OT Logistics S. A. podpisała umowy z Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZAN zarządzanym przez TFI BGK w sprawie współfinansowanie potencjalnych przejęć spółek w Czarnogórze. Porozumienie dotyczyło współpracy w zakresie inwestycji w spółki Luka Bar AD BAR – operatora portu w Barze i przewoźnika kolejowego – AD Montecargo.
Zgodnie z podpisanymi umowami miały zostać powołane spółki celowe, w których OT Logistics posiadałby 51%, a FIZAN 49% udziałów. W przypadku przejęcia spółek czarnogórskich przez OT Logistics, akcje tych firm zostałyby przekazane do powoływanych spółek celowych (SPV).
OT Logistics oraz Fundusz zasiliłyby te spółki wkładem pieniężnym odpowiadającym wartości przejmowanych firm w Czarnogórze, odpowiednio do udziałów posiadanych w SPV. Planowane było również podwyższanie kapitału spółek celowych w przyszłości, tak by zapewnić realizację programu inwestycyjnego w czarnogórskich spółkach.
– Umowa z Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZAN zarządzanym przez TFI BGK dowodzi, że OT Logistics jest wiarygodnym podmiotem, zdolnym do realizacji poważnych inwestycji na rynkach międzynarodowych. Mamy zabezpieczone finansowanie naszych planów ekspansji i jesteśmy gotowi operacyjnie, by rozszerzać naszą działalność. Jeśli tylko proces prywatyzacji i sprzedaży spółek w Czarnogórze zostanie wznowiony, jesteśmy gotowi, aby do niego przystąpić – mówi Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics.
Umowy z Funduszem zawarto w kwietniu 2017 r. Jednak zgodnie z przepisami ich ujawnienie zostało opóźnione z uwagi na potencjalny wpływ na proces negocjacji nabycia udziałów spółek w Czarnogórze. Obecnie, z uwagi na brak postępów w rozmowach ze stroną czarnogórską, Spółka OT Logistics zadecydowała o upublicznieniu treści umów.
W marcu 2017 r. Grupa Kapitałowa OT Logistics zakończyła negocjacje z rządem Czarnogóry w sprawie nabycia udziałów w Luka Bar AD oraz AD Montecargo. Uzgodniono, że OT Logistics zapłaci 8,52 mln euro za 30% udział w Luka Bar oraz 2,5 mln euro za 51% udziałów w AD Montecargo. OT Logistics zobowiązała się dodatkowo do przeprowadzenia programów inwestycyjnych w obu spółkach na łączną kwotę ok. 17, 45 mln euro, do utrzymania zatrudnienia oraz przestrzegania zapisów obowiązujących układów zbiorowych, w tym m. in. podniesienia płacy minimalnej. Pod koniec kwietnia strona czarnogórska zadecydowała o anulowaniu przetargów.