrektor BTS w Panattoni.

Deweloper przygotowuje obiekt w Grodzisku Mazowieckim zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, wyposażając go w ekologiczne rozwiązania. Sama inwestycja znacznie przewyższa wymagane parametry WT2021, dotyczące energooszczędności budynku. Zastosowany zostanie system odzysku ciepła z agregatów wody lodowej oraz ze sprężarek powietrza, co pozwoli w efektywny sposób zarówno przygotować ciepłą wodę użytkową, jak i ogrzać hale i biura. Ponadto deweloper zainstalował pompy ciepła oraz elektryczne kotły, które pozwolą pokryć zapotrzebowanie w szczytowych okresach. Danfoss skorzysta również z wentylacji z rekuperacją. Panattoni przygotowało także konstrukcję dachu do montażu instalacji fotowoltaicznej. Całość będzie kontrolowana przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. Obiekt zasili energia z odnawialnych źródeł.

W celu przygotowania pracowników w Polsce do pracy w nowym zakładzie, firma Danfoss wykorzystała nowoczesne narzędzia, które m.in. umożliwiły stworzenie modelu całej hali oraz wirtualne spacery po fabryce. Ponadto okulary HoleLens2 do rzeczywistości mieszanej pozwoliły pracownikom w Polsce na dokładne zapoznanie się z maszynami znajdującymi się jeszcze w Danii.

W nowej grodziskiej fabryce pracuje już 20 linii, na których produkowane są rozwiązania zwiększające efektywność oraz energooszczędność różnych systemów przemysłowych, np. chłodniczych w przemyśle spożywczym. Do końca roku uruchomione zostaną również produkcje komponentów wspomagających ograniczenie zużycia wody. Dzięki oddaniu nowej hali zatrudnienie znalazło już ponad 200 osób, a rekrutacja trwa. W sumie w nowej hali produkcyjnej Danfoss Poland zatrudnienie znajdzie ok. 400 osób.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C