Grupa Żywiec oficjalnie rozpoczyna współpracę z Omega Pilzno w zakresie ekologicznego transportu. W pierwszym etapie polska firma transportowa będzie dystrybuowała piwo za pomocą czterech zestawów napędzanych skroplonym gazem ziemnym (LNG).
Celem wspólnego projektu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz pyłów w dystrybucji piwa. Grupa Żywiec nawiązała współpracę w zakresie pilotażowej eksploatacji ekologicznego taboru z firmą transportową Omega Pilzno. Od ubiegłego tygodnia cztery napędzane skroplonym gazem ziemnym (LNG) ciągniki Iveco będą rozwozić piwo z browarów w Żywcu i Leżajsku.
– Od lat stawiamy na zrównoważony rozwój, a podjęta współpraca z Omega Pilzno jest kolejnym krokiem w walce ze zmniejszeniem emisji CO2. – mówi Karolina Tarnawska, dyrektor ds. zakupów w Grupie Żywiec.
40 tonowe zestawy Omega Pilzno złożone są z ciągników siodłowych na LNG i specjalnych naczep o obniżonej masie własnej. Pojazdy mają opony o zmniejszonych oporach toczenia. Połączenie obecnie dostępnych, ekologicznych technologii sprzyja obniżeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co sprawia, że transport staje się bardziej przyjazny dla środowiska.
Omega Pilzno ma 50 ciężarówek napędzanych skroplonym gazem ziemnym.
– Wiemy, że biznes jest gotowy, by wziąć na siebie zadania związane z ochroną środowiska. Dużo mówi się o tym, że małe, codzienne decyzje ludzi wpływają na naturę w ogromnym stopniu. Podobnie jest z dużymi decyzjami firm, choćby w kwestii wyboru niskoemisyjnego sposobu transportu towarów. Dajemy naszym klientom ekologiczną alternatywę, której potrzebują choćby do realizacji swoich celów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz korporacyjną polityką środowiskową – mówi Adam Godawski, wiceprezes Grupy Omega Pilzno.
Grupa Żywiec już od 2014 roku poszerza swoją ekologiczną i niskoemisyjną dystrybucję, zaczynając od wykorzystywania lekkich naczep. Pilotażowa eksploatacja samochodów napędzanych LNG jest kolejnym działaniem wg strategii „Warzymy Lepszy Świat”, w której firma skupia się na ograniczeniu emisji CO2 w produkcji i dystrybucji piwa, ograniczeniu ilości wody wykorzystywanej do produkcji piwa oraz umożliwieniu konsumentom łatwego oddawania butelek zwrotnych bez paragonu w ramach akcji „Daj butelce drugie Ż”.