Jak działa przepustnica powietrza?

C

06-11-2020

Kierowcy, którzy nie znają się na tym, jak zbudowany jest samochód, często się dziwią, że po raz kolejny muszą naprawiać lub wymieniać coś przy silniku. Warto więc zawczasu sprawdzić, jakie są jego najważniejsze elementy.

Kierowcy, którzy nie znają się na tym, jak zbudowany jest samochód, często się dziwią, że po raz kolejny muszą naprawiać lub wymieniać coś przy silniku. Warto więc zawczasu sprawdzić, jakie są jego najważniejsze elementy.

  1. Przepustnica powietrza w silniku
  2. Objawy uszkodzenia przepustnicy
  3. Największy wybór przepustnic samochodowych

Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w których mechanik próbuje naciągnąć nieświadomego klienta na niepotrzebne koszty. Zamiast tego będziesz mógł samodzielnie kupić potrzebne części i tylko zlecić ich wymianę.

Przepustnica powietrza w silniku

Jednym z najważniejszych elementów każdego silnika spalinowego jest przepustnica powietrza. Element ten połączony jest cięgłem oraz linką z pedałem gazu. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca może (dociskając lub opuszczając pedał) na bieżąco kontrolować ilość powietrza, jaka dostaje się do kolektora dolotowego. To właśnie przepustnica sprawia, że po wciśnięciu pedału gazu samochód może przyśpieszyć. Jeżeli natomiast kierowca zwolni pedał, obroty silnika zaczną stopniowo spadać.

Objawy uszkodzenia przepustnicy

Dzięki temu, że działanie przepustnicy odczuwa się praktycznie przez cały czas, gdy korzysta się z auta, można szybko wykryć usterki tej części. Najpopularniejsze objawy uszkodzenia przepustnicy to między innymi:

  • nierówna praca silnika spalinowego,
  • gaśnięcie samochodu podczas hamowania,
  • osiąganie wysokich obrotów na biegu jałowym.

Jeżdżenie z uszkodzoną przepustnicą jest nie tylko trudne, ale też może być niebezpieczne. W takim przypadku silnik może nieoczekiwanie zgasnąć, co może stanowić zagrożenie dla kierowcy i przewożonych przez niego pasażerów. Najlepiej więc od razu udać się do zaufanego mechanika i zlecić wymianę przepustnicy. Nie musisz obawiać się wysokich cen, bo odpowiednią część łatwo znajdziesz w popularnym serwisie z ofertami części samochodowych. Podobnie jest z innymi częściami do silnika, oponami i akcesoriami samochodowymi.

Największy wybór przepustnic samochodowych

Jeżeli nie wiesz, jaka przepustnica jest obecnie zamontowana w twoim aucie, łatwo znajdziesz pasującą część, podając markę, model i typ samochodu. Dzięki temu ukryte zostaną części i akcesoria, które nie są kompatybilne z twoim autem. Możesz też sprawdzić szczegółowy opis przepustnicy przed jej zakupem lub poprosić sprzedawcę o udzielenie dodatkowych informacji.

Oprócz nowych przepustnic w atrakcyjnych cenach znajdziesz tu również używane części, co pozwoli ci od ręki kupić elementy praktycznie do każdego samochodu. Większość produktów objęta jest usługą darmowej dostawy.

 

 

Zobacz także

C

Najnowszy numer

C
TSL Biznes 04/2021
Truck & Van 03/2021

Zapisz się do newslettera

C

Czytaj TSL biznes za darmo! Zapisz się do newslettera.

C