GLP podnosi standard

C

25-01-2021

GLP planuje budowę w Polsce nowych projektów spekulacyjnych o podwyższonym standardzie, zgodnie z najlepszymi praktykami w zakresie zrównoważonego rozwoju.

GLP planuje budowę w Polsce nowych projektów spekulacyjnych o podwyższonym standardzie, zgodnie z najlepszymi praktykami w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

GLP Design Standard od 2020 roku jest wdrażany we wszystkich krajach w Europie, w których działa firma. To przede wszystkim rozwiązania zapewniające bardziej wydajne wykorzystanie przestrzeni do codziennych operacji logistycznych oraz sprzyjające niższemu zużyciu mediów, redukcji śladu węglowego, większej bioróżnorodności i zdrowiu pracowników.

Plany GLP na najbliższy rok obejmują rozbudowę Pomorskiego Centrum Logistycznego, położonego obok Głębokowodnego Terminala Kontenerowego DCT w Gdańsku, o piątą halę (39 tys. mkw. powierzchni najmu), a także rozpoczęcie nowych inwestycji w Lędzinach koło Tychów (docelowo 110 tys. mkw.) oraz podwrocławskich Magnicach (230 tys. mkw.). Firma posiada w Polsce bank ziemi, który umożliwia jej podwojenie portfela gotowych nieruchomości poprzez realizację budynków o łącznej powierzchni około miliona metrów kwadratowych.

GLP ma już za sobą pilotażowy projekt zrealizowany wg nowego standardu: Warsaw II Logistics Centre o powierzchni 32 tys. mkw. w podwarszawskich Wypędach. Ma więcej miejsca do składowania w stosunku do powierzchni, układ przestrzenny ułatwia operacje logistyczne, a niższe zużycie mediów przynosi oszczędności najemcom.

 

Dwa metry to duża różnica

Podstawowym atutem budynków GLP o nowym standardzie jest ich wysokość o dwa metry większa niż w typowych obiektach logistycznych powstających spekulacyjnie. Dwanaście metrów wysokości wewnątrz hali oznacza, że użytkownicy zyskują dodatkowy poziom składowania na takiej samej powierzchni magazynu, co może wygenerować nawet 20% oszczędności na wynajmie.

 

Przestronniej i jaśniej

W budynkach GLP, dzięki ich wzmocnionej konstrukcji i przesunięciu pierwszego rzędu słupów, strefa załadunku ma aż 24 metry szerokości. Ułatwia to manewrowanie wózkami widłowymi oraz cały proces przeładunku. Zdrowsze warunki pracy zapewnia tu dwukrotnie większa niż zazwyczaj liczba świetlików dachowych: na każde 100 mkw. dachu przypadają ich 4 mkw., gwarantujących dostęp naturalnego, nie męczącego oczu światła do środka.

 

Energia ze słońca

W budynkach GLP na całym świecie zamontowano do tej pory ponad 1,5 mln mkw. paneli słonecznych, które łącznie produkują około 86 megawatów energii. Dzięki wzmocnionej konstrukcji dachu, obiekty powstające w Polsce wpisują się w ten trend, umożliwiając klientom montaż paneli słonecznych, a tym samym zasilanie operacji w budynku zieloną energią ze źródeł odnawialnych.

 

Zużycie mediów pod kontrolą

W nowych budynkach GLP standardem będzie smart metering. System monitorujący zużycie prądu, wody i gazu przesyła dane z liczników do aplikacji. Najemcy oraz zarządcy centrum mogą więc śledzić trendy zużycia mediów na bieżąco: czy sterowanie ogrzewaniem pracuje prawidłowo, czy pobór mocy przez urządzenia jest właściwy, czy nie pojawia się wyciek wody itp. System odnotowuje marnotrawstwo energii np. gdy hala jest intensywnie ogrzewana przy jednocześnie otwartych dokach. 

Mniejsze zużycie energii, a tym samym dodatkowe oszczędności, zapewnia również wykorzystanie oświetlenia LED sterowanego przez inteligentny system DALI.

Budynki GLP są poddawane kontroli za pomocą kamery termowizyjnej przed oddaniem do użytku, w celu sprawdzenia szczelności izolacji i wyeliminowania mostków termicznych.

Wszystkie nowe budynki GLP w Polsce będą miały certyfikat BREEAM na poziomie „Very Good” lub „Excellent”.

 

Nietypowe potrzeby w standardzie

Pomimo spekulacyjnego charakteru, planowane budynki GLP będą mogły być wykorzystywane przez najbardziej wymagające branże. Przykładowo, z myślą o firmach składujących łatwopalne towary podwyższonego ryzyka, standard uwzględnia najwyższą klasę odporności pożarowej budynków (MJ >4000). Z kolei ze względu na wymagania firm produkcyjnych zwiększono nośność podłogi do 7 ton na metr kwadratowy, tak aby wytrzymała nacisk ciężkich maszyn. Pogrubiona posadzka umożliwia też zastosowanie wózków systemowych prowadzonych pętlą indukcyjną.

 

Z myślą o pracownikach

Uzupełnieniem oferty nowych budynków GLP jest zwiększona dbałość o ich zielone otoczenie, wprowadzenie infrastruktury zachęcającej pracowników do korzystania z rowerów (zadaszone stojaki) oraz możliwość realizacji reprezentacyjnych pomieszczeń biurowych.

W tych ostatnich nacisk kładziony jest też na poprawę izolacji akustycznej (ponad polskie normy), zwłaszcza w budynkach produkcyjnych, w których pracują głośne maszyny, a także bardziej wydajną wentylację np. w salach konferencyjnych, co zwiększa codzienny komfort użytkowników oraz ich bezpieczeństwo w czasach intensywnej transmisji wirusów.

Rozpoczęcie budowy kolejnego parku logistycznego zgodnego z GLP Design Standard planowane jest jeszcze w styczniu. Będzie to GLP Lędziny Logistics Centre na Górnym Śląsku.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C