Grupa Raben na podium w Rankingu Odpowiedzialnych Firm

C

05-06-2020


5 czerwca 2020 r. została ogłoszona lista firm najbardziej zaangażowanych społecznie w Polsce – Ranking Odpowiedzialnych Firm. Grupa Raben znalazła się w tym odpowiedzialnym gronie, zajmując drugie miejsce w zestawieniu branżowym: „usługi, handel i transport” oraz trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej. Wręczenie nagród, ze względu na pandemię, odbyło się w przestrzeni wirtualnej.

 

Jest to już 14. edycja zestawienia, w którym największe spółki w Polsce oceniane są pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Wzięły w niej udział 74 firmy. Nagrodę w imieniu Grupy Raben odebrał Jakub Krzewina, Group CSR Manager, Grupa Raben:

– W imieniu zarządu, dziękujemy – bardzo się cieszymy z nagród. Tym bardziej, że rok temu można było odnieść wrażenie, że złapaliśmy „zadyszkę”. Jest to jednak dowód również na to, że społeczna odpowiedzialność biznesu nie polega na akcjach i krótkotrwałych działaniach, ale jest procesem długofalowym. Dlatego chciałbym pogratulować również, nie tylko pozostałym laureatom, ale wszystkim firmom biorącym systematycznie udział w tym rankingu, gdyż świadczy to, że kwestie CSR są dla nich istotne Chciałbym wyrazić także osobistą nadzieję, że świat w końcu będzie gotowy do podjęcia tak zdecydowanych działań do walki z kryzysem klimatycznym, jakie podejmuje teraz wobec pandemii koronawirusa. Grupa Raben postara się dołożyć wszelkich starań, aby wspierać te dążenia w kolejnych latach i oczywiście w konsekwencji utrzymać pozycję w ROF.

 

Odpowiedzialni nie od dziś

Grupa Raben od wielu lat podejmuje i promuje działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. W DNA firmy rodzinnej, opartej o system wartości, w naturalny sposób wpisana jest odpowiedzialność społeczna. Jeszcze zanim zostały opublikowane pierwsze wytyczne GRI, firma angażowała się w działania charytatywne, ale przede wszystkim zawsze aktywnie wspierała lokalne społeczności. Jej wizją jest wyznaczanie trendów w branży przynosząc dodatkowe korzyści otoczeniu poprzez zrównoważony rozwój. Raben realizuje strategię zrównoważonego rozwoju od 2010 roku. Do koncepcji CSR podchodzi w sposób kompleksowy, integrując działania społecznie odpowiedzialne z trzema kluczowymi kierunkami wyznaczonymi bezpośrednio w strategii biznesowej. Drogę do odpowiedzialności wskazują także drogowskazy skorelowane z celami zrównoważonego rozwoju ONZ, które firma zdecydowała się wspierać swoją działalnością.

– Zależy nam, aby każdy kilometr pokonywany przez nasze ciężarówki przybliżał nas do lepszej przyszłości i dobrobytu społecznego. Dlatego też, co roku inwestujemy w bardziej efektywne i proekologiczne rozwiązania w transporcie, sadzimy drzewa neutralizujące tony CO2, a także przewozimy charytatywnie tysiące palet dla Banków Żywności. Wierzymy, że pomoże nam to w sposób aktywny wspierać realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ: odpowiedzialna produkcja i konsumpcja, wzrost gospodarczy i akcja na rzecz klimatu. Odpowiedzialny transport jest bowiem potrzebny – mówi Ewald Raben, CEO Grupy Raben.

 

Jedyny taki ranking

Ranking Odpowiedzialnych Firm, to jedyne zestawienie firm działających w Polsce ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Partnerem ROF 2020 jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za przegląd odpowiedzi jest Deloitte, zaś partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna. Autorami zestawienia są Profesor Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, analityk.

– O społecznej odpowiedzialności biznesu dyskutujemy już w Polsce od ponad dwudziestu lat – komentuje prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, współautor Rankingu. – Dyskusje są coraz ciekawsze, ale rzeczywistych, głębokich zmian w postawach przeważającej części uczestników rynku ciągle nie było widać. Wśród kilku tysięcy dużych firm na polskim rynku, dynamicznie rozwijających się od lat, tylko mniej niż 100 uczestniczy systematycznie w ostatnich edycjach Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Jeżeli weźmie się pod uwagę również inne, poważne inicjatywy z tego obszaru, to być może ta liczba wzrośnie do 200, czyli kilku procent populacji dużych firm.

Łącznie w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział już ponad 200 firm działających na polskim rynku. Ranking umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach CSR pomiędzy firmami, a także jest cennym instrumentem ułatwiającym porządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C