Innova Capital obejmie 75% udziałów w spółkach Inelo i OCRK

C

24-10-2017

Innova Capital, wiodący środkowoeuropejski fundusz private equity, przejmuje 75% udziałów w Inelo i OCRK, spółkach dostarczających własne rozwiązania technologiczne w zakresie zarządzania czasem pracy kierowców w branży transportowej. Dzięki przeprowadzonej transakcji, fundusz zyskuje też ekspozycję na atrakcyjnym rynku rozwiązań telematycznych.

Innova Capital, wiodący środkowoeuropejski fundusz private equity, przejmuje 75% udziałów w Inelo i OCRK, spółkach dostarczających własne rozwiązania technologiczne w zakresie zarządzania czasem pracy kierowców w branży transportowej. Dzięki przeprowadzonej transakcji, fundusz zyskuje też ekspozycję na atrakcyjnym rynku rozwiązań telematycznych.

20 października bieżącego roku Fundusze zarządzane przez Innova Capital podpisały umowę nabycia 75% udziałów Inelo Sp. z o. o. i OCRK Sp. z o. o. S.k. Założyciele Inelo i OCRK, Jakub Gieruszczak i Mirosław Stocerz, pozostają mniejszościowymi udziałowcami w spółkach. To jedenasta transakcja oparta na modelu sukcesji założycieli, w których Innova Capital staje się ważnym partnerem dla polskich przedsiębiorców. Zgodnie z realizowaną strategią, poszukujemy spółek o mocnej pozycji rynkowej, które zapewnią nam atrakcyjny zwrot z inwestycji. Inelo i OCRK to liderzy w skali europejskiej, z unikatowym know-how i własnym rozwiązaniem technologicznym w zakresie analizy i zarządzania czasem pracy kierowców oraz atrakcyjną pozycją na dynamicznie rosnącym rynku telematyki. Jesteśmy dumni, że stajemy się udziałowcem w tak perspektywicznej grupie. – powiedziała Magdalena Magnuszewska, Partner Innova Capital, która nadzorowała inwestycję. Wierzymy, że w oparciu o silne fundamenty, know-how i technologię grupa będzie kontynuowała dynamiczny wzrost, również na rynkach międzynarodowych – podsumowała Magdalena Magnuszewska.

Inelo i OCRK dostarczają kompleksowe rozwiązania dla branży transportowej w zakresie zarządzania czasem pracy kierowców oraz telematyki. Doskonałą pozycję rynkową potwierdza dynamiczne tempo rozwoju biznesu (~30% historyczny CAGR przychodów), natomiast oparcie w dużej mierze o subskrypcyjne przychody oraz własną technologię umożliwia skalowalność biznesu. Aktualnie z oprogramowania Inelo korzystają służby kontrolne z 15 krajów Unii Europejskiej, grupa zbudowała też szczególnie silną pozycję w obszarze zarządzania czasem pracy i telematyki dla małych i średnich flot. Podczas 15 lat obecności na rynku zbudowaliśmy pozycję lidera w obszarze zarządzania czasem pracy kierowców, zarówno wśród firm transportowych, jak i służb kontrolnych w Europie. Wsparcie doświadczonego partnera, jak Innova Capital, to dla nas duża szansa na dalszy rozwój, zarówno pod względem dywersyfikacji oferty, jak i skali biznesu. Jesteśmy przekonani, że zaangażowanie funduszu pozwoli rozwinąć naszą działalność i pozyskać nowych partnerów, działających na wielu międzynarodowych rynkach – powiedział Jakub Gieruszczak.

W 2016 roku łączne przychody grupy wyniosły 58 milionów złotych. Z oferty korzysta ponad 10 000 klientów i 3 500 pracowników instytucji kontrolnych. Przedstawiciele spółek doradzają Komisji Europejskiej i prowadzą szkolenia dla inspekcji transportowych, policji i innych służb kontrolnych. Grupa zatrudnia ponad 450 pracowników. Usługi doradcze w procesie transakcyjnym po stronie sprzedającego świadczyli: PwC (doradca wiodący M&A) oraz kancelaria Gessel, zaś po stronie Innova: PwC (due diligence finansowe i podatkowe), BCG oraz kancelaria Weil.

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C